0

نگهداری گیاه زامیفولیا را شرح دهید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

_شرایط نگهداری و پرورش زاموفیلیا :
آبیاری زاموفیلیا :
در برابر خشکی کاملاً مقاوم هستند ZZ خود را با آب به طور منظم رابطه بسیار خوبی دارد اما ابیاری نا منظم باعث خرابی این گیاه می شود . آب گلدان باید به طور کامل خشک و پس از خشک شدن دوباره آبیاری کنید. اجازه ندهید که این گیاه در آب نشسته و یا مرطوب باقی بماند. این گیاه بهتر است همیشه خشک نگه داشته شود.
اگر به آن آب بیش از حد داده شود یا مرطوب نگه داشته شود ، ممکن است برگ های آن زرد شود و پیاز و ریشه ها بپوسد . بنابراین هیچوقت زاموفیلیا را سیراب نکنید و همیشه برای رفع عطش به آن آب بدهید این بهترین روش آبیاری زاموفیلیا ها است ، حتی مثل کاکتوسها هم نیستند ، اکثر کاکتوسها را سیراب می کنند تا وقتی خشک شد مجدد آب میدهند اما زاموفیلیا ها اصلا نباید سیراب شوند که باعث خرابی آن می شود.
نور مناسب پرورش زاموفیلیا :
این گیاه در سایه خوب رشد می کنند اما کمی نور باعث طراوت بیشتری برای این گیاه خواهد شد . اما نور دادن باید منظم باشد ، در گلخانه های حرفه ای برای زاموفیلیاها در هفته یکبار مثلا روزهای یکشنبه به طور مرتب به آن نور میدهند که زاموفیلیا ها این نور و انرژی را برای یک هفته در خود ذخیره می کنند و این کار باعث قوی شدن گیاه در برابر بیماریها شود . اما آفتاب ظهر تابستان برای این گیاه بسیار مضر هست . این نوع نوردهی به زاموفیلیا علاوه بر براق شدن برگها باعث رشد ١/۵ برابری گیاه خواهد شد.
ارتفاع گیاه زاموفیلیا :
رشد آهسته، اما می تواند تا ۳ متر هم در داخل خانه برسد. این رشد در زیستگاه بومی خود بسیار بلندتر است.
رطوبت مناسب زاموفیلیا :
رطوبت باعث ایجاد محیطی خوب برای رشد این گیاه خواهد شد ولی به کم بود رطوب بخاطر وجود برگهای واکسی مقاوم می باشد رطوبت معمول برای محیط نگهداری ۵۰ درصد باشد گیاه میتونه رشد خوبی داشته باشه پس سعی کنید با قرار دادن یک تشت پر از آب در کنار گیاه رطوبت اونو تامین کنید البته در روزهای گرم سال هم با غبارپاشی میتونید این نیاز رو برآورده کنید.
دمای مورد نیاز زاموفیلیا :
این گیاه بهترین رشد خود را در دمای ۲۶-۱۸ درجه سانتیگراد انجام می دهد و دمای ۱۵ درجه سانتیگراد حداقل دمای مناسب برای نگهداری زاموفیلیا است. و زمانی که دما به کمتر از ۱۰ درجه برسد برگهای گیاه بسیار کم رنگ خواهند. شد و در دمای صفر درجه گیاه به طول کل از بین خواهد رفت. در طیف دمایی مناسب این گیاه یعنی ۲۶-۱۸ درجه هر مقدار که به سمت دمای گرم برویم، رشد و توسعه برگهای این گیاه نیز بهتر و با سرعت بیشتری انجام می گیرد. از طرفی مشکلی که دمای سردتر برای این گیاه ایجاد می کند بیشتر به دلیل عدم مصرف آب موجود در خاک است تا دمای خنک هوا. زیرا در هوای خنک (با نزدیک شدن به ۱۵ درجه ) فعالیت و مصرف آب در این گیاه نیز کاهش می یابد و اگر آنرا به همان صورتی که در دماهای گرمتر آبیاری کنیم ، در واقع به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه کمک خواهیم کرد.
خاک زاموفیلیا :
زاموفیلیا به خاکی سبک و با زهکش خوب نیاز دارد زیرا ماندگاری آب اضافی حاصل از آبیاری موجب پوسیدگی ساقه‌های زیرزمینی (ریزوم ) و ریشه های آن می شود.از انواع مخلوطهای خاکی سبک می توان استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از ترکیب خاک معمولی + خاک برگ+شن و یا کوکوپیت+پرلایت + شن استفاده کرد. زمانی که ریشه های گیاه از منافذ زیرین گلدان بیرون آمد، نشانه این است که باید گلدان گیاه را عوض کرد. گلدان جدید تر را کافی است که فقط یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر در نظر بگیرید زیرا انتخاب یک گلدان بزرگتر فقط منجر می شود که گیاه تا مدتی که ریشه ها حجم داخلی گلدان را پر کنند، رشد ساقه و برگ خوبی نداشته باشد. زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه نیز در اوایل فصل بهار است. به یاد داشته باشید که برای کمک به زهکش بهتر گلدان حتما بر روی منافذ کف گلدان چندین تکه سفال شکسته و یا قلوه سنگهای کوچک قرار دهید.
کوددهی و تغذیه زاموفیلیا :
این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی به تغذیه نیاز داره ولی با توجه به تجربه ای که در نگهداری زاموفیلیا داشتم سعی کنید از کودهای فسفر و پتاس بالا برای تغذیه استفاده کنید، توجه داشته باشید که فسفر زیاد باعث رشد ریشه در گیاه خواهد شد و ریزوم های گیاه شما را پرورش خواهد داد و این کار باعث زیاد شدن تعداد برگها در گیاه میشه االبته از کودهای گلدهی مانند ۲۰-۲۰-۲۰ هم میتونید استفاده کنید.
هرس زاموفیلیا :
اگر میخواهید گیاهی سرحال داشته باشید هرس سالنه را انجام دهید ولی این کار اختیاری هست ولی حتما برگهای زرد شده و سوخته و ساقه هایی که پوسیده را از گیاه جدا کنید تا مشکلات به سایر بخش ها وارد نشود.

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .