1

کود سبزی بامیه چیست؟

کاربرد کود سبزی بامیه چیست؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

کود سبزی بامیه چیست؟

بامیه (Abelmoschus esculentus) گیاهی است که در بسیاری از دستورهای غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب در باغ های خانگی پرورش می یابد. اگرچه یک محصول جنوبی محسوب می شود ، اما در بسیاری از مناطق دیگر از جمله کالیفرنیا رشد می کند. طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا-دیویس ، Clemson Spineless و Blondy انواع توصیه شده برای رشد در کالیفرنیا هستند. به طور کلی ، بامیه برای تولید محصول فراوان به شرایط گرم و مرطوب نیاز دارد.

اگرچه بامیه در طیف گسترده ای از انواع خاک رشد خوبی دارد ، اما طبق گفته دانشگاه آرکانزاس ، می تواند به اسپری نمک حساس باشد. کوددهی مناسب به حداکثر رساندن تعداد میوه در بوته کمک می کند.
کود خانگی را برای بامیه مخلوط کنید
10-10-10 کود یا یک کود خانگی بامیه را قبل از کاشت با بیل در خاک مخلوط کنید تا عمق 4 اینچ ، حدود 3 اونس برای هر 100 فوت مربع مساحت. اعداد روی برچسب کود نشان دهنده درصد سه عنصر حیاتی است: نیتروژن ، فسفر و پتاسیم. گفته می شود که 10-10-10 کودی “متعادل” است زیرا دارای مقادیر مساوی از این سه ماده مغذی حیاتی است. اگر از کود خانگی برای تهیه بامیه مانند کمپوست استفاده می کنید ، با کمبود مواد از آن استفاده کنید. طبق Texas A&M AgriLife Extension ، معمولاً فقط در عمق چند اینچ یا یک فنجان برای هر 10 فوت ردیف .
کود را بعنوان ساید کناری دوباره استفاده کنید

گیاهان همپوشانی را با کود دوباره هنگامی که بوته ها 6 تا 8 اینچ قد می کشند و دوباره دو تا سه هفته بعد. پانسمان کناری روشی است برای تأمین کود به میزان لازم در شدیدترین دوره های رشد. طبق دستورالعمل های بسته بندی برای مقدار مناسب ، یک سنگر کم عمق را در حدود شش اینچ از پایه گیاهان حفر کنید و کود دانه بندی شده را به قسمت پایین ترانشه بمالید. کود را با خاک بپوشانید. ترانشه را کاملاً آبیاری کنید تا کود حل شده و در ناحیه ریشه قرار گیرد.

به گفته Clemson Cooperative Extension ، هنگام کاشت بامیه در ظروف ، ممکن است لازم باشد بیشتر کودها ، به طور ایده آل هر سه تا چهار هفته یکبار ، از کود اضافی استفاده کنید .
کود را آبیاری کرده و مجدداً استفاده کنید

کود را هر چهار تا شش هفته در فصل رشد استفاده کنید (شاید بیشتر در هنگام پرورش بامیه در ظروف). هر بار کود استفاده کنید خاک را آبیاری کنید.

باران های سنگین را تماشا کنید

اگر باران های شدید در فصل رشد رخ می دهد ، کود اضافی را به عنوان ضمیمه کنید. باران شدید می تواند برنامه های کود قبلی را بشوید و خاک را از مواد مغذی گیاهان تهی کند. هنگام پرورش بامیه در ظروف ، توجه داشته باشید که مواد مغذی با سرعت بیشتری شسته می شوند. در نتیجه ممکن است لازم باشد کود را بیشتر اوقات استفاده کنید.

کودهای جایگزین را در نظر بگیرید

بامیه دامنه pH 5.8 تا 6.8 را ترجیح می دهد. برای تنظیم PH به این محدوده ، به تدریج گوگرد اضافه کنید تا مقدار pH کاهش یابد ، خاک اسیدی تر شود ، یا کربنات کلسیم یا آهک برای افزایش مقدار pH ، قلیایی تر شود. این اجزا در بیشتر مراکز باغ موجود است. م appropriateلفه مناسب را به مقدار کم در خاک مخلوط کرده و با کیت تست pH خاک مجددا آزمایش کنید.

برخی افراد نمک Epsom را برای بامیه اضافه می کنند ، اما این توصیه جهانی نیست. نمکهای اپسوم از گوگرد و منیزیم ساخته می شوند ، دو ماده ای که بامیه می تواند از آنها استفاده کند. با این حال ، در مورد استفاده از نمک Epsom برای بامیه باید مراقبت شود ، زیرا در صورت استفاده بیش از حد ، گیاهان بامیه به راحتی از بین می روند. به جای استفاده از نمک Epsom برای بامیه ، از کود عمومی استفاده کنید.

از کود مرغ نیز می توان به جای کود شیمیایی استفاده کرد. کود مرغ سرشار از فسفر و پتاسیم است که از اجزای مهم تولید محصولات است. کود مرغی که فرآوری شود بوی مشکوکی ندارد.

چیزهایی که شما نیاز دارید

  • کود 10-10-10
  • بیل

هشدار
فقط از مقادیر توصیه شده کود استفاده کنید تا از رشد بیش از حد گیاه جلوگیری شود.

نکات 

  • بامیه دامنه pH 5.8 تا 6.8 را ترجیح می دهد. برای تنظیم PH به این محدوده ، به تدریج گوگرد اضافه کنید تا مقدار pH کاهش یابد ، خاک اسیدی تر شود ، یا کربنات کلسیم یا آهک برای افزایش مقدار pH ، قلیایی تر شود. این اجزا در بیشتر مراکز باغ موجود است. م appropriateلفه مناسب را به مقدار کم در خاک مخلوط کرده و با کیت تست pH خاک مجددا آزمایش کنید.
  • هنگام کاشت از بذر ، بذرها را یک شب در آب خیس کنید تا پوشش سخت برای جوانه زدن راحت تر شود.
  • از کود مرغ نیز می توان به جای کود شیمیایی استفاده کرد. کود مرغ سرشار از فسفر و پتاسیم است که از اجزای مهم تولید محصولات است. کود مرغی که فرآوری شود بوی مشکوکی ندارد.

منبع : homeguides.sfgate.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) بامیه :
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) بامیه:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) بامیه :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .