0

کود مناسب نهال زرشک بی دانه چیست ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود مناسب نهال زرشک بی دانه چیست ؟

وقتی بوته های زرشک درست و در مکان مناسب کاشته می شوند ، بطور فوق العاده ای قابل پرورش و مراقبت هستند. 
بوته های زرشک به دلیل دلیل بسیار گسترده ای در طراحی چشم انداز مورد استفاده قرار می گیرند: آنها در طیف گسترده ای از رنگ شاخ و برگ وجود دارند ، استثنایی مقاوم در برابر خشکسالی و بدون آفت هستند و در مناظر و باغ ها کاربردهای زیادی دارند. 
درختچه های زرشک به عنوان یک لهجه یا نمونه رنگارنگ ، در گروه بندی ها ، یا به عنوان یک پرچین طبیعی در مرزهای چشم انداز و کاشت پایه های خانه مفید هستند. تحمل بالای خشکی آنها ، آن را به یک گزینه ایده آل برای باغ Xeriscape (آب کم نیاز) تبدیل کرده است. 
زرشک به خوبی با sedums ، junipers ، علف های زینتی ، یوکا و سایر گیاهان مقاوم به خشکی ترکیب می شود که در آفتاب و خاک زهکشی خوب می شوند.

در اینجا خلاصه ای از آنچه شما باید در مورد نحوه کاشت و مراقبت از گیاهان زرشک بدانید وجود دارد …
ترجیحات فرهنگی

خاک
زرشک ها در مورد نوع خاک خیلی گیرا نیستند ، اما خاک خوب زهکشی شده ضروری است. مانند بسیاری از انواع دیگر گیاهان زینتی ، خاک مداوم مرطوب یا مرطوب می تواند باعث پوسیدگی ریشه و سایر بیماری های مضر گیاهان شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آنها را در محلی با زهکشی مناسب بکارید!
نحوه آزمایش زهکشی خاک
اگر در مورد زهکشی خاک در منطقه ای که قصد کاشت آن را دارید مطمئن نیستید ، ارزش دارد که برای آزمایش زهکشی قبل از کاشت وقت بگذارید. برای آزمایش زهکشی خاک ، یک سوراخ به عمق 12 “عرض در 12” در قسمت کاشت حفر کنید. سوراخ را با آب پر کنید و اجازه دهید آب آن خارج شود. سپس ، پس از تخلیه ، دوباره آن را با آب پر کنید ، اما این بار ساعت چه مدت طول می کشد تا تخلیه شود. در خاک زهکشی شده سطح آب با سرعت حدود 1 اینچ در ساعت پایین می آید. سرعت سریعتر ، مانند خاک شنی و شنی ، ممکن است شرایط بالقوه خشک محل را نشان دهد. سرعت پایین تر نشان دهنده تخلیه ضعیف خاک است و این احتیاطی است که شما برای بهبود زهکشی ، کاشت در تپه یا بستر مرتفع یا جستجوی گیاهانی که تحمل بیشتری در شرایط مرطوب یا باتلاق دارند ، احتیاط می کنید.
PH خاک
زرشک در خاک اسیدی تا کمی قلیایی و در دامنه بین  6.0 تا 7.5  در مقیاس pH رشد می کند. بیشتر خاکهای باغی به طور متوسط ​​در محدوده pH 6.0 تا 7.0 قرار می گیرند. 

چگونه pH خاک را آزمایش کنیم
pH خاک اندازه گیری قلیائیت یا اسیدیته خاک است و در مقیاس 1-14 و 7 به عنوان علامت خنثی اندازه گیری می شود. هر اندازه گیری زیر 7 نشانگر شرایط اسیدی خاک است و هر چیزی بالاتر از 7 نشان دهنده قلیایی است. اگر در مورد PH خاک خود مطمئن نیستید و اینکه آیا برای پرورش زرشک مناسب است یا خیر ، بهتر است pH خاک منطقه کاشت را آزمایش کنید. می توانید با استفاده از یک کاوشگر ارزان قیمت تست کننده pH خاک ، pH خاک را سریعاً آزمایش کنید. برای بالا بردن PH (قلیایی سازی بیشتر) می توانید سنگ آهک گلوله ای به خاک اضافه کنید. برای کاهش pH (تولید اسید بیشتر) می توانید گوگرد خاک ، سولفات آلومینیوم یا آهن کلاته استفاده کنید. افزودن کمپوست آلی به خاک یا استفاده از کمپوست به عنوان مالچ نیز می تواند به افزایش اسیدیته و حفظ شرایط خاک اسیدی کمک کند.

نیازهای نوری
زرشک در آفتاب کامل بهتر رشد می کند اما کمی سایه را تحمل می کند. حداقل 7 ساعت تابش مستقیم نور خورشید برای بهترین تراکم و رنگ شاخ و برگ توصیه می شود.

کاشت زرشک در زمین

برای دستورالعمل های کاشت ظرف و نکات مراقبتی به پایین بروید

مرحله 1
ابتدا با حفر سوراخ کاشت حداقل دو تا سه برابر عرض و عمق ارتفاع گلدان پایه گیاه خود شروع کنید. هر چقدر سوراخ بازتر باشد بهتر است. خاک بومی خارج شده از سوراخ کاشت را در اطراف محیط سوراخ ، در یک باریکه چرخ یا بر روی قیر قرار دهید.
گام 2
بسته به نوع ، حاصلخیزی و تخلخل خاک در منطقه کاشت ، ممکن است نیاز به افزودن اصلاح خاک به خاک بومی خارج شده از سوراخ کاشت داشته باشید. هنگام کاشت زرشک در خاک رس متراکم یا خاکهای بی کیفیت ، مخلوط کردن در برخی از مواد آلی خوب مانند شن و ماسه یا شن کوچک ، خاک بالای کیسه ای و / یا مخلوط کاشت خوب با نسبت 25-50 with با خاک پاک شده مفید است. از سوراخ کاشت هنگام کاشت در مخلوط کردن خاک بسیار شنی یا تخلیه سریع در برخی از خاکهای بالا ، پیت ماس ​​و / یا کمپوست به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند. هنگام کاشت به طور متوسط ​​و مرطوب ، زهکشی خوب خاک نیازی به افزودن اصلاحیه خاک نیست.
مرحله 3
برای برداشتن زرشک از ظرفی که در آن رشد می کرد ، بهتر است ظرف را برش دهید. بعد از برداشتن گیاه از ظرف ، به آرامی مقداری از ریشه های فیدر را در اطراف سطح گلدان ریشه شل کنید.
مرحله 4
اگر در خاک خوب زهکشی می کنید ، بوته زرشک را در سوراخ کاشت قرار دهید تا لبه بالایی گلدان ریشه در سطح زمین یا کمی کمی بالاتر از سطح زمین باشد تا بتواند ته نشین شود. اگر خاک شما متوسط ​​تخلیه شود ، به این معنی که پس از باران شدید کمتر از یک اینچ در ساعت تخلیه می شود ، قسمت بالای گلدان ریشه باید 2 اینچ یا بیشتر از سطح زمین باشد ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است. در صورت لزوم ، مقداری مخلوط خاک خاکریز به پایین سوراخ اضافه کنید تا به ارتفاع مناسب کاشت برسید. 
توجه:  اگر خاک زهکشی ضعیفی داشته باشد (دائماً مرطوب یا مرطوب باشد) تدابیری را برای بهبود زهکشی یا انتخاب گونه های مختلف گیاهی تحمل کننده خاک مرطوب اتخاذ کنید. 

مرحله 5
پس از قرار دادن زرشک در سوراخ کاشت ، با استفاده از یک دست گیاه را صاف نگه دارید و از دست دیگر خود برای شروع دوباره پر کردن مخلوط خاک در اطراف گلدان ریشه استفاده کنید تا هنگام برداشتن جیب های هوا دست و پا بزنید. وقتی سوراخ را تا نیمه راه پر کردید می توانید خاک را خیس کنید. سپس دوباره پر کردن را تا لبه بالایی گلوله ریشه ادامه دهید. اگر گلدان ریشه را بالاتر از سطح زمین می کارید ، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، مخلوط خاک خود را به تدریج از لبه بالایی گلوله ریشه به سطح زمین بچرخانید. 
توجه:  برای جلوگیری از خفگی گیاه خود ،   هیچ خاکی روی گلوله ریشه قرار ندهید .

مرحله 6 (اختیاری)
هنگام کاشت زرشک در محلی دور از منبع آب و در خاکی که دارای زهکشی مناسب باشد ، می توانید از مخلوط خاک باقیمانده برای ساختن یک ماده ضدعفونی کننده آب (حوضچه آبگیری / دونات) که دارای ارتفاع 2 اینچ یا حدود محیط خارجی محیط است استفاده کنید. سوراخ کاشت این حوضه به جمع آوری آب حاصل از بارندگی و آبیاری کمک می کند که می تواند به کاهش نیاز به آبیاری دستی کمک کند. در پایان اولین فصل گرم و رشد ، می توان پوسته پوسته را از بین برد.

مرحله 7
در مرحله بعد ، منطقه کاشت ، از جمله گلدان ریشه را به عمق برابر با ارتفاع گلوله ریشه ، آبیاری کنید. برای تقویت بیشتر ، می توانید زرشک تازه کاشته شده خود را با محلول Root Stimulator آبیاری کنید ، که باعث ایجاد ریشه در اوایل و رشد شدید ریشه ، کاهش شوک گیاه و رشد گیاهان سبز و با نشاط می شود.

مرحله 8
برای حفظ رطوبت و سرکوب رشد علف های هرز ، یک لایه 1 “مالچ چوب ، خرد شده یا خرد شده ، چوب کاج ، یا مالچ سنگ را در اطراف منطقه کاشت قرار دهید. از استفاده از چوب تازه خرد شده برای مالچ خودداری کنید تا زمانی که در یک توده خوب شود حداقل 6 ماه ، یک سال بهتر است. از قرار دادن یا انباشت مالچ به طور مستقیم در برابر پایه گیاه خودداری کنید زیرا این امر باعث پوسیدگی پوست می شود.

کاشت زرشک در یک ظرف

زرشک که در گلدان رشد می کند ، از یک خاک مرطوب ، اما خوب زهکشی شده قدردانی می کند. خاک مداوم مرطوب می تواند و اغلب باعث پوسیدگی ریشه یا سایر بیماری های مضر یا کشنده گیاه می شود. بنابراین ، ما یک ظرف با سوراخ های زهکشی و یک خاک گلدان گلدان یا مخلوط گلدان ، یا یک ترکیب 50/50 از آن ، برای کاشت توصیه می کنیم. در صورت تمایل ، می توانید مقداری پوکه یا پرلیت (شاید 20٪) به مخلوط خاک اضافه کنید تا به زهکشی کمک کند.

ظرفی با سوراخ (های) زهکشی در پایین و ظرفی به اندازه کافی بزرگ برای رشد 2 تا 3 ساله قبل از انتقال به ظرف بزرگتر انتخاب کنید. این ممکن است به معنی قطر گلدان کاشت شما 8 اینچ یا بیشتر از گلدان ریشه گیاه باشد. 

رنگ ظرف نیز مهم خواهد بود. شما نه تنها می خواهید رنگ ظرفی را انتخاب کنید که با رنگ شاخ و برگ درخت زرشک شما مطابقت داشته باشد ، بلکه می خواهید ظرفی را انتخاب کنید که با سبک خانه یا سایر سازه ها و گیاهان دیگر در محیط اطراف مطابقت داشته باشد. 

بسیاری از مراکز مهد کودک و باغ انواع متنوعی از ظروف را برای انتخاب ارائه می دهند. قبل از رفتن به بیرون برای خرید کانتینر ، از خانه و محیط اطراف خود عکس بگیرید. انجام این کار به شما کمک می کند تا فقط رنگ و سبک مناسب را انتخاب کنید.

دستورالعمل های کاشت ظروف

مرحله 1

قبل از پر کردن ظرف خود با مخلوط خاک ، من توصیه می کنم پایین آن را با پارچه سایه یا پارچه منفذ متخلخل بچینید. این باعث می شود سوراخ های تخلیه با ریشه و خاک مسدود نشوند. اگر از ته گلدان از سنگ ریزه استفاده می کنید ، پارچه را روی آن قرار دهید.

گام 2

برای برداشتن زرشک از ظرفی که در آن رشد می کرد ، بهتر است ظرف را برش دهید. بعد از برداشتن گیاه از ظرف ، به آرامی مقداری از ریشه های فیدر را در اطراف سطح گلدان ریشه شل کنید.
مرحله 3
مقدار کمی از مخلوط خاک خود را در ته ظرف بریزید. گیاه خود را در ظرف قرار دهید و با افزودن یا برداشتن مقداری خاک تنظیمات لازم را انجام دهید تا لبه بالایی گلوله ریشه تقریباً 1 “در زیر لبه ظرف قرار بگیرد.

مرحله 4
با مخلوط خاک خود در اطراف گلدان ریشه دوباره پر کنید ، همانطور که حرکت می کنید ، لمس کنید تا سطح خاک گلدان با لبه بالایی گلوله ریشه یکنواخت شود.

مرحله 5
کاملاً آبیاری کنید تا زمانی که آب از سوراخ های پایین ظرف شروع به تخلیه آب کند. اگر در هنگام آبیاری ته نشین شد ، مخلوط خاک بیشتری اضافه کنید.

مرحله 6 (اختیاری)
برای کمک به حفظ رطوبت ، یک لایه 1/2 “تراشه چوب یا مالچ سنگ روی سطح خاک قرار دهید.

نکات مراقبت و نگهداری زرشک

مراقبت از درختچه های زرشک بسیار آسان است و به طور استثنایی نگهداری کمتری دارند. در زیر برخی از نکات مفید در زمینه مراقبت آورده شده است که شما را به رشد آنها مانند موارد مثبت کمک می کند.
چگونه زرشک را بارور کنیم

زرشک غذای سبک است اما از لقاح بهره مند می شود. من گیاهان زرشک را در اواخر زمستان یا اوایل بهار با کود بوته ای و آهسته رهش و یا یک ماده غذایی طبیعی و گیاهی تغذیه می کنم. قبل از استفاده از کود ، همیشه دستورالعمل های روی برچسب محصول را با دقت بخوانید و دنبال کنید.

چگونه زرشک را آبیاری کنیم

در زمان کاشت
بلافاصله پس از کاشت عمیق خاک منطقه کاشت را تا عمق برابر با ارتفاع گلوله ریشه گیاهان خیس کنید. برای تقویت بیشتر ، برای تحریک تشکیل زودهنگام ریشه و رشد قوی تر ریشه ، می توانید زرشک تازه کاشته شده را با محلول Root Stimulator آبیاری کنید  ، که شوک پیوند را کاهش می دهد و باعث رشد گیاهان سبزتر و با نشاط می شود. هنگام کاشت در فصل زمستان خواب گیاهان به آب کمتری احتیاج دارند. بنابراین ، بیشتر مراقب باشید که در طول زمستان بیش از حد آب نگیرید!
در طول اولین فصل رشد
در خاک باغ متوسط ​​لازم نیست هر روز زرشک تازه کاشته شده خود را آبیاری کنید. بیشتر اوقات ، این باعث ایجاد شرایط مرطوب خاک می شود که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و سایر بیماری های مضر گیاه شود. در صورت عدم وجود بارندگی کافی ، فقط در صورت لزوم آب را برای مرطوب نگه داشتن کمی گلدان پایه و خاک اطراف آن آبیاری کنید. 
توجه:   بخاطر داشته باشید که غوطه ور شدن عمیق با دفعات کمتر و اجازه خشک شدن خاک قبل از آبیاری مجدد ، بسیار بهتر از پاشیدن هر روز آب کمی روی گیاهان است. بوته های کاشته شده در فصل خواب زمستانی ، زمانی که گیاهان به طور فعال رشد نمی کنند و تبخیر آن بسیار کندتر است ، به آب بسیار کمتری نیاز دارند. بنابراین ، بیشتر مراقب باشید که در طول زمستان بیش از حد آب نگیرید!
بعد از آن
هنگامی که زرشک تاسیس شد گیاهان استثنایی مقاوم به خشکی هستند. فقط در دوره های طولانی خشکسالی تابستان گیاهان به آبیاری تکمیلی احتیاج دارند. اگر در طول خشکسالی می بینید که برگها پژمرده یا از گیاه می ریزند ، این می تواند شاخصی باشد که گیاهان شما می توانند از یک خیساندن عمیق استفاده کنند.

توجه:   هنگام آبیاری با سیستم آبیاری خودکار بهتر است تایمر خود را در ساعات اولیه صبح تنظیم کنید و نه در اواخر عصر یا شب ، که می تواند منجر به شروع قارچ و سایر بیماری های شاخ و برگ شود. طی چند هفته اول پس از کاشت ، رطوبت خاک را مرتباً بررسی کرده و در صورت لزوم زمان آبیاری را برای مرطوب نگه داشتن خاک ، نه مرطوب ، تنظیم کنید. 
چگونه می توان آبلیا را هرس کرد

زرشک به هرس احتیاج ندارد ، با این حال خیلی خوب به آن پاسخ می دهد. من معدن خود را به طور نامحدود تنها می گذارم ، مگر اینکه شاخه ای آسیب دیده ، مرده یا ولگرد را از بین ببرد که باعث از بین رفتن ظاهر یا شکل گیاه می شود. همانطور که گفته شد ، زرشک را می توان برای حفظ شکل رسمی یا پرچین ، مرتب کردن گیاه یا کاهش اندازه ، هرس یا برش داد.
شاخه های آسیب دیده یا ولگرد که باعث خراب شدن شکل گیاه می شوند می توانند در هر زمان از سال برطرف شوند. شاخه های آسیب دیده را در محل شکستگی ، شاخه های مرده را از همان ابتدا و شاخه های ولگرد را در نقطه ای دقیقاً فراتر از شکل اصلی گیاه ، هرس کنید. 
هرس گسترده تر برای شکل دادن یا شکل دادن به پرچین را می توان پس از گلدهی در بهار و دوباره در اوایل تا اواسط تابستان انجام داد. 
توجه:  به جز برای حذف شاخه آسیب دیده ، هرس را دو ماه قبل از تاریخ اولین فراست در منطقه خود متوقف کنید. وقتی گیاهان برای هرس زمستانی خاموش شدند ، می توان از سر گرفت.

جهت بررسی تولید کنندگان انواع نهال در سراسر ایران بر روی گزینه نهال فروش کلیک کنید
منبع : www.wilsonbrosgardens.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .