0

کود مناسب نهال بلوبری چیست ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود مناسب نهال بلوبری چیست ؟

کود معمولاً در بهار هنگام شروع رشد و بلافاصله پس از برداشت محصول روی بلوبری قرار می گیرد. استثنا در این موارد زمانی است که کود به سیستم آبیاری تزریق می شود ، در این صورت ، این کار به صورت هفتگی در فصل رشد انجام می شود (به استثنای زمان برداشت).

گیاهان بلوبری به کودهای قابل حل بسیار حساس هستند و مقادیر بیش از حد آن باعث آسیب به گیاه یا مرگ آن می شود. نرخ بالاتر از حد توصیه شده می تواند باعث ایجاد حاشیه برگ نکروتیک قهوه ای یا کلروز زرد کم رنگ برگ و قدرت کم شود ، به خصوص در مواردی که مقدار آب کمی استفاده شود. کود را در یک منطقه کوچک در اطراف گیاهان متمرکز نکنید. از انواع کودهای نیترات استفاده نکنید. سولفات آمونیوم بیشترین منبع نیتروژن است. از مصرف نیترات آمونیوم و سایر کودهای حاوی نیترات باید خودداری شود زیرا یون های نیترات برای بلوبری بسیار مضر است. زغال اخته همچنین به کودهای حاوی اوره ، فسفات دی آمونیوم و کودهای ازت از نوع آزاد کند واکنش خوبی نشان می دهد. نیتروژن اوره و اشکال آلی ، مانند کنجاله دانه پنبه ، به آمونیوم تبدیل می شوند و باعث می شوند منابع کود نیتروژن قابل قبول باشند. سولفات آمونیوم یک واکنش اسیدی با خاک دارد. استفاده مداوم از سولفات آمونیوم ممکن است pH خاک را در زیر حد مطلوب 5/5 تا 5/5 کاهش دهد. نیتروژن اوره نسبت به سولفات آمونیوم اسید کمتری ایجاد می کند. اگر pH خاک زیر 5 باشد ، شکل اوره ازت ترجیح داده می شود. اگر pH بالای 5 باشد ، می توان از سولفات آمونیوم استفاده کرد. امروزه چندین ترکیب اوره – سولفات آمونیوم با دی آمونیوم فسفات در بازار موجود است.

گیاهان بالغ ، شش ساله یا شش فوت قد ، باید در بالاترین میزان لقاح باشند. اگر کود با پخش کننده استفاده می شود ، سعی کنید بیشتر مواد را در منطقه ردیف قرار دهید تا رشد علف های هرز کاهش یابد و حداکثر استفاده از کود توسط گیاه زغال اخته به حداکثر برسد. به عنوان یک توصیه کلی ، 30 پوند در هر هکتار نیتروژن واقعی را در بهار به عنوان کود کامل (214 پوند 14-8-8 در هکتار یا 300 پوند 10-10-10 در هر جریب) به اضافه 30 پوند ازت واقعی در هر هکتار بعد از برداشت بصورت اوره (66 پوند در هکتار) یا سولفات آمونیوم (142 پوند در هکتار). اگر رشد بیش از حد باشد (بیش از 18 اینچ رشد جدید در سال) مقدار نیتروژن را به 30 پوند در سال کاهش دهید.

لقاح مایع

کود ممکن است به جای استفاده از مواد دانه ای خشک از طریق سیستم آبیاری ، به شکل مایع استفاده شود. کود دهی اصطلاحی است که برای توصیف استفاده از کود مایع استفاده می شود.

باروری چند مزیت دارد. از کود با کارآیی بیشتری استفاده می شود ، ممکن است به مقدار کم در هفته استفاده شود تا در صورت نیاز گیاه بیشتر در دسترس باشد ، هزینه مصرف آن بطور قابل توجهی کمتر شده و مواد مغذی با سرعت بیشتری به شکل محلول به منطقه ریشه می رسند.

برخی از معایب نیز وجود دارد ، از جمله:

  • اگر سیستم آبیاری به درستی کار نکند ، رشد نامنظم و آسیب احتمالی به گیاهان می رسد.
  • تجهیزات ویژه ای باید به سیستم آبیاری اضافه شوند.
  • کود محلول نسبت به کود دانه ای گران تر است.

این مهم است که سیستم آبیاری به درستی کار کند و همه گیاهان به همان میزان آب دریافت کنند. اگر توزیع آب نامنظم باشد ، بعضی از گیاهان ممکن است تحت کود قرار بگیرند در حالی که گیاهان دیگر ممکن است بیش از مقدار مورد نیاز بدن دریافت کنند. در زمین های شیب دار استفاده از گسیل کننده های جبران کننده فشار برای اطمینان از اینکه گیاهان در مناطق کم آب بیشتر از گیاهان در سطح بالاتر آب دریافت نمی کنند ، ضروری است.

فشار آب باید تنظیم شود بنابراین در مرزهای انتشار دهنده ها قرار دارد و میزان جریان از طریق تنظیم کننده های فشار باید برای تأمین منطقه مورد آبیاری کافی باشد. وجود شیر برگشتی در خط اصلی آبیاری مهم است. این از مکش محلول کود به چاه ، سیستم آب جامعه یا منبع آب دیگر در صورت قطع برق جلوگیری می کند.

پس از استفاده از کود مایع ، با یک برنامه آبیاری مناسب و منظم پیگیری کنید. آبیاری مناسب باعث می شود کود تا زمان جذب گیاه در محلول باقی بماند. اگر محلول کود در خاک خشک شود ، کود موجود در محلول غلظت بیشتری پیدا کرده و در صورت عدم استفاده از آب اضافی ، می تواند سمی شود. آبیاری منظم بین برنامه های کود به شستشوی محلول بیشتر در منطقه ریشه کمک می کند و سیستم ریشه ای بزرگتر ، عمیق تر و سالم را تشویق می کند.

از آنجا که کود مایع با کارایی بیشتری قرار می گیرد و در تمام طول فصل رشد به راحتی در دسترس است ، به راحتی می توان رشد بیش از حد مورد نیاز را انجام داد. بیشتر میوه ها در هشت تا 10 اینچ رشد سال قبل به دنیا می آیند. اگر بیش از 12 اینچ تا 14 اینچ رشد ایجاد شود ، رشد اضافی باید بیش از حد در نظر گرفته شود.

در طی چهار یا پنج سال اول ، رشد سریع مورد نظر است. با این حال ، اگر گیاه در طی سالهای اولیه خیلی سریع رشد کند ، ممکن است فقط با مقدار کمی چوب بارده ، بلند و لنگ شود. نوک چیدن شاخه های قائم ممکن است برای تولید شاخه مورد نیاز برای حداکثر تولید میوه لازم باشد. هرس نباید بعد از 30 ژوئیه انجام شود زیرا جوانه های باردهی روی رشد جدید تولید شده در اواخر تابستان قرار می گیرند.

کود مایع باید با استفاده از برنامه آبیاری یکبار در هفته روی بلوبری اعمال شود. برای پر کردن سیستم آبیاری و مرطوب شدن خاک منطقه ریشه باید به مدت یک ساعت آب آبیاری کار کند. سپس مقدار توصیه شده محلول کود باید به مدت یک یا دو ساعت در آب آبیاری وارد شود و سپس به مدت یک ساعت آب شیرین استفاده شود. این روش به سیستم اجازه می دهد تا با آب پر شده و زمین را مرطوب کند ، به کود اجازه داده شود ، سیستم نمک ها را شستشو داده و مواد مغذی را در منطقه ریشه بشویید.

برای اطلاعات بیشتر به میزان نیتروژن مایع برای جدول لقاح زغال اخته مراجعه کنید .

پمپ انژکتور آسان ترین و مطمئن ترین روش برای وارد کردن کود به سیستم است. بیشتر پمپ ها مقدار مشخصی از محلول را در هر ساعت تزریق می کنند. با دانستن این نسبت ، به راحتی می توان مقدار توصیه شده کود را در سیستم وارد کرد.

میزان کود بر اساس سن گیاهان است. نمودار همراه ، مجموع نیتروژن سالانه توصیه شده برای زغال اخته را در پنج سال اول پس از استقرار نشان می دهد. میزان نیتروژن به یک نرخ برنامه هفتگی تقسیم می شود ، که به 25 برنامه در اوایل ماه مارس و پایان اواخر آگوست اجازه می دهد. مصرف کود باید در حین برداشت قطع شود و پس از برداشت دوباره از سر گرفته شود. متوقف کردن برنامه کوددهی در ماه آگوست باعث می شود بیشتر کود موجود در خاک قبل از ورود به خواب توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد.

جهت بررسی تولید کنندگان انواع نهال در سراسر ایران بر روی گزینه نهال فروش کلیک کنید

منبع : blueberries.extension.org

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .