0

کود سبزی گشنیز؟ چه کاربردی دارد؟

فواید کود سبزی گشنیز را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود سبزی گشنیز؟ چه کاربردی دارد؟

گشنیز یک گیاه علفی یک ساله است که به عنوان ادویه در آشپزخانه استفاده می شود. این گیاه بیشتر به دلیل میوه و برگهای سبز آن پرورش می یابد تا در ظروف طعم و مزه ایجاد کند. دانه های خشک گشنیز حاوی روغنهای اساسی است که در شیرینی جات ، برای پوشاندن بوهای زننده در صنایع دارویی و طعم دادن به مشروبات الکلی استفاده می شود. برگهای سبز منبع خوبی از ویتامین C هستند و برای تهیه چیتنی ، سوپ و سس و غیره استفاده می شود ، گشنیز همچنین از نظر دارویی ارزش بالایی دارد. تامیل نادو ، کارناتاکا ، مادیا پرادش و راجستان تولید کنندگان عمده گشنیز در هند هستند.

خاک
این گیاه می تواند در انواع خاک رشد کند اما خاکهای لومی با زهکشی مناسب برای رشد مناسب مناسب است. دامنه pH خاک باید 8-10 باشد.
انواع محبوب با عملکرد آنها
محلی : ارتفاع متوسط ​​آن حدود 60 سانتی متر است. گلهای آن به رنگ سفید و میوه ها به رنگ سبز روشن تا مایل به زرد است. آماده برداشت در 175-180 روز. عملکرد متوسط ​​3.5 کیلوگرم بر هکتار می دهد.

پنجاب سوگاند
 : واریته ای دارای برگهای سبز با اندازه متوسط ​​و رایحه عالی. چهار برگ برگ سبز می دهد. عملکرد متوسط ​​150 کیلوگرم در هکتار برای برگهای سبز و 3.5 کیلوگرم در هکتار عملکرد دانه می دهد.

انواع دیگر حالت:


GC 1:
 دانه ها از اندازه متوسط ​​، گرد و به رنگ زرد هستند. آماده برداشت در 112 روز مقاوم در برابر پژمردگی و کپک پودری است. عملکرد متوسط ​​4.5 کیلوگرم در هکتار می دهد.

GC 2: رقم بلند و نیمه پراکنده با دانه های اندازه متوسط. مقاوم در برابر پژمردگی و کپک پودری است. عملکرد متوسط ​​5.8 کیلوگرم بر هکتار را می دهد

CO 1
 : نوع کوتوله با دانه های قهوه ای اندازه کوچک. آماده برداشت در 100-120 روز. عملکرد متوسط ​​2 کیلوگرم در هکتار می دهد.  

CO 2
 : دانه های قهوه ای مایل به زرد با اندازه متوسط ​​، آماده برداشت در 90-100 روز. عملکرد متوسط ​​2.08 کیلوگرم در هکتار می دهد.

آماده سازی زمین

زمین باید با دادن 2-3 شخم عمیق و به دنبال آن چوب بست برای ایجاد بسترهای یکنواخت و هموار آماده شود. قبل از آخرین شخم ، 40 کیلوگرم در هکتار کود گاوی کاملاً تجزیه شده در خاک اضافه کنید.

کاشتن

زمان کاشت
برای کاشت سبزیجات ، زمان مطلوب برای کاشت هفته اول ماه اکتبر است و هنگامی که برای اهداف بذر رشد می شود ، کاشت کامل در هفته آخر اکتبر تا هفته اول نوامبر است.

فاصله فاصله

ردیف به ردیف 30 سانتی متر و فاصله بوته تا بوته 15 سانتی متر نگه دارید.

عمق کاشت عمق

خاک نباید بیش از 3 سانتی متر باشد.

روش کاشت
از روش Pora برای کاشت استفاده کنید.

بذر
میزان بذر
برای کاشت یک زمین هکتار ، از میزان بذر 8-10 کیلوگرم استفاده می شود.

تیمار بذر

برای جوانه زنی سریع ، قبل از کاشت له شده ، دانه ها را به 2 قسمت تقسیم کنید. قبل از کاشت ، بذرها را به مدت 8-12 ساعت در آب خیس کنید. برای جلوگیری از پژمردگی محصول ، پوسیدگی ریشه و از بین بردن بیماری ، بذرها را قبل از کاشت با گیاه Trichoderma viride / Pseudomonas fluorescens @ 4gm / kg بذر درمان کنید.
کود

40kg را به صورت Urea @ 90kg / acre در سه تقسیم استفاده کنید. نیمی را در زمان کاشت اعمال کنید و پس از برش برگ اول و دوم در دو تقسیم مساوی باقی بمانید. هنگامی که محصول برای اهداف بذر رشد کرد ، نیتروژن را به میزان 30 کیلوگرم در هکتار یعنی 65 کیلوگرم در هکتار در دو دوز استفاده کنید ، نیمی از آن در زمان کاشت و در زمان شروع گل باقی مانده است.

برای رسیدن به رشد سریع 15-20 روز پس از جوانه زنی ، از هورمون تریاکونتانول @ 20ml / 10Ltr اسپری کنید. همچنین یک اسپری کود N: P: K (19:19:19) کود @ 75 گرم در 15 لیتر آب در 20 روز کاشت به رشد خوب و سریع رشد محصول کمک می کند. برای به دست آوردن عملکرد بیشتر ، 40-50 روز پس از کاشت ، Brassinolide @ 50ml / acre در 150 Ltr آب بپاشید. اسپری دوم را بعد از 10 روز مصرف کنید. همچنین یک اسپری مونو آمونیوم فسفات 12: 61: 00 @ 45 گرم در 15 لیتر آب در مرحله رشد برگ و شاخه به رشد خوب کمک کرده و عملکرد را افزایش می دهد.

کنترل علف های هرز
در مرحله رشد اولیه گشنیز ، علف هرز یک مشکل جدی است. یکی یا دو عملیات علف های هرز را انجام دهید تا علف های هرز مزرعه آزاد شود ابتدا 4 هفته هفته پس از کاشت و دوم 5-6 هفته بعد از کاشت وجین را علف های هرز کنید.

آبیاری
آبیاری باید با توجه به رطوبت خاک موجود در خاک انجام شود. ابتدا باید بلافاصله پس از کاشت بذر آبیاری انجام شود. آبیاری بعدی باید در فاصله 10 تا 12 روز انجام شود

منبع : www.apnikheti.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گشنیز:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو)گشنیز:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) گشنیز:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .