نام سازی : سرژه =سر sor (گویش محلی کتول = سرو + ژه = پسوند تصغیر = کوتوله = شبه سرو)

نام رایج : کامسپاریس

نام انگلیسی : Dwarf conifers

نام علمی : Chamaecy paris

خانواده : Cupressaceae

شناسنامه : درختهای سوزنی برگ خانواده سرو در بلندی و ارتفاع از60 سانتی متر تا60 متر متغیرند و به همین علت انتخاب مناسب درختچه برای کاشت در گل جاها و گلدانهای بالکنی اهمیت خاص دارد. گیاهان بالکنی اصولا باید درخت های پا کوتاه باشند و خرید درختان کم سن از نظر زمانی و اقتصادی مقرون به صرفه نیست بلکه بهتراست از درختچه های متوسط استفاده کرد و نکاتی در کاشت آنها مهم است، همیشه درخت هایی انتخاب کنید که دارای برگهای سرمازده و آفت زده نباشند، یقه درخت در گل جاها در همان محلی قرار گیرد که در خزانه بوده است. در صورتیکه عمیق تر کاشت شود ممکن است به پوسیدگی طوقه مبتلا گردد.و نهایتا اینکه سوزنی برگان همیشه سبز نیاز به هرس ندارند.

درختهای سوزنی برگ خانواده سرو در بلندی و ارتفاع از60 سانتی متر تا60 متر متغیرند و به همین علت انتخاب مناسب درختچه برای کاشت در گل جاها و گلدانهای بالکنی اهمیت خاص دارد.

نیازها :

نور :

به نور نیازمند است، اما از سایه هم گریزان نیست.

دما :

در تمام آب و هوا قادر به زندگی است اما سرمای بیش از اندازه برگها را قهوه ای می کند.

آبیاری :

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، در هوای خشک برگها قهوه ای می شوند.

رطوبت :

در هوای گرم و خشک با هر وسیله ای روی آن آب پاشی کنید.

خاک :

خاک لوم.

تغذیه :

هر دو هفته یکبار بامحلول های غذایی مخصوص گیاهان زینتی آن را تغذیه کنید.

ازدیاد :

باقلمه ازدیاد می یابد.با بذر هم میتوان زیاد کرد اما تهیه آن مشکل است.

قلمه گیری :

الف : چون گیاه همیشه سبز است قلمه در هر زمان می توان انتخاب کرد. قلمه های 10 سانتیمتری از شاخه ها تهیه و برگهای پایینی آن را حذف و به پودر هورمون ریشه زا آغشته کنید.

ب : گلدانهای 9 سانتیمتری و کمپوست مخصوص کاشت قلمه تهیه و4 سانتیمتر از قلمه ها را درون کمپوست کاشت کنید.با فشار انگشت خاکهای اطراف قلمه را فشرده کنید.

ج : گلدان را آبیاری کرده و جهت حفظ رطوبت روی آن کیسه ای پلاستیکی بکشید. پس از سه هفته کیسه پلاستیکی را بردارید.

زیبایی کامسپاریس تنها به همیشه سبز بودن آن منحصر نمی گردد، طرز قرارگرفتن برگها روی شاخه به گونه ای است که شاخه های جانبی به صورت پهن و کتابی و موجدار خود را نمایش می دهند. برگها فشرده و هر کدام 2سال عمر دارند، با یکساله شدن برگ،برگهای جدیدتر شروع به نمایان شدن می کنند و به همین علت شما همیشه آن را سبزمی بینید، برگها رنگهای متفاوت دارند، سبزتیره، روشن، زرد و حتی تقریبا آبی در بین آنها یافت می گردد. زیبایی میوههای ریز آن خالی از لطف نیست.

هشدار:

گیاه کامسپاریس برای تمیز نگه داشتن احتیاج به آب  پاشی دارد.هرگز در آفتاب آب پاشی نکنید زیرا قطرات به جا مانده روی برگها نور خورشید را مانند ذره بین از خودعبور داده و برگهای ظریف آن را می سوزانند. پس از آب پاشی گیاه را تکان دهید تا آب بجا مانده فرو ریزد.

زیبایی کامسپاریس تنها به همیشه سبز بودن آن منحصر نمی گردد، طرز قرارگرفتن برگها روی شاخه به گونه ای است که شاخه های جانبی به صورت پهن و کتابی و موجدار خود را نمایش می دهند.

عوارض ودرمان :

برگها زرد می شوند :

در اثر حمله کنه مخصوص سوزنی برگان است که در اواسط تابستان آثار حمله آن بیشتر مشاهده می گردد.هر14روز یکبار با سم کنه کش یا حشره نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا پاک شود. سمپاشی دوم به علت طغیان کنه ها لازم است.

یک طرف گیاه قهوه ای و طرف دیگر سالم است :

باد سرد زمستان عامل آن است.در زمستان های سرد گلدان را در مکانی محفوظ نگهداری کنید.

گیاه از قاعده ساقه شروع به قهوه ای شدن کرده است :

پوسیدگی ریشه عامل آن است که خود می تواند به علت مسدود شدن زهکش و باتلاقی شدن خاک باشد و یا اینکه حمله قارچ فیتوفترا باشد. در هر صورت اگر بیماری پیشرفته باشد متاسفانه گیاه تلف خواهد شد.هرگز اجازه ندهید ریشه گیاه در آب توقف کند.

رشد گیاه متوقف شده، پس از سرمای زمستان گیاه بد حال است :

ریشه یخ زده است. این گیاه جهت جلوگیری از صدمات یخ زدگی نیاز به حفاظت با پوشال، پلاستیک، کاغذ و یا هرسه وسیله دیگر دارد. در صورتی که احتمال سرمای شدید می دهید خاک را برای چند روز خشک نگه دارید.

نوک شاخه ها قهوه ای شده اند :

خاک بی نهایت خشک است.گیاه را به خوبی آبیاری کنید. اماقبل از آبیاری از کار کردن زهکش مطمئن شوید. قبل از کاشت روی سوراخ زهکش مقداری گلدان شکسته یا سنگ ریزه بریزید تا خاکهای شسته شده منفذ را مسدود نکنند. خوب کار کردن زهکش برای گیاهان سوزنی برگ کاملا لازم است.

قارچهایی مانند قارچ خوراکی در یقه گیاه مشاهده می گردد : این قارچ خوراکی نیست و عامل بیماری است. گیاه متاسفانه تلف خواهد شد. هرگزاین درخت را در باغچه کاشت نکنید زیرا بقیه گیاه ها را مبتلا خواهد کرد. گیاه را در آینده در خاک ضدعفونی شده کاشت کنید.زیرا بقیه گیاه ها را مبتلا خواهد کرد. گیاه را در آینده در خاک ضدعفونی شده کاشت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.