نام سازی : بواردیا (برگرفته ازنام Buvard مدیرباغهای سلطنتی پاریس)

نام رایج : بواردیا

نام انگلیسی : Trompetilla

نام علمی : Bouvardia

خانواده :Rubiaceae

شناسنامه : گیاهی با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان،مقایسه برگها و وضع گلها در کاشت گروهی با گیاهان گلدار دیگر کاملا روشن است،گرچه در آپارتمانها به عنوان گیاه خانگی مورد استفاده است ولی در بهار و تابستان در خارج از اتاق نگهداری می گردد، زادگاه اصلی آن مکزیک و نام آن برگرفته از Bouvard Charles مدیر باغهای سلطنتی پاریس در قرن هفده و خانواده آن ((روبیاسه)) است.

تصویری از بواردیا

نیازها :

نور :

نور کافی غیرمستقیم را برسایر نورها ترجیح می دهد.گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

دما :

در تابستان حداکثر 29و در زمستان حداقل13 درجه است،و درتابستان جریان ملایم هوا را دوست دارد،در زمستان گیاه را نزدیک شوفاژ قرار ندهید.

آبیاری :

در بهار و تابستان حداقل به دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد.به این ترتیب سطح خاک همیشه مرطوب نگه داشته  می شود، آبیاری را به هفته ای یک بار در زمستان کاهش دهید،در زمستان اجازه دهید قبل از آبیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید و هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی گردد.

رطوبت :

در بهار و تابستان هفته ای یکبار غبارپاشی کنید،مواظب باشید گلها مرطوب نشوند،جهت تامین رطوبت پایدار به زیر گلدانی سنگریزه دار آب اضافه کنید ولی اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد،در زمستان غبار پاشی لازم نیست و سطح زیرگلدانی باید خشک باشد.

تغذیه :

در تابستان هر دو هفته یک بار با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول درآب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی به نظر می رسد).

خاک مناسب :

مخلوطی از خاک لوم و شن برای این گیاه خاک خوبی است.

تعویض گلدان :

در اواخر بهار،گیاه را به گلدان جدید منتقل و شاخه های خشک را حذف کنید.

تمیزکردن برگها :

غبارپاشی جهت تامین رطوبت برگها را تمیز می کند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

ازدیاد :

انتخاب قلمه و ریشه دارنمودن آنها و تقسیم بوته ها در بهار.

هشدار :

هیچ گاه گیاه مریض را تغذیه مصنوعی نکنید.

گلهای خوشه ای و قرمز رنگ بواردیا در اوایل تابستان ظاهر و تا اواخر پاییزغرق در گل است،جهت پرپشت و توپی نگهداشتن گیاه هر چند وقت یکبار جوانه های انتهایی را حذف کنید.

حشراتی روی غنچه ها و گلهای باز شده مشاهده می گردند :

گیاه را باسم حشره کش نفوذی هرهفته یکبار سمپاشی کنید تاحشرات از بین بروند.

عوارض و درمان :

نکته عمومی :

در هنگام خریداری مشخصات و احتیاجات حرارتی،رطوبتی،نور،آبیاری و تغذیه گیاه را از گل فروش سوال کنید.

زخمهای سفید پنبه مانند در قاعده برگها تشکیل شده است :

دو هفته یکبار سمپاشی کنید.علائم مربوط به لارو و شپشک آردآلود است،با پنبه آغشته به سم لکه ها را مسموم کنید.

گیاه در تابستان خود را انداخته است :

یا احتیاج به آبیاری فوری دارد و یا هوا گرم است،شرایط را بازدید کنید، با قرار دادن گلدان ها درون سطل یاتشت آب به مدت15دقیقه گیاه را کاملا سیراب کنید،در صورتی که در زمستان این علائم مشاهده گردند. علت آن آبیاری زیاد از اندازه است ،در فاصله ی بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

گلها ظاهر نمی شوند :

نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنور تر و دور از اشعه آفتاب منتقل کنید.

لکه های سیاه رنگ روی برگها مشاهده می گردند :

یا هوا سرد است و یا مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،گیاه را به محل گرمتر منتقل کرده و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

سطح زیرین برگها مملو از تار عنکبوت است :

کنه ریز قرمزعامل آن است ،سطح زیرین برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیزکرده و یا هر2هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند،تامین رطوبت در کاهش آفت موثراست.

برگهای جدید ریز هستند :

گیاه از کمبود عناصرغذایی خاک در رنج است،در فصل رشد هر هفته طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

برگها نرم و آبکی هستند :

هوا سرد و مرطوب است،با سم قارچکش گیاه را سمپاشی کرده و به محل گرم و خشک تری منتقل کنید،مواظب آبیاری بیش از اندازه باشید.

برگها خشک می شوند :

هوا خیلی گرم و اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است،گیاه را به محل سرد با جریان ملایم هوا و دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.

ساقه ها دراز و منحرف، گیاه بدفرم شده و گلها ظاهر نمی شوند :

نوک شاخه های بلند را قطع کرده تا گیاه به گلدهی برود و حالت پر پشت و توپی به خود بگیرد. بالا بودن درجه حرارت و کم بودن نور هم می توانند همین علائم را به وجود بیاورند اما این گیاه به طور طبیعی هم حالت دارد.

هرس :

در صورتی که جوانه های انتهایی هرس نگردند شاخه ها دراز و منحرف و گل دهی به تاخیر می افتد،هر دو ماه یک بار نوک جوانه های انتهایی را با ناخن قطع نموده تا با رشد جوانه های جانبی گیاه شما حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.