در صورتی که عکس کوددهی میکرو نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
کوددهی عناصر میکرو به جوانه

مشخصات کود های میکرو

یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .

جهت خرید کود های تقویت گیاهان و درختان با بالاترین کیفیت محصولات در زیر نمایش داده شده است تولید شده توسط شرکت FERTISOL BALANCE ایتالیا

دسترسی :

این کودها به آسانی در دسترس هر گروهی قرار ندارد و همچنین همیشه افرادی سودجو وجود دارند که با ایجاد سایتی به تقلید از سایت های بزرگ همچون مجموعه پارادایس جنس های تقلبی خود را به مردمی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند می فروشند .

آشنایی با محصول :

این مجموعه سعی بر آن دارد که با دادن اطلاعاتی هرچند مختصر شما را با این کود آشنا نماید و محصولات باکیفیت خود را به شما مشتریان عزیز بشناساند .

مجموعه ی پارادایس پیشرو در ارائه ی خدمات در زمینه های گوناگون در رابطه با گل و گیاه و همچنین سایت جامع و بزرگ اطلاعاتی و دیکشنری بزرگ گل و گیاه نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه می باشد شما را به مطالعه این مقاله جلب می کند .

اثرات کود بر محصولات :

عناصر ریز مغذی موجود در کودهای شیمیایی علاوه بر نقشی که در افزایش عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی دارا می باشند در سلامتی انسان و دام که از محصولات گیاهی استفاده می کنند نیز تاثیر بسزایی دارند .

استفاده از این محصول به دلیل وارد شدن این عناصر به قسمت های خوراکی گیاهان مانند دانه گندم ، جو ، و حبوبات یا قسمت های خوراکی سبزیجات یا میوه جات می باشد .

در صورتی که عکس محصول گوجه فرنگی با کیفیت با کوددهی عناصر میکرو نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
عکس گوجه فرنگی آبیاری شده با کود های میکرو

تاثیر بر محصولات خوراکی :

که به عنوان غذای روزمره مصرف می شوند هر یک از عناصر موجود در کود میکرو نقش خاصی را در گیاه بازی می کند و وجود این عناصر در حد کفایت برای کامل کردن چرخه رشد و باروری گیاه لازم است .

کود میکرو ریز مغذی حاوی درصد بالایی از عناصر می باشد و با مصرف کود میکرو ریز مغذی نیاز گیاه به عناصر غذایی از قبیل آهن ، روی ، مس ، منگنز و مولیبدن تامین خواد شد .

میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :

آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

حال که اهمیت مصرف کودهای میکرو برای شما دوستداران گل و گیاه و یا کشاورزان عزیز مشخص شد شما را به نقش هر یک از عناصر مصرفی در کودهای میکروی بسته بندی شده توسط این مجموعه جلب میکنیم :

تاثیرات آهن به عنوان یکی از عناصر موجود در کودهای میکروی این شرکت :

آهن فلزی است که درجهان به فراوانی یافت می شود و اهمیت حیاتی در زندگی گیاهان و حیوانات دارد ، فلزی خالص که دارای فعالیت شیمیایی زیاد است .

آهن :

هسته زمین دارای ترکیبی از 10% آهن و هیدروژن است این فلز چهارمین عنصر فرآوان از نظر وزنی در پوسته زمین است . عمومی ترین ترکیب این عنصر هماتیت است که در داخل رسوبات سیاه سواحل و صخره های رودخانه ها یافت می شود .

آهن نقش مهمی در زندگی جانوران به علت وجود آن در هموگولوبین خون دارد .

اثرات آهن بر سلامتی انسان :

آهن در برخی ماد غذایی مانند گوشت ، سیب زمینی و سبزیجات وجود دارد . بدن انسان آهن موجود در فراورده های حیوانی را سریع تر از آهن موجود در فراورده های گیاهی جذب میکند .

آهن مهمترین بخش تشکیل دهنده هموگولوبین است و حامل رنگ قرمز خون و منتقل کننده اکسیژن در کل بدن انسان می باشد .

در صورتی که عکس تاثیر آهن بر سلامت انسان نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید.
تاثیر آهن بر زندگی اسنان کود میکرو

نقش آهن در زندگی گیاهان :

ماده غذایی آهن یکی از عناصر غذایی کم مصرف است که وجود آن به اندازه کافی برای رشد گیاهان زراعی و باغی لازم است و در تشکیل سبزینه گیاهان زراعی و باغی نقش ارزنده ای دارد .

علل کمبود آهن در خاک :

1-در بیشتر نقاط ایران مهمترین عاملی که موجب کمبود آهن میشود زیادی بی کربنات درمحلول خاک است .

2-آبیاری سنگین فشردگی و یا هر عامل دیگری که تهویه خاک را کاهش دهد موجب افزایش غلظت دی اکسید کربن در خاک میشود . و در حضور آهک واکنش انجام میدهد که در طی آن بی کربنات تولید می شود .

3-گیاهان مقاوم به کمبود آهن ریشه های کارایی برای جذب آهن دارند .ریشه ی گیاهان حساس به کمبود آهن کارایی مناسبی برای جذب آهن ندارند این خصوصیت بیشتر جنبه ی وراثتی دارد .

4-آب آبیاری ، گاهی به ویژه هنگامی که از چاه های عمیق تامین میشود ، بی کربنات دارد ، هوادهی این آب ها با استفاده از فواره و با ریزش از بلندی و یا مصرف مقداری اسید سولفوریک به منظور کاهش PH آب ، آبیاری تا حد خنثی مقدار بی کربنات را کاهش می دهد .

در صورتی که عکس کمبود عنصر آهن نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ کنید .
کمبود آهن Iron deficiency in the plant

درمان کمبود آهن :

1-پیشگیری از کمبود آهن : برای این منظور باید شرایط تهویه خاک مناسب باشد که این امر از طریق چند عامل صورت می گیرد :

الف) بیل زدن در پای درخت

ب) اضافه کردن مواد آلی به خاک

ج ) کیفیت مناسب آب

د ) مصرف متعادل کود حیوانی و کود فسفری تا قابلیت جذب آهن بالا رود . دقت داشته باشید که مهندسین این مجموعه در زمینه موردی از کود های میکرو که در بالا در رابطه با آن توضیح داده شد استفاده می کنند .

2-کاشت ارقام و گونه های مقاوم به کمبود آهن

3-مدیریت آبیاری صحیح : مصرف زیاد آب باعث تغذیه نا مناسب و تشدید بروز کمبود آهن میشود .

4-مصرف کود آهن

نقش منگنز به عنوان یکی از عناصر موجود در کودهای میکروی این مرکز:

منگنز در بعضی واکنش های آنزیمی شرکت میکند و موجب فعال شدن تعدادی از آنزیم ها به ویژه دکربوکسیلار و

دهیدروژ نارهای چرخه کریس میشود این عنصر به صورت در ظرفیتی قابل تعادل است ولی به شکل نامحلول در خاک وجود دارد .

مهم ترین نقش منگنز :

می توان گفت مهمترین نقش منگنز در گیاه در مرحله ی فوتوسنتز و تولید اکسیژن است که جلوی فعالیت رادیکال های آزاد را گرفته و مانع از تخریب و انهدام اسید های چرب موجود در غشا میشود .

منگنز همچنین در سنتز قندها موثر است ، چوبی شدن ساقه گیاه بستگی به منگنز داشته و در صورتی که میزان آن کافی باشد ،گیاه را در برابر کلیه امراض و قارچ ها و آفات مقاومت می کند .

گلروپلاست ها در گیاهان حساس ترین بخش نسبت به کمبود منگنز هستند .

علائم کمبود منگنز :

برگ ها کلروز کوچک بیت رگ برگی تحت شرایط محدودیت کاربرد منگنز از خود نشان میدهند . مراحل اولیه کلروز که توسط کمبود منگنزایجاد می شود تا حدی شبیه با کمبود آهن است .

این علائم از یک کلروز خفیف در برگ های جوان و مشبک شدن رگ برگ ها در برگ های بالغ مخصوصا زمانی که زیر نور قرار دارند شروع می شود .

همچنان که تنش افزایش می یابد برگ ها به رنگ فلز مانند خاکستری تابنده ای در آمده و لکه های و مناطق نکروتیک در امتداد رگبرگ ها پیدا می شوند ، همچنین یک درخشندگی مایل به ارغوانی ممکن است در سطح بالایی برگ ها ظاهر شود .

در صورتی که عکس کمبود منگنز برای گیاهان نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
کمبود عنصر منگنز بر برگهای گیاهان و درختان

نقش روی در ترکیب عناصر ریز مغذی کم مصرف در کودهای میکرو بسته بندی شده توسط این مرکز :

روی برای فعالیت چند آنزیم مانند الکل ، دهیدرژناز و کربونیک انیدراز مورد نیاز است . این عنصر در خاک ها به مقدار متغییر وجود دارد ولی میزان روی قابل جذب و یون روی پایین است .

کمبود آن در ترکیب و تشکیل اسید ریبونوکلئیک و در نتیجه تشکیل پرتیئن و اکسین و فرایند های زایشی تحت تاثیر شدید کمبود روی قرار می گیرند .

کمبود روی باعث کاهش 50-70 درصدی فتوسنتز کاهش محتوای کلروفیل ساختمان غیر نرمال کلروفیل کاهش تعداد کلروپلاست غللاف آوندی و افزایش فسفر غیر آلی می شود .

علائم کمبود روی :

برگ ها علائم نکروز پیشرفته بین رگبرگی نشان میدهند . در مراحل اولیه کمبود روی برگ های جوان تر زرد شده و سطح بالایی برگ های بالغ به صورت سوراخ سوراخ در می آید ، همچنین مخروطی شدن آنها رایج است .

همچنان که کمبود پیشرفت میکند این علائم به صورت نکروز بین رگبرگی شدید ظاهر می شود . اما رگبرگ اصلی مانند مواقع ترمیم کمبود آهن سبز باقی می ماند .

در بسیاری از گیاهان بویژه درختان برگ ها خیلی کوچک شده ، میانگره ها کوتاه و شبیه و شبیه به حالت روزت به نظر می رسد .

در صورتی که عکس تاثیر کمبود روی و نقش آن بر گیاهان نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید.
علائم کمبود روی بر گیاهان و نهال ها گلها

نقش مس به عنوان یکی از عناصر کود های میکرو :

مس در ساختار سه نوع پروتیئن وجود دارد و چند آنزیم را فعال می کند . یون های مس تنها به صورت کمپلکس و قابل مبادله به ماده اصلی متصل و قابل جذب می باشد .

آسیب ها پس از کمبود مس :

در صورت کمبود مس برگ ها کوچک مانده و سر شاخه های جوان دچار برگ سوختگی میشوند و در محیط هایی با PH قلیایی مس به طورکلی غیر قابل جذب برای گیاه می باشد . لذا بازده خاک مس موجود در خاک های ایران بسیار پایین است .

این عنصر در سیستم های آنزیمی اکسید از -کاتالیز ضروری است و در واکنش های انتقال الکترون سهیم بوده و فعال کننده چندین آنزیم است . مس در گیاه متحرک نیست لذا همواره به صورت رسوب در خاک باقی می ماند .

علائم کمبود مس :

برگ های دچار کمبود کمبود مس پیچیده شده و دم برگ آنها به سمت پایین خم می شود . کمبود مس می تواند با کلروز خفیف سر تا سری همراه با فقدان فشار همیشگی در در برگ های جوان بیان میشود و برگ های به تازگی بالغ شده مشبک شده و رگبرگ های سبز همراه با مناطق تا خاکستری مایل به سفید از خود نشان میدهند .

برخی برگ ها نقاط توخالی کلروتیکر نشان داده و تمایل به خمیدن به سمت پایین دارند . برگ ها کوچک . کلروتیک همراه با لکه های نکروتیک می شوند .

در صورتی که عکس کمبود مس و سوراخ شدن بگها نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
سوراخ شدن لکه ای برگ گیاهان به دلیل کمبود مس
در صورتی که عکس کمبود عنصر
کود میکرو علاثم کمبود عنصر مس

نقش بور در گیاهان :

این عنصر برای تشکیل دیواره سلولی ، انتقال قند ها و نشاسته ، تشکیل جوانه انتهایی ، تشکیل دانه و لوله گرده ضروری می باشد . با وجود اینکه بور در خاک خیلی پویا می باشد اما در گیاه پویایی آن خیلی کم است .

در تتیجه کمبود آن حائز اهمیت است ، لذا روش کاربرد بور نقش مهمی در میزان استفاده از آن دارد .

علائم کمبود بور :

برگ های دچار کمبود بور یک کلروز عمومی خفیف نشان می دهد . تحمل گیاهان به تغییرات زیاد مقدار بور به اندازه ای است که غلظت های مورد نیاز برای رشد گیاه تا غلظت های سمی آن برای گیاهان حساس به بور اختلاف اندکی دارد .

در صورتی که عکس علائم کمبود بور boron نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
علائم کمبود بور در برگ گیاهان

نقش مولیبدن در زندگی گیاهان :

انقال مولیبدن احتمالا در آوند های چوبی صورت میگیرد . همچنین قدرت جا به جایی آن در گیاه نسبتا کم است ، به همین دلیل این عنصر در آوند های آب کشی و سلول های پارانشیمی متمرکز می شود .

به دلیل ناچیز بودن مقدار مولیبدن قابل جذب در خاک غلظت آن معمولا در بافت های گیاهی کم است .

علائم کمبود مولیبدن :

برگ ها بعضی لکه های خال مانند همراه با کلروز بیت رگبرگی نشان می دهد . یک علامت ابتدایی برای کمبود مولیبدن کلروز سرتاسری عمومی است که شبیه به علامت کمبود نیتروژن است .

با این تفاوت که بدون رنگ مایل به قرمز در سطح پایینی برگ ها می باشد ، این امر از نتایج تقاضا برای مولیبدن در احیای نیترات که به کاهیده شدن اولیه در آسپمیلاسیون به وسیله گیاه نیاز دارد می باشد .

بنابراین علائم کمبود مولیبدن در حقیقت ناشی از کمبود نیتروژن است هر چند مولیبدن ماموریت متابولیکی دیگری در گیاه دارد و از این رو علائم کمبود آن حتی هنگامی که نیتروژن احیا شده در دسترس است وجود دارد .

در صورتی که عکس کلم با کمبود کود مولیبدن نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
علائم کمبود مولیبدن در گیاه کلم استفاده از کود میکرو
در صورتی که عکس علائم کمبود مولیبدن در گیاه نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
علائم کمبود مولیبدن در برگ گیاهان و ستفاده از کود میکرو
در صورتی که عکس کمبود عنصر مولیبدن نمایش داده نشد با تیم پشتیبانی مجموعه پارادایس هماهنگ نمایید .
علائم کمبود عنصر مولیبدن و تاثیر آن بر برگ گیاهان

روش استفاده از کود میکروی موجود و آماده به فروش در این مجموعه :

این کود با حلایت بالا و جذب حداکثر از طریق برگ ها بهترین کود قابل استفاده درجهت برطرف کردن کمبود عناصر ریز مغذی می باشد . بهترین تاثیر از مصرف کود میکرو زمانی حاصل می گردد که گیاه تحت هیچ گونه تنشی قرار نداشته باشد و نیاز گیاه به آب و عناصر اصلی ( ازت ، فسفر ، پتاسیم ) تامین شده باشد به عبارت دیگر محلول پاشی قبل و یا چند روز بعد از آبیاری انجام گردد .

روش استفاده :

این محصول قابلیت استفاده به صورت محلول پاشی برگی ، مصرف خاکی و مصرف از طریق آب آبیاری را دارا می باشد .

اصول استفاده از کود میکرو در محصولات کشاورزی :

گندم و جو

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیاوایل پنجه زنی پس از سرکای زکستانیک و نیم کیلوگرم
مرحله دوکوددهیشروع ساقه زدنیک و نیم کیلوگرم
مرحله سومکوددهیظهور خوشهنیم کیلوگرم
مرحله چهارمکوددهیپس از گلدهینیم کیلوگرم

گلزا

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیمرحله روزت پس از سرمای زمستانیک و نیم کیلوگرم
مرحله دومکوددهیابتدای ساقه زدن تا قبل از گلدهییک و نیم کیلوگرم

ذرت علوفه ای و دانه ای

مراحل کوددهی زمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیچهار تا 5 برگییک و نیم کیلوگرم
مرحله دومکوددهییک ماه پس از مرحله اول تا ظهور اولین گل آذین های نر در مزرعهیک و نیم کیلوگرم

چغندر قند

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیمرحله ی 6 ال 8 برگییک و نیم کیلوگرم
مرحله دومکوددهییک ماه پس از مرحله اولیک و نیم کیلوگرم

برنج

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیخزانهده گرم در صد متر مربع
مرحله دومکوددهیمراحل پنجه دهییک و نیم کیلوگرم
مرحله سومکوددهیابتدای ساقه روی تا قبل از ظهور خوشهیک و نیم کیلوگرم

پنبه

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مراحل اولکوددهیتشکیل جوانه ها قبل از گلدهییک و نیم کیلوگرم
مرحله دومکوددهیپانزده روز بعد از مرحله اولیک و نیم کیلوگرم
مرحله سومکوددهیغوزه هایک کیلوگرم

دانه های روغنی و حبوبات

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیاز 5 تا 6 برگی قبل از گلدهییک و نیم کیلوگرم
مرحله دومکوددهی2 تا 3 هفته پس از گلدهییک و نیم کیلوگرم

توت فرنگی

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اولکوددهیپس از استقرار نشاء و برگ های جدیدیک کیلوگرم
مرحله دومکوددهیقبل و پس از گلدهی تکرار در صورت گلدهییک و نیم کیلوگرم

گوجه فرنگی

مراحل کوددهی زمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مرحله اول کوددهی5 تا 7 برگییک کیلوگرم
مرحله دومکوددهیشروع گلدهییک و نیم کیلوگرم
مرحله سومکوددهیتکرار به فاصله 10 روز قبل از برداشتیک و نیم کیلوگرم

سیب زمینی

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
مراحل اولکوددهیبلافاصله پس از خاک دهی پای بوته هایک و نیم کیلوگرم
مراحل دومکوددهی10 روز قبل از گلدهییک و نیم کیلوگرم
مرحله سومکوددهی2 هفته پس از گلدهییک و نیم کیلوگرم

چای

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
یک مرحلهکوددهیپس از هر مرحله از چینیک کیلو گرم

سبزی جات برگی

مراحل کوددهیزمان مصرف کود میکرومقدار مصرف در هکتار
یک مرحلهکوددهیاز پنج تا هفت برگی تا اواسط رشد بوته ها در سبزیجات پس از استقرار نشاءیک کیلوگرم

سوالات متداول عام جامعه در خصوص کود میکرو

هدف ما پاسخ دهی تخصصی در راستای تکمیل علم در صنعت کشاورزی

question-1594378485187″>question“>کود میکرو دارای چه عناصری میباشد ؟

کود میکرو دارای عناصری اعم از کلسیم ، آهن ، روی ، مس ، مولیبدن ، منگنز و …

question-1594378550506″>کود میکرو چه استفاده هایی در کشاورزی دارد ؟

در صنایع کشاورزی نیاز گیاهان به عناصر ریز مغذی بسیار زیاد است و برای تکمیل این عناصر در گیاهان میبایست از کود های میکرو استفاده نمود .

برای تهیه کود میکرو چه پیشنهادی میکنید ؟

برای تهیه این عناصر به صورت تکمیل میتوانید با تیم مشاوره تخصصی در این زمینه تماس حاصل نمایید تا محصول مورد نیاز شما را از تولید کنندگان داخلی و خارجی تهیه نمایید و در اختیار شما قرار دهند .

بهترین شرکت های تولید کننده عناصر میکرو کدامند ؟

درنظر داشته باشید شرکت های متفاوتی در این زمینه فعالیت میکنند و محصولات با کیفیت A-B-C در اختیار عام جامعه قرار میدهند برای خرید محصولی با کیفیت مناسب حتما با تیم مشاوره زنجیره تامین بهشت تماس حاصل نمایید 09127862110 آقای احمدی .

خدمات شرکت تعاونی زنجیره تامین بهشت در راستای رضایت جامعه

هدف ما بهبود مشکلات است و در این راستا بستر هایی را نهادینه کرده ایم .

مرکز آموزش های ویدئویی

بستری برای معرفی عناصر مورد نیاز گیاهان در راستای تکمیل علم در صنعت کشاورزی

مشاهده ویدئو در مرکز آموزش کلیک کنید .

پیشگیری از ویروس کرونا

ماسک کرونا را با تنوع ماسک های پند لایه پزشکی ، n95 و پارچه ای با تعرفه دولتی به صورت مستقیم در اختیار شما ایرانیان عزیز قرا میدهیم .

برای تهیه انواع ماسک میتوانید کلیک کنید .

هدف ما بستن دست دلالان از چرخه اقتصاد کشور میباشد .

۳ thoughts on “کود میکرو

  1. حسین قدیری says:

    در صورت تمایل به خرید کود مناسب برای محصولات زراعی و باغی و همچنین کود های کشت هیدروپونیک میتوانید با ورود به بستر فروشگاه ملی اقدامات لازم را انجام دهید در صورت تمایل میتوانید با مشاورین این عرصه تماس حاصل فرمائید
    پیشنهاد مشاوره آقای کاظمی ۰۹۱۲۸۸۱۳۴۶۴

  2. احمد شریفی نیا says:

    بسیار عالی توضیحات اجمالی و بسیار غنی مهندس قدیری در ارتباط با عناصر مورد نیاز کود ها ، پیشنهاد بنده هم جناب کاظمی هستن که در این حیطه بسیار تجربه مند میباشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *