نام سازی : زنبیری.زنبیر=زنبیل(اشاره به معنی لاتین آن است)

نام رایج :کالاته آ

نام انگلیسی : Prayer plant

خانواده : Caranthaceae

نام علمی : Calathea insignis

شناسنامه : اگر چه شرایط نگهداری و پرورش آن مشکل است ولی برگها سبز و کشیده با نقاط قهوه ای متمایل به سبز تیره آن به تابلوی نقاشی شباهت بیشتری دارد،برگها را شب حالت پیچیده و نیمه لوله شده همانند دست نمازگزار در حالت قنوت به خود می گیرند و نام انگلیسی آن هم برگرفته شده از همین حالت و علت است،زادگاهش آمریکای جنوبی و خانواده آن کارانتاسه زیبایی آن به خاطر وضع خاص برگها است ولی گلهای سفید ریز ظاهرشده در تابستان هم خالی ازطراوت و زیبایی نیست.

اگر چه شرایط نگهداری و پرورش آن مشکل است ولی برگها سبز و کشیده با نقاط قهوه ای متمایل به سبز تیره آن به تابلوی نقاشی شباهت بیشتری دارد .

نیازها :

نور :

نزدیک پنجره با نور ملایم بهترین شرایط نوری برای این گیاه است،آفتاب مستقیم به برگها صدمه وارد می کند.

دما :

بهترین درجه حرارت در تابستان 29 درجه  و در زمستان 16 درجه سانتیگراد است.

آبیاری :

به آب بیشتری نیاز دارد،در تابستان هفته ای سه بار و در زمستان یک بار آبیاری پیشنهاد می گردد.در زمستان در مواقعی که درجه حرارت نزول میکند آبیاری را کاهش دهید.

رطوبت :

درتابستان هر روز غبار پاشی لازم است،در زمستان به یک بار در هفته کاهش دهید.

تغذیه :

هر دو هفته یک بار احتیاج به آبیاری همراه با کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی و محلول در آب دارد : نصف مقدار پیشنهاد شده روی بسته کود برای این گیاه کافی است.

خاک مناسب :

مخلوطی از کمپوست و خاک لوم بهترین محیط رشد ریشه برای این گیاه خانگی است.

تعویض گلدان :

در اوایل فصل بهار با بازدید ریشه ها و در صورت متراکم بودن آن ها عمل تعویض گلدان انجام گردد، ممکن است گیاه احتیاج به تقسیم هم داشته باشد.

تمیزکردن برگها :

در صورتی که غبارپاشی قادر به تمیز کردن برگها نباشد با پارچه یا اسفنج خیس برگها را هفته ای یک بار تمیز کنید.

ازدیاد :

تقسیم بوته در موقع تعویض گلدان در بهار.

نکته عمومی :

احتیاجات عمومی گیاهان مختلف متفاوت است.بعضی آفتاب دوست و بعضی سایه دوست هستند،قبل از خرید گیاه نیاز نوری آن از فروشنده سوال و متناسب با میزان نور خانه خود گیاه را انتخااب کنید.

نقاط سبزمایل به قهوه ای درمتن سبزکمرنگ سطح بالایی برگها ورنگ قرمزپشت برگ ازعلایم مشخصه کالاته آ است درهنگام خریدگلدان توجه کنیدبرگها سالم ورنگها مجزاازهم وقابل رویت باشند.

زادگاهش آمریکای جنوبی و خانواده آن کارانتاسه زیبایی آن به خاطر وضع خاص برگها است ولی گلهای سفید ریز ظاهرشده در تابستان هم خالی ازطراوت و زیبایی نیست.

عوارض ودرمان:

برگهالوله شده اند :

اگردرشب این اتفاق می افتدطبیعت برگها است چنانچه درطول روز حاشیه برگهابطرف وسط خم می شوندهواخیلی سرداست،گلدان رابه محل گرمتری انتقال دهید،رطوبت خاک رابازدیدودرصورت احتیاج آبیاری را شروع کنید.

تامین رطوبت:

این گیاه احتیاج شدیدی به رطوبت محیط دارد عمل غبار پاشی روزانه فراموش نشود،جهت تامین رطوبت دائمی و پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگ ریزه آب اضافه کرده ودقت کنید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

بخاطره داشته باشید:

کالاته آ یکی از حساس ترین گیاه هم به نور و هم به تاریکی است اگر چه نور برای توسعه رنگ ها لازم است در معرض قرار گرفتن در برابر نور مستقیم حتی برای چند دقیقه به گیاه صدمه وارد می شود گیاه را زیر سایه گیاهان بلند مانند فیکوس قرار دهید.

برگها رنگ پریده و کمرنگ هستند:

گیاه از اشعه مستقیم آفتاب رنج می برد گلدان را به محل دیگری منتقل کنید.

حشاشیه برگها قهوه ای و لوله می شوند:

هوا خیلی سرد وآبیاری نامنظم است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کرده و آبیاری را تنظیم کنید،برگهای صدمه دیده را از تنها تاسطح خاک قطع کنید.

حاشیه برگها قهوه ای شده و پس از پژمردگی می ریزند:

گیاه تشنه است،گلدان را برای مدت15دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید سطح خاک را همیشه مرطوب نگهدارید  در زمستان بانزول درجه حرارت آبیاری را متوقف کنید.

گیاه فقط برگهای ریز تولید می کند و رشد کند است:

تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل و هر14روز یک بار گیاه را تغذیه کنید.

برگها پژمرده کمی شفاف و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:

علت آن حمله کنه ریز قرمز تار عنکبوتی است.

برگها کم رنگ هستند وزخم های سفید پنبه ای شکل در قاعده آنها مشاهده می گردند:

حشرات آفت مسئول این عارضه است،با یک سم نفوذی نفوذی هر14روز یکبار سمپاشی کنید.

برگها به طرف پایین خم می شوند:

درجه حرارت بالا و هوا خشک است،تشتی از آب انتخاب و گلدان را برای مدت 15دقیقه در آن قرار دهید غبارپاشی گیاه را فراموش نفرمایید گلدان را به محل خنک تری انتقال دهید.

2 دیدگاه برای “کالاته آ(Calathea)

 1. دنیا گفته:

  سلام برگ های زیرین مارنتای من زرد میشه و میریزین، یه مدتی رشد نمیکرد، گل رو آوردم بالاتر و خاک پر کردم، جوانه زد، ولی نوک جوانه هم سیاه شد، دور برگ های بالایی هم داره زرد میشه، هفته ای ۱-۲بار آب میدم، جزیره داره، غبارپاشی میشه، کود میدم، از پنجره شرقی حدودا ۵متر فاصله داره، نوع دیگشم بغل دستش هست ولی از این مشکلات نداره

  • حسین قدیری گفته:

   سلام احتمال بسیار زیاد مارانتای شما دچار بیماری قارچی شده و دلیل آن زهکشی نا مناسب میباشد . میبایست درتعویض خاک دقت کنید که در زیر گلدان یا پوکه معدنی یا سنگ ریزه و یا یونولیت بریزید تا آب مازاد خارج شود .
   پیشنهاد بنده بهبود قسمت زهکشی گیاه مارانتای شما است و گزینه دیگر قارچ کشی سه نوبت به فاصله یک هفته با قارچ کش مانکوزب است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *