0

کود سبزی شقاقل وچه کاربردی دارد؟

فواید کود سبزی شقاقل را شرح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود سبزی شقاقل وچه کاربردی دارد؟

شقاقل وچه (Foeniculum vulgare) یک گیاه چند ساله است که به عنوان شقاقل وچه وحشی ، شقاقل وچه شیرین و شقاقل وچه مس نیز شناخته می شود. این گیاه جذاب ، که شاخ و برگهای پرپشت ، بافت ریز و شکوفه های زرد را به نمایش می گذارد ، ارتفاع آن تا 6 فوت می رسد. رازیانه زنبورهای عسل و سایر حشرات مفید را به باغ جذب می کند و گیاه به دلیل رایحه و عطر و طعم تند آن ارزش زیادی دارد. تقریباً هر قسمت از گیاه خوراکی است. رازیانه را در مناطق کشاورزی 4 تا 9 گیاه وزارت کشاورزی ایالات متحده پرورش دهید.

 1. اوایل بهار بذر شقاقل را مستقیماً در باغچه بکارید. همچنین می توانید بذرها را در داخل خانه شروع کرده و نهال ها را در خارج از منزل پیوند دهید ، زیرا همه خطر یخ زدگی از بین رفته است. با این حال ، کاشت مستقیم در باغ ترجیح داده می شود زیرا پیوند شقاقل تا حدودی دشوار است.
 2. شقاقل را در خاک غنی و زهکشی شده بکارید که با حفر 1 تا 2 اینچ کمپوست ، کود دامی یا سایر مواد آلی در حال بهبود است. شقاقل کلافه نیست و در طیف وسیعی از سطح pH خاک بین 4.8 تا 8.2 رشد می کند.
 3. کود متعادل و آهسته رهش را در زمان کاشت در خاک حفر کنید. برای هر 10 فوت منطقه کاشت ، تقریباً 3 قاشق غذاخوری کود استفاده کنید.
 4. شقاقل در طول فصل رشد به طور منظم آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید خاک استخوان خشک شود. به عنوان یک قانون کلی ، 1 تا 2 اینچ آب در هفته کافی است.
 5. وقتی گیاهان شروع به تولید پیاز کردند ، شقاقل را تغذیه کنید. از کود حاوی نیتروژن بالا با نسبت NPK مانند 21-0-0 استفاده کنید که به ازای هر 10 فوت فضای باغ به میزان 3 قاشق غذاخوری استفاده می شود.
 6. گلها را به محض پژمردن بردارید تا از زود دانه شدن گیاه جلوگیری شود. با این حال ، اگر می خواهید شقاقل در سال بعد دوباره کار کند ، در پایان فصل اجازه دهید چند شکوفه روی گیاه بماند.
 7. علفهای هرز یا کج بیل را با احتیاط بکشید تا علفهای هرز کنترل شود. علف های هرز برای تهیه آب و مواد مغذی موجود با رازیانه رقابت می کنند.
 8. گیاهان را با یک لایه نازک از مالچ مانند برش های خشک چمن یا کاه احاطه کنید. مالچ با خنک و مرطوب نگه داشتن ریشه ها از رازیانه سود می برد و همچنین به کنترل علف های هرز کمک می کند.
 9. برگ شقاقل پر پر را با قیچی یا هرس هر زمان که بخواهید به عنوان تزیین استفاده کنید ، برداشت کنید. همچنین می توانید از برگ و ساقه در سالاد یا غذاهای گرم استفاده کنید.
 10. لامپ شقاقل را جوان و لطیف بکشید یا حفر کنید. لایه بیرونی را پوست بگیرید و پیازها را به صورت خام بخورید یا آنها را کامل بپزید. پیاز رازیانه به صورت جوشانده ، بو داده یا بخارپز تهیه می شود. همچنین می توانید پیازها را به صورت ورقه های نازک برای سالاد برش دهید.
 11. از دانه های شقاقل – که در شکوفه های قهوه ای و پژمرده قرار دارد – برای طعم دادن به سس ها ، غذاهای گوشتی ، سوپ ، عرقیات یا ترشی استفاده کنید. برای خشک شدن بذرها برای استفاده بعدی ، شکوفه ها را داخل یک گونی کاغذی بریزید. گونی را در یک اتاق خشک و با تهویه مناسب قرار دهید. گونی را تکان دهید تا حتی خشک شود. برگها و بقایای دیگر گیاهان را برداشته و بذرها را در یک ظرف شیشه ای یا پاکت کاغذی ذخیره کنید.

منبع : homeguides.sfgate.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) شقاقل وچه:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) شقاقل وچه:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) شقاقل وچه :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .