3

کود موردنیاز درخت انبه چیست؟

چه کود هایی برای درخت انبه  مناسب است

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود موردنیاز درخت انبه چیست؟

انبه (Mangifera indica) ، بومی مناطق گرمسیری برمه و شرق هند ، یک درخت پراکنده جذاب است ، علاوه بر اینکه میوه انبه می دهد ، برای مناظر و سایه مناسب است. انبه معمولاً درست قبل از گلدهی ، نه در زمان گلدهی ، بارور می شود. دمای زیر 30 درجه فارنهایت به درختان جوان انبه آسیب جدی می زند و دمای 40 درجه سانتیگراد باعث از بین رفتن گلها و میوه های اکثر گونه ها می شود. برخی از گونه های انبه در منطقه مقاومت گیاه 10 در وزارت کشاورزی ایالات متحده رشد می کنند.
کودها
تعداد کودها نسبت وزن عناصر اصلی گیاه نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) را نشان می دهد. این نسبت به تعداد روی بسته بندی مانند 10-10-10 به معنای 10 درصد از هر سه ماده غذایی بیان شده است. کودهای آهسته رهش گرانول هایی هستند که با پلیمر یا گوگرد پوشانده شده و حل آنها در خاک 8 تا 12 هفته طول می کشد. کودهای محلول با رهاسازی سریع ، به طور کلی قیمت کمتری نسبت به کودهای آهسته رهش دارند ، با آبیاری بلافاصله وارد خاک می شوند. کود کامل کودی است که حاوی کلیه N ، P و K باشد. آهن کلاته و سایر مواد معدنی به این معنی است که توانایی جذب بیشتر ریشه انبه را دارند.
کوددهی درختان جوان
باغبانان باغ هاوایی توصیه می کنند که درختان انبه سال قبل 1 تا 2 پوند کود آهسته رهش 10-20-20 که قبل از رشد زیاد به سه یا چهار کاربرد تقسیم می شود ، دریافت کنند. در طول سالهای دوم و سوم باید 1/2 تا 3 پوند کود 10-20-20 به همان روش استفاده شود. این کود مستقیماً در زیر خط قطره ای برگ پخش شده و در خاک سیراب می شود. متخصصان باغبانی دانشگاه فلوریدا می گویند هر کود کامل حاوی 6 تا 10 درصد نیتروژن ، 6 تا 10 درصد فسفر و 4 تا 6 درصد منیزیم برای درختان جوان انبه مناسب است. مراقب باشید کودهای زیادی به درختان جوان وارد نکنید.
کوددهی درختان بالغ
باغداران باغبانی دانشگاه هاوایی برای هر اینچ قطر تنه 4 تا 5 فوت بالاتر از سطح زمین سالانه 1 پوند کود کامل و آهسته رهش توصیه می کنند. نیمی از این کود قبل از گلدهی نه در زمان گلدهی و بقیه پس از برداشت انبه استفاده می شود. به طور کلی ، کودهای مخصوص درختان دارای 9 تا 15 درصد پتاسیم و فسفر باید به 2 تا 4 درصد کاهش یابد. مخلوط های کود معمولاً در دسترس که برای درختان انبه رضایت بخش هستند شامل 6-6-6 و 8-3-9-2 ، 2 نشان دهنده منیزیم است. برای تشویق گلدهی و عملکرد انبه ، کودهای آزاد سریع آزاد حاوی نیتروژن درست قبل از گلدهی درختان انبه استفاده می شود.
نکات کوددهی انبه

انجمن تولیدکنندگان میوه های نادر کالیفرنیا (CFRG) می گوید آهن کلاته و سایر عناصر ریز مغذی اغلب برای درختان سالم انبه ضروری است. می توانید خاک خود را توسط آزمایشگاه آزمایش کنید تا ببینید آیا کمبود مواد معدنی دارد یا خیر ، اما نتایج از 1 تا 4 هفته طول خواهد کشید. خرید کیت آزمایش خاک در مراکز تهیه باغ ، گزینه کم هزینه و قابل قبولی است. CFRG می گوید کوددهی درختان انبه مانند تغذیه درختان مرکبات است با این تفاوت که درختان انبه نباید بعد از نیمه تابستان بارور شوند. درختان انبه که در خاک ماسه ای کاشته می شوند ، بیشتر از کودهایی که در خاک رس یا لوم کاشته می شوند ، به کود نیاز دارند.

منبع : homeguides.sfgate.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو)
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .