0

هویا کارنوزا | تکثیر وپرورش

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

هویا کارنوزا

نام علمی : Hoya carnosa

خانواده: Apocynaceae

جنس:  Hoya

گونه:     H. carnosa

Hoya carnosa ، گیاه چینی یا مومی ، گونه ای گلدار از گیاهان گلدار در خانوادهApocynaceae است. این یکی از گونه های فراوان Hoya است که بومی آسیای شرقی و استرالیا است. این یک گیاه معمولی خانگی است که به دلیل شاخ و برگ مومی جذاب و گلهایی با رایحه شیرین پرورش می یابد. در گلدان ها و سبدهای آویز به خوبی رشد می شود.

گیاه Hoya carnosa بیش از 200 سال است که زیر کشت می رود و باعث به وجود آمدن ارقام زیادی می شود که از نظر فرم شاخ و برگ یا رنگ گل متفاوت هستند. در کشت و کار در انگلستان ، جایزه باغ باغ سلطنتی را به دست آورده است.

شرح :

Hoya carnosa شاخه های کم رنگی آبدار با سطوح صاف ، خاکستری کمرنگ و برهنه ایجاد می کند که به هم می پیچند و بالا می روند. برگهای چند ساله با ساقه هایی به طول حدود 1 تا 1.5 سانتی متر ساقه می زنند. تیغه بیضی شکل تا بیضی طولی یا قلبی شکل است. برگها کمی آبدار ، گوشتی و دارای سطح براق مومی هستند. برگهای آن به صورت بیضی یا بیضوی ، به عرض 3-5 سانتی متر و طول 3/3 – 3 سانتی متر ، با یک دمبرگ حدود 5/1 سانتی متر است. اندازه میوه های دوکی شکل 6 تا 10 × 0.5 تا 1.5 سانتی متر است.

گلها :

گل Hoya carnosa گل آذین از گلهای متعددی ، آویزان یا به حالت ایستاده تر ، تشکیل شده است که به صورت چتر دسته بندی شده اند. گلها به طور معمول صورتی روشن هستند ، اما ممکن است از تقریباً سفید تا صورتی تیره متفاوت باشند. آنها ستاره ای هستند و در خوشه هایی به نظر می رسند که شبیه مینیاتورهای کوچک مومی هستند. سطح گلها با موهای ریزی پوشانده شده و به آنها جلوه ای مبهم می دهد. آنها به شدت معطر هستند و ممکن است شهد اضافی تولید کنند که از گل ها می ریزد. قطر تاج گل 1.5 تا 2 سانتی متر و به رنگ سفید مایل به کمی صورتی است. [4] مانند تمام گونه های Hoya ، H. carnosa از ساختارهای چند ساله تخصصی گل می کند. اینها از زیر بغل برگها و ساقه ظاهر می شوند. ممکن است هنگام ظهور خارها گل تولید نشود ، اما به مرور جوانه هایی از نوک آن بیرون می آیند. هر فصل گلهای جدید روی همین خارها تولید می شوند ، بنابراین نباید آسیب ببینند و از بین بروند. این گیاه از بهار تا اواخر تابستان گل می دهد ، می تواند چترهایی از 10 تا 50 گل کوچک به شکل ستاره را تولید کند که به تدریج (2 تا 3 هفته) روی همان شاخچه بالغ می شوند. رایحه شبانه با تمایل فرمونی است.

تصویری از گل های این گیاه :

پراکندگی و زیستگاه :

این گونه در کوئینزلند ، هند شرقی ، در جنوب چین (استانهای فوجیان ، گوانگدونگ و یوننان و منطقه خودمختار گوانگشی) ، تایوان ، میانمار ، ویتنام ، مالزی ، جزایر کیوشو و ریوکیو ژاپن یافت می شود ، جایی که در جنگل های نیمه گرمسیری مرطوب دارد رشد می کند.

کشت این گونه Hoya نور روشن را ترجیح می دهد ، اما تحمل آن بسیار کمتر است. گرچه دمای پایین را تحمل می کند (اما یخ زدگی ندارد) ، دمای مطلوب 60–85 درجه فارنهایت (16–29 درجه سانتی گراد) است. از طریق لایه لایه شدن هوا یا قلمه های ساقه قابل تکثیر است. این گیاه به یک گلدان باز که به مقداری هوا اجازه می دهد تا به ریشه ها برود ، نیاز دارد. مخلوط های معمولی شامل مواد زهکشی درجه بزرگ مانند پرلیت ، پوکه یا گلوله های سرامیکی هستند. گیاهان باید بطور منظم با کود مناسب برای گیاهان اپی فیت تغذیه شوند. یک قطعه فولکلور مداوم وجود دارد که hoyas ترجیح می دهد گلدان باشد – در یک گلدان کوچک نگهداری شود. گفته می شود که این باعث تسریع در گلدهی می شود. مطالعات انجام شده در دانشگاه جورجیا ، منتشر شده در سال 2009 ، نشان داد که H. carnosa یک ماده عالی پاک کننده آلاینده ها در محیط داخلی است.

جهت خرید انواع گیاه های آپارتمانی زینتی میتوانید وارد فروشگاه گیاهان آپارتمانی ما شوید .

منبع : en.wikipedia.org

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .