نام سازی : ریشه لغوی آن پیدانشد.

نام رایج : کارالوما

نام انگلیسی :Caralluma

نام علمی :Caralluma frerei

خانواده :Asclepiadaceae

شناسنامه : این گونه با گلهای زیبا ولی نه چندان خوش بو با ساقه های پهن وگسترده وزاویه دار و گوشتی مخصوص اکثر مناطق کویری خصوصا هندوستان است.در سطح خاک و گلدان گسترده است وارتفاع آن از5سانتیمتر و عرض آن از20-15سانتیمترتجاوزنمی کند.رمز موفقیت در نگهداری آن زیاده از حدآبیاری نکردن است.برای توسعه رنگها به نور فراوان نیازدارد.از دیگر گونه های این جنس C. dummeri وC. Europea است.

این گونه با گلهای زیبا ولی نه چندان خوش بو با ساقه های پهن وگسترده وزاویه دار و گوشتی مخصوص اکثر مناطق کویری خصوصا هندوستان است.

نیازها :

نور :

تمام طول سال به نور فراوان و شدید نیازمند است.

دما :

حداقل درجه حرارت برای جلوگیری از سقوط برگها در زمستان 10است اما بهتراست در13درجه نگهداری شود.در تابستان هوای پاکتر از اتاق لازم دارد.

آبیاری :

برای جلوگیری از سقوط برگها در زمستان اگر درجه حرارت13یا بیشتر رفت گلدان را خشک نگه دارید.ماه اول بهار فقط یک بار و سپس آن را دوبار و در گرم ترین روز تابستان به صورت هفتگی و قطع کامل در پاییزبرنامه آبیاری است.

تغذیه :

در تابستان هر ماه فقط یک بار با کود پتاس دار گیاه را تغذیه کنید.

خاک :

مانند خاک بقیه گوشتی ها کمپوست کم خاک با40درصد ماسه شکری ماشی.

تعویض گلدان :

هر بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید تا اندازه گلدان به 18 سانتیمتر برسد سپس تعویض را متوقف تا قلمه گیری از آن شروع شود.

ازدیاد :

با قلمه به سادگی ازدیاد می یابد

نکته عمومی :

قطرات آب آبیاری و غبار پاشی به جای مانده روی اندام گیاهی نور آفتاب را مانند ذره بین از خود عبورداده و باعث لکه های سوخته می گردند. غبارپاشی را در سایه انجام دهید.

ساقه در کارالوما دارای نقاط برجسته و زاویه دار است،گلها زیباست و بوی بد لاشه مردار آن جاذب حشراتی است که باعث گرده افشانی آن می شوند.نام این گونه در بین عام لاشه مردار است.

رشد متوقف است، حشرات سیاه ریزاطراف گیاه و خاک دیده می شوند :

عامل حشره قارچی است، ریشه به احتمال قوی پوسیده است.گیاه را از گلدان خارج و آثار فساد را از اطراف ساقه گیاه حذف کنید،اطراف محل زخم را با هورمون رشد آغشته و4-3روز اجازه دهید خشک شود سپس گیاه را در کمپوست خشک جدید کاشت کنید.اگر کل ساقه پوسیده و لارو ریز سفید رنگ با سر قهوه ای تیره وجود دارد کل گیاه و خاک را دور بریزید.

برگها قهوه ای سیاه رنگ شده و می ریزند، ساقه هم چروکیده و آبکی شده است :

هوا به شدت سرد و رطوبت خاک بالا است،آبیاری بیش از اندازه ریشه را پوسانیده است.شرایط را بررسی کنید،انتهای ساقه در سطح خاک را با دو انگشت گرفته و به آرامی به طرف بالا بکشید اگر ریشه پوسیده با شکل بدنه گیاه از خاک خارج خواهد شد.ریشه را طبق دستور درمان کنید، در آینده در آبیاری دقت کرده و نگهداری گیاه را در زمستان با حرارت حداقل13درجه را مدنظر قراردهید.

قلمه گیری :

الف ) قلمه های  8-5 سانتیمتری که دارای 4-3 جفت برگ هسته  انتخاب وباکارد تیز یا تیغ از ساقه اصلی جدا و برگهای پایینی آن را حذف کنید.

ب ) با سطح بریده شده چه در قلمه و چه در پایه مادری به پودر هورمون برای جلوگیری از فساد آغشته کنید.2روز به آن اجازه دهید خشک شود.

ج ) گلدانهای کوچک با کمپوست خشک تهیه و انتهای قلمه ها را در کمپوست قرار دهید.آبیاری نکنید تا ریشه ها ظاهر شوند.ممکن است6-4هفته به طول بیانجامد.

رمز موفقیت در نگهداری آن زیاده از حدآبیاری نکردن است.برای توسعه رنگها به نور فراوان نیازدارد.از دیگر گونه های این جنس C. dummeri وC. Europea است.

عوارض ودرمان:

لکه های سوخته روی برگها مشاهده می گردد :

آفتاب سوختگی است.در روزهای داغ تابستانی اجازه ندهید برگها شیشه را لمس کنند ،خصوصا اینکه هوا خفه باشد. جریان هوا را برقرار کنید.

رشد به حداقل رسیده است :

نیاز به تغذیه دارد، اگر تغذیه به صورت مرتب انجام شد گیاه را ازگلدان خارج و ریشه را از نقطه نظر ابتلا به شپشک ریشه مورد بازدید قرار دهید، ریشه را در محلول سم حشره کش بشویید، دوهفته اجازه دهید که خشک شود سپس تعویض گلدان کنید.

گلها در تابستان ظاهر نمی شود،ساقه رشد غیرعادی دارد و برگها در انتهای ساقه رنگ پریده به نظرمی رسند :

نور کافی نیست. این گیاه به نور فراوان نیازدارد گلدان را به نقطه ای پرنورمنتقل کنید.

زخمهای پنبه ای شکل روی برگها و لابلای آنها دیده می شوند :

عارضه مربوط به شپشک آرد آلود است.با پنبه یا برس نرم و لطیف آغشته به سم زخمها را فقط لمس کرده ومسموم کنید،بدنه گیاه را با محلول سم نفوذی برای مدت 3-2بار در فصل رشد سمپاشی کنید.

برگها پژمرده شده و سقوط میکنند اما ساقه پابرجا است :

اگر در تابستان است هوا گرم و خاک خشک است و اگر در زمستان هستید هوا به شدت سرد و خشک است.شرایط را بررسی کنید، گلدان را برای نیم ساعت در ظرف آب قرار دهید و در آینده در هر آبیاری میزان بیشتری آب دهید،درجه حرارت رادرزمستان حدود13نگه دارید وهرماه یک بار آبیاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *