0

کود مناسب گیاه عدس ، مرجی چیست و چه خاصیتی دارد؟

عملکرد تاثیرگذار کود در رشد گیاه عدس ، مرجی را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

شمایل ظاهری گیاه عدس ، مرجی:

گیاه کرک دار تا تقریبا بی کرک ساقه به ارتفاع 12 _45 سانتیمتر نازک و خیزان یا ایستاده گوشواره ها به طول2_4 به عرض 0/6_1/2 میلیمتر سرنیزه ای تا سه گوشه باریک و کرکدار تا تقریبا بی کرک برگها 4_8 جفت برگچه دارمحوربرگ منتهیبه پیچک ساده نیشدار برگچه ها مستطیلی تا بیضوی نوک کند منقار دار با کرکهای فشرده یا گسترده یا تقریبا بی کرک دمگل اذینها به طول 15_27 میلیمتر از برگ حائل کوتاهتر یا کم وبیش هم اندازه ان در حالت میوه دار از برگ گاهی کمی بلندتر کرکدار تا تقریبا گل اذین 1_4 گلی گلها به طول 2/5 _8 میلیمتر سفید یا ابی اسمانی کم رنگ تا ابی اسمانی _بنفش کاسه گل استکانی کرکدار دندانه ها از لوله 3_4 بار بلندتر نیام به طول 9_16 به عرض 5_8 میلیمتر بیضوی تا مستطیلی قهوه ای_زرد شونده یا قهوه ای کم رنگ  بیکرک 1_2 دانه ای دانه در var culinaris به قطر 4/5_5/8 میلیمتر در var microsperma به قطر 2/5_3 میلیمتر قهوه ای کدر تا سبز_قهوه ای شونده یک رنگ خالدار قهوه ای یا سیاه ناف به طول کم وبیش 1 میلیمتر مستطیلی .

پراکندگی جهانی:

بنظر می رسد در جنوب غرب اسیا بومی است در سایر نقاط به شکلهای گوناگون کاشته می شود و بندرت یا هیچ گاه تقریبا خودروی نیست

پراکندگی جغرافیایی در ایران :

این گونه در ایران نیز اصولا در نقاط مختلف استانهای کرمانشاه همدان اذربایجان لرستان کرمان فارس هرمزگان سیستان کاشته می شود و گاهی نیز به صورت فرار از کشت یافت می شود

مصارف و کاربردها :

دانه های گیاه مصرف میشود برگهای عدس ترش و تلخ است دانه ان شیرین و خنک کننده قابض مدراشتهاآورو دافع صفراو بیماریهای کبدی است ادرار کردن درناک غدد سرطانی اسهال و امراض پوستی را درمان میکند برای بیماریهای چشمی و قلبی مفید است دانه های ان موسیلاژدار ملین اصلاح کننده خون ومفید برای امراض سینه برونشیت التهاب مخاط دهان چشم و تورم سینه یبوست و دیگر عفونت های داخلی است بصورت خمیر بذاب عفونت زدایی زخم های چرکی به کار می رود

دانه های ان موسیلاژدار ملین ملایم مفید در موارد یبوستو دیگر عفونت های روده ای هستنددانه های ان را برای رفع کم خونی بسیار مفید است

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه عدس ، مرجی :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ماکرو) گیاه عدس ، مرجی :
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی پتاس بالا ) گیاه عدس ، مرجی :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .