1

کود مناسب گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی چیست و چه خاصیتی دارد؟

عملکرد تاثیرگذار کود در رشد گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

شمایل ظاهری گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی

گیاه چند ساله در تمامی بخشها  متنوع ، محکم ایستاده یا ظریف ( نازک ) افتان بی کرک یا کم وبیش کرکدار  درشت گل یا کوچک گل ساقه ها منفرد یا اغلب چندتایی به ارتفاع 30 _80 سانتیمتر کم وبیش با برکهای انبوه کم وبیش منشعب برگها شانه ای فرد پایینی ها دمبرگ دار بالایی ها بدون دمبرگ به طول 2 _ 12 سانتیمتربرگچه ها به طول 7_32 به عرض 2_11میلیمتر سرنیزه ای یا مستطیلی یا تقریبا گوه ای_ مستطیلی با قاعده باریک شده یا گرد شده به کوتاهی دمبرگچه دار با راس گرد یا تقریبا سربریده یا چالدار وبا راس نوک کوچک گل اذین 7_12گلی دائمی دمگلها 3 _5میلیمتر ابتدا برگشته سرانجام کم وبیش راست  کاسه گل به طول 1/5_3 میلیمتر دندانه ها کوتاه به بیرون برگشته با سینوس های گرد پهن جدا شده از هم جام گل به طول 2_3 میلیمتر تخم مرغی _”دایره ای یا مستطیلی پهن با پیشانی کمی چالدار یا نوک دار یا گرد شده بالها هم اندازه درفش مستطیلی تقریبا سربیرده به کوتاهی ناخنک دار به کوتاهی گوشکهای نوک کند دار ناو با بقیه گلبرگها هم اندازهیا کم وبیش بلندتر از انها مستطیلی باریک به تدریج بطرف بالا خمیده باریک شده به سیخکی بلند نوک تیز اغلب ارغوانی تیره شونده نیام به طول 15_70 به عرض1/5_2 میلیمتر کم و بیش راست یا خمیده با خامه دائمیسخت شکننده نخی شکل به بندهای تقریبا چهارگوشه متعدد متنوع جدا شونده دانه ها به طول 3_4به عرض 1 میلیمتر استوانه ای باریک  درخشان صاف و قهوه ای تیره

پراکندگی جهانی:

مرکز وجنوب اروپا . آسیای صغیر . قفقاز. ترکیه . قبرس . ایران . ترکمنستان . سیبری

پراکندگی جغرافیایی در ایران:

گونه ای است بسیار متنوع با دو زیر گونه بنامهای subsp varia و subsp hirta اغلب در نواحی مختلف دامنه  های کوهستانی باغها و کناره های مزارع در استانهای گرگان مازندران گیلان آذربایجان شرقیو غربی تا زنجان کردستان همدان اراک لرستان چهارمحال بختیاریفارس کرمان خوزستان خراسان سمنان و تهران می روید

مصارف و کاربردها:

مدر ومسهل جوشانده رقیق ان مصرف می شود مصرف ان به علت ایجاد مسمومیت با احتیاط انجام شود

با توجه به پراکندگی قابل توجه این گونه در نقاط مختلف ایران واشنایی مردم با ان به عنوان علف هرز و احیلنا  گیاهی که در باغها و کناره های مزارع می روید جنبه های علوفه ای ان بیشتر شناخته شده است و در طب سنتی ایران جایگاهی ندارد و معرفی ان به عنوان گیاه دارویی نیاز به کار منسجم و دقیق دارد

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ماکرو) گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی :
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی پتاس بالا ) گیاه یونجه باغی ، یونجه تاجی :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .