0

کود سبزی چغندر چیست ؟

فواید کود سبزی جعری را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود سبزی چغندر چیست ؟

وقتی نوبت به چغندر می رسد ، کل گیاه – هم قسمت بالایی برگ و هم ریشه های شاخص و قرمز تیره آن – خوراکی هستند. این باعث می شود این سبزی به عنوان گیاه مناسب “صرفه جویی در فضا” برای باغ های کوچک باشد. اگر در حال پرورش چغندر هستید ، این محصول ریشه نه تنها به خاک سست و زهکشی شده مناسب بلکه به مقادیر زیادی مواد مغذی خاک نیز نیاز دارد. چنین نیازهای غذایی به کوددهی قبل از کاشت و همچنین به موقع تغذیه پس از کاشت نیاز دارد.

 1. بستر باغ را که می خواهید چغندر بکارید ، حفر کنید و خاک را به صورت توده های سست تا عمق 6 اینچ بشکنید.
 2. تقریباً 4 اینچ کمپوست را در خاک هم بزنید.
 3. به ازای هر 10 فوت تخت باغ خود ، در 2 فنجان 5-10-10 کود همه منظوره مخلوط کنید. کود را به همان اندازه توزیع کرده و در قسمت بالای 4 تا 6 اینچ خاک آلوده کنید و سپس بذر چغندر خود را بکارید.
 4. بار دوم پس از جوانه زدن چغندرها ، تقریباً شش هفته پس از شکستن سطح خاک توسط نهال های چغندر ، کود دهید. 1/4 فنجان کود 21-0-0 را به ازای هر 10 فوت بستر باغچه اندازه گیری کنید و کود را مستقیماً روی سطح خاک بپاشید.
 5. بستر باغ را بلافاصله بعد از بارور شدن دوم آبیاری کنید. این مواد مغذی کود را به ریشه گیاهان چغندر منتقل می کند.

موارد مورد نیاز

 • بیل
 • کمپوست
 • 5-10-10 کود همه منظوره
 • کود همه منظوره 21-0-0

هشدار ها 

 • هر گیاه چغندر با همسایه خود برای مواد مغذی موجود در خاک مبارزه خواهد کرد. برای جلوگیری از رقابت زیاد بین گیاهان ، با بیرون آوردن چغندرهایی که تازه جوانه زده اند ، نهال ها را نازک کنید تا بین هر نهال باقی مانده 1 تا 3 اینچ فضای خالی باقی بماند.

نکات 

 • کمپوست نه تنها به بارور شدن نهال چغندر آینده شما کمک می کند ، بلکه باعث بهبود زهکشی خاک و کاهش تراکم خاک می شود ، که از جلوگیری از شرایط فشرده خاک که می تواند مانع توسعه ریشه چغندر شود ، کمک می کند. بعلاوه ، کمپوست توانایی آلودگی را برای نگه داشتن رطوبت افزایش می دهد.

منبع : homeguides.sfgate.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) چغندر :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) چغندر :
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) چغندر  :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .