اسامی دیگر : “Agave americana “medio-picta Alba

خانواده: Agavaceae

نام علمی: “Agave Americana”Medio picta Alba

نام فارسی:آگاو امریکانا مدیو پیکتا آلبا

منبع : کشور مکزیک

مشخصات و ویژگی ها :

زیستگاه اصلی گیاه کاکتوس آگاو امریکانا مدیو پیکتا آلبا به علت انتشار وسیع این گیاه به صورت دقیق مشخص نیست ولی احتمال میرود که از مناطق خشک کشور مکزیک آمده است و این گیاه بیشتر به عنوان یک گیاه زینتی در سراسر جهان کشت میشود و نام هایی که به این گیاه نسبت داده اند گیاه قرن و آلویه آمریکایی میباشد .

گیاهی است دایمی ، معمولا بدون ساقه و برگ های آن ریشه ای است یعنی به طور مستقیم از ریشه خارج میشوند .

تفاوت این گیاه با نمونه های دیگر آن (“Agave Americana”Marginata aurea و AGAVE AMERICANA ) در این است که این گیاه دارای برگ های بسیار زیبا و چشمگیری است .برگ های این گیاه کوتاه و نازک که در قسمت بالای پایه بسیار ضخیم میباشد و در قسمت بالای برگ های این گیاه قوس کم و زیبایی شکل گرفته که یکی از مشخصه ها و ویژگی های این گیاه است .قسمت داخلی برگ های این گیاه سفید مایل به کرم و حاشیه آن به رنگ سبز و خاکستری با لبه های تیز و به رنگ زرد مایل به خاکستری و آبی  ، برجسته (برجسته تر از نمونه های اعلام شده ) که پایه و ستون فقرات آن طولانی و بلند و تا ارتفاع 120 سانتی متر رشد میکند .

گل های گیاه کاکتوس آگاو امریکانا مدیو پیکتا آلبا باریک ،مستطیلی و بیضی و به رنگ های زرد و سبز است که باعث جذب پرندگان کوچک میشوند و تا ارتفاع 5 متر و بیشتر رشد میکنند .

این گیاه در فصل تابستان شکوفه و گلدهی میکند و گیاه مادر پس از گلدهی از بین میرود .

شرایط نگهداری :

نور : نور این گیاه نسبت به گونه های ( Agave Americana Marginata aurea و AGAVE AMERICANA ) بیشتر میباشد به این دلیل که رنگ دانه های این گیاه بیشتر از نمونه های اعلام شده میباشد به طوری که هر چقدر رنگ دانه های گیاه تیره تر باشد و به رنگ های سبز و خاکستری رنگ باشد نور کمتری نسبت به گونه هایی که رنگ دانه های زرد و سفید رنگ دارد نیاز دارد.همچنین این گیاه نور مستقیم خورشید را میتواند تحمل کند به این دلیل که این گیاه در مناطق خشک و بیابانی که دما هوا بالا میباشد رشد نموده است و نیاز بسیاری به نور خورشید دارد ولی برای نگهداری این گیاه در منزل بهتر است که از نور فیلتر شده خورشید برای این گیاه استفاده نمود .

آبیاری : آبیاری این گیاه باید در فصول رشد (بهار و تابستان )به طور منظم انجام شود ولی به گونه ای نباشد که آبیاری زیاد آن باعث پوسیدگی ریشه های آن شود و باید اجازه دهید که خاک این گیاه خشک شود و سپس آبیاری کنید و همچنین در فصل زمستان نیاز این گیاه به آب کم میشود و باید کمتر آبیاری کنید .

دما : این گیاه توان تحمل دما بسیار بالا را دارد و میتواند گرما و خشکی را تحمل کند و در فصول سرد سال به دلیل کاهش دما میتواند تا دما منفی 9 درجه سانتی گراد را تحمل کند .

خاک : این گیاه به خاک خشک و کمی اسیدی و خاکی که دارای زهکشی خوب داشته باشد نیاز دارد .

کود دهی : به دلیل اینکه این گونه گیاهان در محیط های کویری و مناطق آزاد رشد میکنند نیاز چندانی به کود دهی ندارند ولی برای نگهداری و رشد بهتر آن در منازل و گلخانه ها نیاز است که کود دهی به این گیاه ماهانه 1 بار انجام شود

تکثیر : تکثیر این گیاه هم از طریق بذر و هم از طریق پاجوش های نزدیک ریشه آن صورت میگیردو رشد این گیاه ضعیف تر از رشد گونه آگاو امریکانا است به این دلیل که هر گیاه ابلقی رشد کمتری نسبت به گونه ساده خود دارد به این دلیل که برای انجام عمل فتوسنتز و رشد گیاه ، برای تشکیل رنگدانه ها و قسمت های سفید و زرد برگ این گیاه زمان بیشتری صرف میشود و این گونه از گیاه آگاو دیرتر و ضعیف تر رشد میکنند .

مترادف ها :

•           Agave ingens var. picta

•           Agave zonata

•           Agave variegata

•           Agave subzonata

•           Agave picta

منبع:

http://s8.photobucket.com/albums/a12/bukowski32/
 Italia
Splendid photos of Haworthia, Ariocarpus, & Astrophytum cultivars.

http://www.garber.webpark.pl
 Poland
KAKTUSY CHILIJSKIE: The site of Chilean cacti

http://www.cactos.com.br  
 Brazil
Cacti, Bromeliads and Nature in Brazil Kakteen, Bromelien und Natur in  Brasilien Cactos, Bromélias e a Natureza do Cerrado e Caatinga

http://www.kakteenfotos.de 
 Germany
Standortaufnahmen aus Mexico und den USA Habitat photo from Mexico and USA

http://www.mammillarias.net
 France
New site by Franck Martin devoted to Mammillarias. Gallery with many pictures, forum (in French)

http://www.theamateursdigest.com
 Canada
WELCOME TO…. the fascinating hobby of collecting and growing succulent plants….  ….our Digest is uniquely written by and for amateur hobbyists world wide.  “When you fall in love with succulents .. one plant is never enough!”

Cesky

http://www.cactus.cz 
 Czech Republic
Server about cacti and succulents, books, brochure, journals, CD-ROMs, Concentration, Online fun, Webhosting, WebBBS, Free links, Advertisements.

http://www.cactaceae.net
 Germany
Die Familie Cactaceae – Kakteen – Datenbank mit derzeit 5800 Bildern, Synonymen und Mehr!
The Family Cactaceae – Cacti – Database with currently more then 5800 Pictures, Synonyms and more!

http://www.aiguillongaumais.com 
 Belgique
…dédié aux Cactées et autres plantes grasses ou succulentes dans la bande dessinée…

http://www.pers-kaktus.dk
 Denmark
Cacti web – page created by Per Bünger: Where in the world – Growing Cacti – Planting / Transplanting – When you buy cacti – Cacti come from America – Good Advice – Cacti List

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »