1

کود مناسب گیاه پای شیر ایرانی چیست و چه خاصیتی دارد؟

عملکرد تاثیرگذار کود در رشد گیاه پای شیر ایرانی را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود مناسب گیاه پای شیر ایرانی چیست و چه خاصیتی دارد ؟

گیاه بزرگ ، به ارتفاع تا 100 سانتی متر ، قوی اگرچه نه خیلی ضخیم ،سبز مایل به زرد یا سبز خیلی کم رنگ تا سبز تیره .

پهنک برگ های میانی قاعده ای به عرض 5 تا 15 سانتی متر ، تقریبا تخت اما تا شده ، کلیوی شکل یا با سینوس همیشه باز تقریبا دایره ای تا 1/4 – 1/5 شعاعی بریده . لوبها 9 تا 11 تایی پهن ، نمیه دایره ای یا شلجمی ، هیچگاه تقریبا سر بریده نیست ، با بریدگی های کامل بسیار کوچک جدا ؛ دندانه های لوبها 15 تا 25 تایی ، به جز پایینی های بسیار کوچک و بسیار نوک تیز میانی ها تقریبا دایره ای پهن تا سه گوشه اما اغلب بدرون خمیده و کمی همگرا ، نوک تیز یا نوک کند ؛ از دندانه انتهایی نزدیک خودش کوتاهتر و باریکتر ؛ پهنک ها روی سطح فوقانی تقریبا بی کرک تا تقریبا انبوه کرک دار ، در سطح تحتانی خیلی کرکی انبوه .

دمگلها همگی تا حدودی به حالت افقی کرکی انبوه تا کرکی کمی ایستاده – گسترده ، به جز قاعده قهوه ای تیره کم رنگ ، از قطر برگها به دشواری یا خیلی بلند تر .

گوشواره ها با گوشک های قاعده ای پیوسته در حالت خشک با راس تیز یا کند کامل یا به کوچکی دندانه دار .

ساقه ها به اندازه کافی متعدد ، اغلب ایستاده ، قوی ، سرپا فاز برگ ها خیلی بالا زده تا گل آذین اغلب تا زیر گل آذین با کرکهای گسترده افقی تنک یا انبوه ، روی گره ها اغلب با کرکهای به پایین برگشته ، با کرک هایی به طول 1 تا 1/5 میلی متر . برگ های ساقه ای متوسط و بزرگ با قاعده قلبی یا سر بریده ، لوبدار و دندانه دار مانند برگ های قاعده ای ، اغلب حتی کمی کم کرک تر .

گوشواره های ساقه ای با دندانه ای متعدد نوک تیز بدرو برگشته .

گل اذین پر گل ، پهن اما تا حدی انبوه ، گویچه ها تنک ، برگه ها گاهی وجود دارند . دمگل ها از گلها اغلب بلند تر ، بی کرک ، نازک .

گلها زرد – سبز یا زرد به طول 2 تا 3 میلی متر ، به عرض 3 تا 5 میلی متر ، گل بنه واژ مخروطی ، از کاسبرگ ها خیلی کوتاه تر ، بی کرک تا در قاعده کرک دار .

کاسبرگ ها با طولی دو برابر عرض ، تخم مرغی – سه گوشه ، نوک تیز .

کاسبرگ های فرعی از کاسبرگ ها تقریبا همگی بی کرک ، بعد از گلدهی به شدت واگرا .

پراکندگی گیاه پای شیر ایرانی :

ارمنستان ، شمال عراق ، ایران و قفقاز .

پراکندگی جغرافیایی گیاه پای شیر ایرانی در ایران :

این گونه اصولا در نوحا مرطوب و کنار جویبار ها در استانهای مازندران و آذربایجان و همدان و اراک و تهران می روید.

مصارف و کاربرد های گیاه پای شیر ایرانی :

با توجه به شباهت رویشگاهی و فرم رویشی ، این گونه ممکن است شباهت دارویی با گیاهان دیگر داشته باشد  که در ایران نمی رویند .

بنابراین با توجه به شباهت های احتمالی این گونه ممکن است خواص درمانی به شرح زیر داشته باشد :

کلیه قسمت های گیاه به خصوص ریشه آن با داشتن تانن قابض است و به علاوه اثر مقوی ، مقوی معده و مدر و بند آورنده خون دارد.

این گیاه خاصیت تصفیه کننده خون و دفع ترشحات زنانگی دارد و می توان از آن برای درمان آب آورنده انساج ، مرض قند و چاقی مفرط استفاده کرد .

در استعمال خارج اثر التیام دهنده زخم ها و رفع التهاب های سطحی دارد و مایع آن برای رفع خارش اندام تناسلی زنان به کار می رود .

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه پای شیر ایرانی :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه پای شیر ایرانی :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .

معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه پای شیر ایرانی :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد !

با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود !

همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .