نام سازی : ریشه لغوی آن پیدا نشد.

نام رایج : دودلیا

نام انگلیسی : Dudleya

نام علمی :Dudleya brittonii

خانواده : Crassulaceae

شناسنامه : یکی از مهمترین مشخصات کراسوله ها در برابر مقاومت با خشکی و نور شدید خورشید در کویر آردآلود شدن سطح برگ است که در این گونه به نهایت به چشم می خورد. در آبیاری و جابه جا کردن و تعویض گلدان باید دقت کرد که برگها دستمالی نشوند، آبیاری را با قرار دادن گلدان در ظرف آب و یا با ملایمت به حرکت در آوردن آب پاش در اطراف آن توصیه می گردد. زادگاه همه کراسولاها مکزیک است و ارتفاع این نوع به 10-8 و پهنای آن به 25-20 سانتیمتر بالغ می گردد و اگر چه تعداد گونه ها در بازار کم است اما روز به روز به تعداد آن اضافه می گردد.

یکی از مهمترین مشخصات کراسوله ها در برابر مقاومت با خشکی و نور شدید خورشید در کویر آردآلود شدن سطح برگ است که در این گونه به نهایت به چشم می خورد.

نیازها :

نور :

نور فراوان خورشید در نقطه ای نورانی در اطاق برای تشکیل رنگ و حفظ شکل فشرده و توپی لازم است.


دما :

حداقل درجه برای این گیاه 7 است. هوای تازه اکسیژن دار در تابستان از دیگر نیازهای آن است.


آبیاری :

در بهار و اوایل تابستان با دو هفته یکبار شروع کنید و هفته ای یکبار در روز های داغ تابستان ادامه دهید و در پاییز مدارا کنید و بالاخره آبیاری هرماه یکبار در زمستان برای گیاه خود برنامه ریزی کنید.


تغذیه :

در تابستان 3-2 بار با کود پتاسه قوی گیاه را تغذیه کنید.


خاک :

لوم کمپوست دار کم خاک با 40 درصد ماسه شکری ماشی برای این گیاه بهترین است.


تعویض گلدان :

در بهار با گلدان جدید نیم برابر بزرگتر از قبلی گیاه را تعویض گلدان کنید اما شدیدا مواظب نقاط آردآلود که برای گیاه واقعا یک لباس زیبا و محافظی قوی است باشید.


ازدیاد :

برگ قدرت ریشه زایی ندارد اما پاگیاه حاصله از گیاه مادری را می توان با کارد خیلی تیز قطع و در گلدان مستقل کاشت کرد.

نکته عمومی:

گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی کاشت نکنید در صورت تمایل گیاه را با گلدان درون گلدان بزرگ قرار دهید تا آبیاری آن به صورت مجزا عملی گردد.

گوشتی دودلیا در خانه گل نمی دهد اما زیبایی پودر سفید رنگ روی برگها که آنرا از صدمات حاصله کم آبی و نور شدید آفتاب محافظت می کند با دستمالی نکردن برگها و آبیاری از طریق زیر گلدانی حفظ کنید.

زادگاه همه کراسولاها مکزیک است و ارتفاع این نوع به 10-8 و پهنای آن به 25-20 سانتیمتر بالغ می گردد

عوارض و درمان :

لایه آرد آلود روی سطح برگ به صورت لکه ای و یا در حاشیه برگها از بین رفته است :

در نقل و انتقالات و یا به وسیله حیوانات خانگی بوده است. اگر در نقطه سالمی قرار داده شود جبران خواهد شد.

رشد متوقف است :

یا نیاز به تغذیه دارد و یا شپشک ریشه آن را آلوده کرده است. اگر مثبت است گیاه را از گلدان خارج کرده و در محلول سمی قرار داده و کاملا بشویید. پس از خشک شدن آن را دوباره در خاک جدید و گلدان جدید کاشت کنید. سم را از کارشناس طلب کنید.

برگها سیاه شده و می ریزند، ساقه هم پوسیده است:

هوا به نهایت سرد و محیط مرطوب است، گلدان را به نقطه ای گرمتر و پر اکسیژن ببرید، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید.

زخمهای پنبه ای شکل روی برگها است :

با برس ضعیف مویی آغشته به محلول سم نفوذی فقط لکه ها را لمس کنید. با همین محلول سمی گیاه را آبیاری کرده اما غبارپاشی نکنید.

قشر محافظ آرد آلود خیلی ضخیم و سفید نیست گل هم ظاهر نمی شود :

نور کافی نیست، گلدان را به نقطه ای نورانی منتقل کنید.

برگ ها بی قاعده دراز شده و رنگ پریده هستند :

هوا خیلی گرم و خاک خیلی مرطوب است. اجازه دهید خاک خشک شود، گلدان را به محل خنک تر با جریان خوب هوا منتقل کنید. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید.

لکه های قهوه ای سوخته مانند روی برگها است :

به صورت فوری و آنی در معرض نور شدید آفتاب قرار داده شده است. فورا گلدان را از دسترس نور خورشید در امان نگه دارید، برای دو هفته به تدریج آنرا آفتاب دهید. جریان هوا برقرار باشد.

حاشیه برگها خشک شده، پایین ساقه باد کرده، و گیاه به خوبی رشد نمی کند :

شپشک درخت موعامل آن است، اطراف قاعده ساقه با پودر سم حشره کش پودر پاشی کنید، با محلول سم نفوذی گلدان را آبیاری کنید تالار و حشره درون ساقه از بین برود.

لکه های سبز روی برگها مشاهده می گردد :

سمپاشی با سموم حشره کش عامل آن است. با محلول سم نفوذی گیاه را آبیاری کنید. غبارپاشی لایه محافظ آردی را از بین می برد.

برگهای پایینی خشک می شوند :

خاک خیلی خشک است. گلدان را برای نیم ساعت درون ظرف پر از آب قرار دهید تا حباب های هوا تمام شود. در هوای داغ در آبیاری منظم باشید.

ازدیاد :

الف ) بعد از چند سال گیاه شما شروع به زیاد شدن در گلدان می کند و به صورت چند گیاه مجاور هم در می آید. با کارد تیز جوان ها را از مادر جدا کنید اما شدیدا مواظب پوشش سفید محافظ و زیبای برگها باشید که دستمالی نشوند.

ب ) محل قطع را جهت جلوگیری از آلودگی باکتریایی با هورمون آغشته و دو روز صبر کنید سپس آن را با کمپوست خشک فقط تماس دهید. سه هفته دیگر با ظهور ریشه ها گیاه جدید را آبیاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.