درخت پالونیا

درخت پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین هستند که چوب و تنه قابل استفاده در صنعت نجاری جهت ساختن مبلمان، تخته لایه، کبریت و کاغذ و کارتن، هواپیماو گلایدر و ادوات موسیقی تولید و استفاده نمود.

پالونیا از درختان مناسب برای جنگلکاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و وروستا و کشت توام با انواع گیاهان زراعی رایج است برگها و گل اذین پالونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف شده انواع ترکیبات دارویی از آن استخراج می کنند گلهای درشت پالونیا گرده زا و شهدزا است.


میتوان به گونه های پالونیا Paulownia fortunei جهت تحقیق و بررسی و کشت ، توسعه انتخاب و در ایستگاه تحقیقات پالونیا واقع در جنگل شصت کلاته گرگان مورد ازمایش بررسی قرار گرفت که امکان رشد وسازگاری این تحقیق در دو تیمار و با یک تکرار در ۶ پلات ازمایشی و فواصل کاشت ۴×۶ متر و ۵×۸متر و ۶×۱۰ متر انجام و در هرسال یکبار کیفیت رشد و شادابی بویژه رشد طولی و قطری تمام درختان اندازه گیری شده است.

نتایج تحقیقات نشان داده است که درختان پالونیا ۵ ساله با فاصله کاشت ۴×۶ متر تا ۱۶ متر ارتفاع و ۲۴/۲ سانتی متر قطر برابر سینه پیدا کرده اند و بطور متوسط درختان ۵ ساله پالونیا با فاصله کاشت سه گانه ارتفاعی در حدود ۱۰/۲۴ متر و قطری برابر ۲۳/۵ سانتی متر پیدا کرده اند لذا کاشتش در منطقه بسیار موفق و از دو جنبه اکولوژیکی و صرفه اقتصادی قابل توصیه میباشد.

تکثیر با روش کشت و بافت

کشت پالونیا

«برای تکثیر پائولونیا از طریق کشت و بافت اولین کاری که انجام می شود غنچه و یا همان سرشاخه گیاه را ضدعفونی می کنیم سپس در محیط کشت که اصطلاحا به آن محیط آگار (محیط ژله مانند) می گویند قرار می دهیم تا گیاهچه اولیه شکل بگیرد. این گیاه تا سه هفته درون یک شیشه دربسته و در شرایط استریل و محیط غذایی که مسوولان آزمایشگاهی برای گیاه درست می کنند رشد می کند تا زمانی که اندازه اش به ده سانتیمتر یا بیشتر رسید، به گلخانه منتقل شود.

مرحله آداپته کردن یعنی هماهنگ کردن گیاه با محیط یکی از مهم ترین مراحل کار است چرا که گیاهچه بعد از خارج شدن از شرایط استریل باید با محیط بیرون یعنی میزان رطوبت، دمای هوا و… هماهنگ شود تا به آن آسیب نرسد و به خوبی رشد کند».

درخت پالونیا

انواع گونه های پالونیا

  • فورتونی
  • الونگاتا

فورتونی و الونگاتا دو گونه درخت پائولونیا هستند که هر دوی آنها را می توان در همه جای کشورمان کاشت. البته این گونه آلونگاتا به دلیل تحمل دمای منفی 25 درجه و مقاومت در برابر گرما، از گونه های دیگر مناسب تر است چرا که هرجا این درخت را بکارید رشد می کند .

ویژگی‌های درخت پالونیا

از ویژگی‌هایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت به کم‌آبی
  • مقاومت به خاک‌های آهکی و گچی
  • مقاومت به خاک‌های با زهکش بد
  • مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی

نکاتی در خصوص کاشت و نگهداری از درخت پالونیا

۱- بایداز کاشت این نوع در کنار دیوار خودداری شود. ۲ – خودداری از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله‌های آب لازم است. ۳- حداقل در سال اول کاشت، درخت بایددر زمان‌های معین آبیاری شود. بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشده و برگ‌های آن جمع نشود. ۴- سعی شود در ابتدای رشد روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه‌ها و جوانه‌های آن تعیین شود. ۵- حداقل سعی شود تا فاصله ۲ الی ۳ متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری نموده و یک جوانه قوی را برای قلمه انتخاب شود. شنماد مهمی در ژاپن است.پالونیا شهربانو چندین سال پیش به ایران وارد شده و به دلیل گل‌های خوشه مانندش به عنوان درخت زینتی در استان گلستان کاشته می‌شود.

موارد استفاده درخت پالونیا

درساخت وساز

قاب داخلی، از جمله قاب های درب و پنجره

– قفسه های بایگانی

-ساخت کابینت

– پانل دیوار و پارتیشن تاشو

– تخته سه لا، تخته خرده چوب و پوسته پوسته

– مبلمان، به ویژه با درب و چتر

– قایق پدالی

– خودروهای داخلی و قایق بادبانی

– ساخت کندوزنبور عسل

(مقاوم در برابر ترک خوردگی و انحراف، عایق خوب ، کیفیت، سبک وزن)

ظروف

– ظروف تزئینی (بطری ها، جعبه های جواهرات، کاسه ها و غیره)

– انواع جعبه ها و جعبه های سیگار

– پوشش برای جعبه های امن

– ساخت تابوت

– پالت ها، جعبه ها

حمل و نقل هواپیما سبک وزن حمل و نقل را کاهش می دهد

– بسته بندی مواد (عایق طبیعی، بسته بندی زیست تخریب پذیر، بدون بو و مزه )

– بسته بندی مواد غذایی و هدیه ( برش نازک، سبک و قوی، بدون بو و عطر و طعم: می تواند غذاهای خاص مانند پنیر، میوه، قهوه و غیره بسته بندی نمود.)

موارددیگر

– هنر و صنایع دستی: قابل استفاده برای صنایع دستی که از چوب در آن استفاده شده

و از تاج درخت استفاده می شود برای دسته قلم ، مداد، میله های زغال چوب برای طرح، و غیره

– تولید کفش و صندل

– مواد تصفیه برای خنک کنند تبخیر

– تابو های تبلیغاتی چوبی

محصولات چوبی

الوار پالونیا

دهه ها، هنرمندان ژاپنی از Paulownia به عنوان چوب با احترام استفاده کرده اند و در مراسم عروسی، آلات موسیقی، قالب های تزئینی، تیرهای ساختمانی لمینیت و ظروف حمل و نقل قرار گرفته اند.

چوب Paulownia در درجه اول برای محصولات چوب تخصصی، و روکش چوبی عرضه می شود. مصرف کل چوب پائولنیا در ژاپن در سالهای ۱۹۷۱-۱۹۷۳ حدود ۱۷ میلیون پوند (MBF) بود. در چند سال، حجم چوب از ۱۶ درصد به ۶۰ درصد کل مصرف افزایش یافته است.

منبع:ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.