1

کود مناسب گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز چیست و چه خاصیتی دارد؟

عملکرد تاثیرگذار کود در رشد گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

شمایل ظاهری گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز :

گیاه یکساله بی کرک به رنگ سبز کلمی شونده ساقه به ارتفاع تا 150  سانتیمتر منشعب زیگزاگی کم و بیش بالارونده در پایین اغلب مولد تعدادی شاخه چه های عقیم برگ کوچک برگها و گوشواره ها اغلب از قاعده ساقه بطرف راس بزرگ شونده گوشولره ها بزرگ در قاعده قلبی ساقه آغوش تخم مرغی یا مستطیلی کامل یا گاهی با دندانه های پهن برگچه ها 1_4جفتی به شکلها و بزرگی بسیار متنوع محور برگ منتهی  به پیچک منشعب دمگل اذین به طول بسیار متنوع  از گوشواره  حائل کوتاهتر یا تا 4 بار بلندتر1_3 گلی کاسه گل به طول 8_20 میلیمتردندانه ها علفی از لوله بلندتر به طولی با یکدیگر تقریبا مساوی جام گل سفید یا قرمز و ارغوانی درفش به طول 15_30 میلیمتر پهنک تقریبا دایره ای یا با عرضی بیشتر از طول به کوتاهی بیکباره ناخنک دار با راس چالدار و نوک دار بالها از درفش کمی کوتاهتر واژ تخم مرغی مورب به کوتاهی گوشک دار از ناخنک ها بلندتر ناو از بالها خیلی کوتاهتر به کوتاهی ناخنک دار  باراس تقریبا نوک تیز نیام به طول 30_50 به عرض7_15 میلیمتر مستطیلی_خطی با دو انتهای باریک شده 3_10 دانه  ای دانه ها  حداقل به قطر 5 میلیمتر به شکلها بزرگی و رنگ سطح دانه ها کاملا متنوع.

پراکندگی جهانی:

بنظر بومی جنوب شرق اروپا و جنوب غرب اسیا و در سایر نقاط نیز بنظر کشت میشود

پراکندگی جغرافیایی در ایران :

گونه ای ست متنوع یا دو زیر گونه به نام های subsp elatius و subsp sativum در ایران که اغلب بصورت کاشته شده در نقاط مختلف دیده می شود و به حالت خودروی نیز در استانهای گرگان گیلان اذربایجان لرستان سمنان و تهران می روید

مصارف و کاربردها:

لوبیای ان مصرف میشود اثرات پایین اورنده قند خون دارد در داروهای سنتی تنتور دانه های سبز ان برای درمان منژیت بکار میرود سمیت ان شبیه به سمیت خلر گرفتگی است و از حضور ترکیبات امینونیتریل ناشی میشود و به صورت دردسرها و مشکلات سیستم عصبی گرفتگی عضلانی رعشه و فلج و مشکلات راه رفتن ظاهر میشود ساده ترین حالت ان بصورت اسهال ظاهر میشود

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ماکرو) گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز :
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی پتاس بالا ) گیاه نخود فرنگی ، نخود سبز :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .