0

کود مناسب گیاه لوبیا چیست و چه خاصیتی دارد؟

عملکرد تاثیرگذار کود در رشد گیاه لوبیا را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

شمایل ظاهری گیاه لوبیا:

گیاه یکساله با ساقه های پیچان بالارونده  به ارتفاع 1_3 متر در var communis asch یا پرشاخه و غیر پیچان  به ارتفاع 0/5_1 متر در var nanus asch ساقه ها ودمبرگها کم وبیش پوشیده با کرکهای پراکنده گوشواره های کوچک تخم مرغی برگچه ها تخم مرغی با قاعده ای گرد با راس نوک دار به طول 8_15 سانتیمتر با کرکهای کوتاه دمگل اذین  راست  کوتاهتر از دمبرگ با 2_6 جفت گل در محور برگه های تخم مرغی_سرنیزه ای دمگل بلند گلها بهطول 1_1/5 سانتیمتر با دو برگک در قاعده کاسه گل کاسه گل استکانی با دندانه های پایینی بلندتر از بالایی ها اما از لوله کاسه کوتاهتر جام گل سفید مایل به زرد تا بنفش با درفش بیضوی پهن با ناخنک کوتاه  قویا برگشته به دشواری بلندتر از ناو و بالها خامه در بالا کرکی نیام اویزان به طول 5_20 سانتیممتر وعرض 1_2/5 سانتیمتر راست یا کمی خمیده ابتدا با کرکهای کوتاه سرانجام بدون کرک زرد کم رنگ یا سبز یا بنفش تیره دانه ها 2_8 عدد از نظر رنگ متنوع بیضوی به طول 5 _15 میلیمتر

پراکندگی جهانی :

با منشا نواحی گرم  و مرطوب امریکا و احتمالا مکزیک معرفی شده به اروپا مصر و هندوستان  و نقاط گرم  و مرطوب دنیای قدیم

پراکندگی جغرافیایی در ایران :

به صورت کاشته شده  در اغلب نقاط معتدله و معتدله سرد ایران دیده می شود

مصارف و کاربردها :

لوبیا و نیام های خشک شده ان مصرف می شود تنتور نیام های سبز ان برای درمان روماتیسم سیاتیک و عفونت های مقعدی بکار میرود خوردن لوبیای خشک خام سبب استفراغ  اسهال و خونریزی داخلی می شود نیام های خشک شده بدون لوبیا مدر هستند و برای درمان دیابت بکار می روند

نیام های لوبیا و دانه ام مصرف می شود علاوه بر جنبه غذایی مهم ان در اغلب نقاط جهان لوبیا دو خاصیت دارویی مهم دارد نیام های ان مدر متوسط_قوی محرک جریان ادرار و اخراج سموم از بدن است پودر شده یا دم کرده  ان کم کننده قند خون  کم کننده میزان  گلوکز خون برای درمان دیابت می باشد پودرلوبیا را می توان روی اگزما پاشید تا مانع خارش ان شود

اثرات دارویی لوبیا عبارت است از رقسق کننده خون ضد باکتری ضد سرطان پایین اورنده قند خون ضد افسردگی ضد تورم پروستات ضد تب ضد ویروس محافظ قلب معرق مسهل ادرار آور قاعده اور محافظ کبد قارچ کش کاهش دهنده کلسترول کاهش دهنده فشار خون و کاهش دهنده چربی خون

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه لوبیا :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ماکرو) گیاه لوبیا :
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی پتاس بالا ) گیاه لوبیا :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .