نام رایج : آماریلیس

نام سازی : ریشه لغوی آن پیدا نشد.

نام انگلیسی : Barbados lily

نام علمی : Amaryllis hippeastrum

خانواده : Amaryllidaceae

شناسنامه : گل برجسته و فاخر آماریلیس سرآمد همه گل های پیازی در اول بهار است.تولید کنندگان حرفه ای پیازها طوری تولید می کنند که فقط یک بار به گل بنشیند اما هم اکنون پیازهای معمولی که هرساله قادر به گل دادن باشد نیز در بازار موجود است و تا5-4 سال می توان از آن ها گل گرفت.گلدان لازم برای آن با قطر12سانتی متر است که در اواخر زمستان پیاز به گلدان می رود. طرز کاشت آن اینگونه است که یک سوم از پیاز در بیرون از خاک و دو سوم درخاک می ماند،سال اول بدون تغذیه گل می دهد اما چنانچه مایل باشید پیاز شما به گل بنشیند باید در نگهداری از نظرنور و تغذیه کامل دقت کنید زیرا جنین موجود در پیازکه مسئول تولید گل در سال آینده است از همین امسال شروع به زندگی و رشد میکند.

نیازها :

نور :

در تمام طول سال احتیاج به نور کافی دارد.اما باید آنرا در معرض نورمستقیم خورشید قرار نداد.لزوم نور دربعد ازتمام شدن دوران گلدهی است به این معنی که گیاه اول اندام هوائی خود را باید رشد دهد تا بتواند به پیاز برای سال بعد برسد.

دما :

در دوران رشد به درجه حرارت24-16نیازمند است.گلها در دمای خنک ترعمربیشتری دارند.در دوران استراحت درجه حرارت پایین تر و حدود10درجه لازم است.

آبیاری :

خاک باید همیشه مرطوب باشد به همین علت آبیاری هفته ای 3-2بار در ماه های داغ  و دوران گلدهی طلب می کند. در هنگام استراحت زمستانه پیاز را آبیاری نکنید.

*رطوبت : اگرهوای اتاق خشک است غبار پاشی سبک روی غنچه ها پیشنهاد می گردد اما برگها و گلها نباید غبارپاشی شوند.هنگام استراحت نیزغبارپاشی نکنید.

*تغذیه : از کودهای مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید.از شروع گلدهی تا زرد شدن برگها هفته ای یکبار تغذیه کنید.

*خاک   : خاک لوم زهکش دار پیشنهاد می گردد.اگر مایل به نگهداری آن در سالهای بعدی هستید خاک قوی تر انتخاب کنید اما زهکش باید خوب باشد.

*پس ازگلدهی : ساقه گل دهنده را قطع نکنید تا به خودی خود زرد و قطع شود.به تدریج دفعات آبیاری را کم کنید و در زمان استراحت8-6هفته خاک را خشک کنید،سپس پیاز را از پیازچه ها جدا و هرکدام را جدا کاشت کنید خاک پیازچه ها باید کمپوست قوی باشد. پیازچه ها 3-2سال دیگربه گل می نشینند.

گل آماریلیس قیفی شکل،دارای بو و30سانتیمتر پهنا دارد.گلها به رنگهای قرمز،نارنجی،سفید و صورتی هستند.تعداد گلها که روی یک ساقه 60 سانتی متری هستند6-3عدد است،برگها تا دوران گلدهی تمام نشود ظاهرنمی شوند.اگر شرایط برای گل فراهم باشد چند هفته گلها روی ساقه می مانند.

عوارض ودرمان

گلها رنگ پریده شده اند :

 در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفته است.آن را منتقل کنید.اگر چه درجه هوا گرم باشد گلها نور چندانی ندارند.

رشد پیاز یا متوقف یا بسیارکند است :

هوا خیلی سرد است.گلدان را به مکانی که دارای حداقل درجه حرارت16است منتقل کنید.اگر رشد شروع نشد برای یک یا دو روز آن را روی رادیاتور شوفاژ یاکمی دورتر از بخاری قراردهید.

اگر چه در فصل دوم سال هستیم اما پیاز رشد نمی کند :

در فصل گذشته تغذیه وعوامل زیستی مناسب نبوده اند. اصولا تا زرد شدن برگها تغذیه باید ادامه پیدا کند.پیازهایی که هیچ رشدی ازخود نشان نمیدهند حذف کنید.

گلها روی ساقه رنگ پریده خود را می اندازند :

هوا خیلی گرم است درجه حرارت حداکثر 24درجه است.گلدان را به نقطه ای خنک تر منتقل کنید.

برگها به رنگ سبز-خاکستری در آمده اند،گلها هم خود را می اندازند :

خاک بی نهایت خشک است آبیاری را در دوران گلدهی افزایش دهید.کمپوست را همیشه مرطوب نگه دارید.

بعد از یک رشد فوق العاده فعالیت پیاز متوقف شده است :

شپشک درخت مو عامل آن است.با پودر حشره کش قوی گلدان را پودر پاشی کنید.

پیازچه کاشت شده گل نمی دهد :

یا خیلی جوان هستند یا مورد حمله امراض قارچی قرار گرفته اند.

برگها پس از دوران گلدهی شروع به زرد شدن می کنند :

طبیعی است،چرخه زندگی پیاز اینگونه است.پس ازخشک شدن برگها آبیاری را قطع و پیاز ها را خارج وانبار کنید.اگر زرد شدن برگها قبل از پایان یافتن چرخه زندگی باشد عامل آن لار و ساقه خوار است.پیاز تلف شده است.

گلها رو به سیاهی می روند :

هوا خیلی سرد است.غنچه صدمه دیده را حذف و گلدان را به مکانی گرمتر منتقل کنید.

نقاط سفید پنبه ای پشت برگها ظاهر شده اند :

شپشک آرد آلود عامل آن است،با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید.ده روز دیگر در صورت لزوم سمپاشی قابل تکرار است.

برگها رنگ پریده به نظر می رسند :

رطوبت خاک خیلی زیاد است.زهکش را بازدید کنید.مطمئن شوید که خوب عمل می کند.درفاصله ی بین دو آبیاری خاک را خشک کنید ،اجازه ندهید خاک باتلاقی شود.

تمام شرایط صحیح است اما زمان به گلدان رفتن پیاز رشدی مشاهده نشده است :

پیاز را لمس کنید که آیا در خاک پا برجا است یا نه،به فاسد بودن پیاز قبل از خرید هم مشکوک شوید.زهکش را بازدید کنید.پیازهایی که6هفته اول آثاری از رشد خود نشان نمیدهند حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *