0

کود مناسب نهال هلو انجیری قزل چیست ؟

سوال ویرایش شده
گذاشتن نظر
0

کود مناسب نهال هلو انجیری قزل چیست ؟

برنامه ریزی

وقتی زهکشی خوبی فراهم شود ، انجیر می تواند در طیف وسیعی از خاک رشد کند. انجیر در خاکی که مواد آلی زیادی دارد رشد می کند یا محتوای رس کمتر در معرض آسیب نماتد قرار می گیرد. برای محصولات میوه خوب و رشد شدید ، در نور کامل آفتاب بکارید. از آسیب به جیبهای یخ زدگی توسط یخبندانهای نامطبوع خودداری کنید.

کاشتن

انجیرها خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهند (5/5 – 6/5 pH) ، اما خاکهایی با قلیایی متوسط ​​قابل تحمل هستند. اکنون یک سوراخ به اندازه 3 برابر گلدان خود و همان عمق گلدان ریشه ایجاد کنید. خاکی را که حفر کرده اید کنار بگذارید و 50/50 را با کمپوست قارچ کهنه ، کود قدیمی یا پوست کاج پوسیده مخلوط کنید. گیاه را از گلدان آن خارج کرده و گلدان ریشه را به آرامی شل کنید. گیاه را در سوراخ کاشت قرار دهید و خاک را با مخلوط 50/50 جایگزین کنید و به آرامی خاک را جمع کنید. برای جلوگیری از کاشت تا عمیق ، مطمئن شوید که گیاه در موقعیتی قرار دارد که بیشترین ریشه ها در خط خاک قرار دارد. بعد باید درخت را کاملاً آبیاری کنیم تا ریشه ها نشسته و جیب های هوا را از بین ببریم. کود را در سوراخ کاشت قرار ندهید!   کود را فقط در زمان صحیح سال استفاده کنید.

در صورت تمایل ، یک حوضچه آب در پایه درخت به قطر حدود 36 اینچ احداث کنید. عمق مالچ در بهار و تابستان باید حدود 6-8 اینچ باشد. چند سانتی متر از تنه درخت مالچ را دور نگه دارید. کمپوست قارچ و کود پوسیده مالچ عالی برای مبارزه با نماتدهای موجود در انجیر است. ناحیه زیر سایبان درخت را از چمن و علف های هرز پاک نگه دارید تا رقابت برای آب و مواد مغذی به حداقل برسد. 

فاصله برای انجیر بستگی به کاربرد دلخواه در چشم انداز دارد. بوته ها را می توان به صورت جداگانه یا در یک پرچین کاشت. اگر برای درختان جداگانه فاصله دارید ، آنها را از فاصله 15 تا 20 فوت قرار دهید. اما برای یک پرچین ، بوته ها را 6-10 فوت از یکدیگر قرار دهید.

کوددهی

شیمیایی یا ارگانیک ، هر آنچه را که انتخاب کنید مطمئن شوید که حاوی آهن ، روی ، منگنز ، منیزیم ، مولیبدن ، مس و بور باشد. این عناصر برای رشد گیاهان بسیار مهم هستند. نرخ استفاده ممکن است متفاوت باشد. نمودار زیر را ببینید:

10-10-10 یا 10-0-10 با مواد معدنی
1 فنجان در هر سال از زندگی درخت

حداکثر 9 فنجان برای درخت بالغ

 

تن مرکبات اسپوما (ارگانیک)
6 فنجان برای 1 سالگی

10 فنجان برای 2 ساله (4-6 فوت)

18 فنجان برای درخت 7-9 پا

24 فنجان برای درخت بالای 9 فوت

کود باید در زیر کل سایبان پخش شود و از جلوگیری از 5 اینچ دور تنه جلوگیری شود. برای مناطق 8a-10 ، هر ساله 3 بار در اواخر فوریه ، اواخر ماه مه و اواخر ژوئیه / اوایل ماه اوت کود دهید. برای گیاهان در شمال شمالی (مناطق 6-7) ، در ماه مارس یا بعد از شکستن جوانه ها کود دهید.  بعد از آگوست هرگز کود دهی نکنید! (ژوئن در مناطق 6-7). این می تواند رشد را تا اواخر سال تقویت کرده و در صورت یخ زدن درخت به آن آسیب برساند.

اب

برای سال اول زمان بسیار خوبی برای انجیر جدید شماست. هنوز وقت تثبیت خود را نداشته است و بنابراین به اندازه درخت پیر نیست. برای جلوگیری از از بین رفتن درخت باید هفته ای دو بار در خاک سبک و هفته ای یک بار در خاک رس آبیاری شود. حتماً کل سیستم ریشه را کاملاً خیس کنید ، این کار حدود 40-50 دقیقه طول می کشد.

برای بهترین رشد و تولید ، انجیر باید حداقل یک اینچ آب در هفته دریافت کند. به خصوص در زمان طلسم خشک ، آب اجباری است. اگر در دوره خشکی خشک به درستی آبیاری نشود ، ممکن است میوه زودرس بیفتد. حداقل 4 فوت دور انجیر را از چمن و علف های هرز پاک کنید ، زیرا برای آب کمتر رقابت کنید.

هرس

هنگامی که انجیر خود را کاشتید و آن را سیراب کردید ، اکنون زمان هرس است. هرس درخت انجیر جوان باید با قطع 30 اینچ بالای درخت آغاز شود. در اولین فصل رشد ، شاخه هایی که در محلی که درخت روی آن قرار داشت ، بوجود می آیند ، اندام داربست را تشکیل می دهند. در طول اولین فصول خاموش ، 3-4 شاخه داربست را که به طور مساوی در اطراف صندوق عقب قرار دارند ، انتخاب کنید و شاخه های دیگر را با صندوق عقب بردارید.

برای 5 سال آینده ، شما باید به آموزش درخت خود ادامه دهید. هرس باید به رشد درخت شما به سمت بالا و خارج کمک کند. برای تشویق مجموعه میوه های سنگین تر ، سعی کنید شاخه هایی را که بیش از 3 فوت رشد کرده اند ، کنار بگذارید.

برای یک درخت بالغ تر ، هرس باید در یک فصل خفته انجام شود. برای حفظ شکل و ضخامت آنها ، می توانیم غذای او را تهیه کنیم. اگر درختی هرس نشود ، بیش از حد ضخیم است و فاقد قدرت و محصول کوچک است. برای شبیه سازی تقریباً یک فوت رشد در بیشتر اندام ها در هر سال ، هرس کنید. هنگام هرس شاخه های مرده ، آسیب دیده یا بیمار را از بین ببرید. شاخه های آسیب دیده از یخ را از بین نبرید تا زمانی که رشد در بهار از سر گرفته شود و میزان آسیب به طور دقیق ارزیابی شود.

به طور متناوب ، هر سال ¼ از قدیمی ترین اندام ها را روی زمین بردارید. این باعث کاهش ارتفاع درخت می شود و تمایل دارد مقدار مناسبی از رشد جدید را شبیه سازی کند.

محافظت در برابر سرما

درختان بسیار جوان می توانند در دمای 25 درجه فارنهایت آسیب ببینند یا از بین بروند. لطفا برای سال اول گیاهان خود را بپوشانید. این مورد حتی در درختانی که به خواب می روند یا در بهار رشد خود را شروع کرده اند از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر درخت مستقر در اثر سرما آسیب دید ، صبر کنید تا رشد مجدد در بهار برای ارزیابی آسیب و از بین بردن اندام های مرده آغاز شود. با افزایش سن ، درخت درجه خاصی از تحمل سرما را ایجاد می کند.

برای همه مناطق 7 و بالاتر ، انجیر باید برای سرمای زمستان محافظت شود. انجیر باید توسط یک قفس سیم احاطه شده و به شدت با برگ مالچ شود. روی قفس نیز باید پلاستیک پوشانده شود ، این باعث می شود شاخه ها در زمستان خشک شوند. قفس و مالچ را در بهار پس از شروع به گرم شدن بردارید.

اگر تصمیم گرفته اید گیاه خود را در گلدان نگه دارید ، باز هم مراقب باشید ، زیرا از آنجا که ریشه ها بالاتر از سطح زمین هستند ، آنها نیز در معرض آسیب یخ زدگی قرار می گیرند. انجیر ظرف را باید در زمستان در دمای بالاتر از 25 درجه فارنهایت نگهداری کنید.

کنترل حشرات و بیماری ها

در خاک های شنی ممکن است مشکل نماتد گره ریشه ای ایجاد کنید. نماتدها انجیر را تضعیف می کنند و ممکن است باعث شود شما یک گیاه رشد ضعیف داشته باشید و یا میوه کمی داشته باشید یا میوه ای نداشته باشید. یکی از راه های تشخیص اینکه نماتد ندارید بررسی ریشه ها است ، گره های کوچکی ایجاد می شود. برای جلوگیری از نماتدها ، در زمان کاشت یک مالچ سنگین و مقدار زیادی ماده آلی در خاک امتحان کنید.

در فصول بارانی انجیر زنگ می تواند به یک مشکل تبدیل شود. این حالت به صورت زنگ زدگی تغییر رنگ قهوه ای روی برگ و در نتیجه ریزش زودهنگام برگ ظاهر می شود. اما می توان با اسپری مس کنترل کرد ، هر ماه 2-3 ماه از ژوئن تا آگوست استفاده می شود. علاوه بر این ، برگهای افتاده را در پاییز چنگک زده و بسوزانید تا هاگ هاگ های قارچی که ممکن است سال بعد دوباره درخت را آلوده کنند ، از بین بروند.

جهت بررسي توليد کنندگان انواع نهال در سراسر ايران بر روي گزينه نهال فروش کليک کنيد

منبع : www.plantmegreen.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .