0

نهال توت چگونه کاشته می شود ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

نهال توت چگونه کاشته می شود ؟
زمانی تمشک و توت سیاه در حیاط خانه اختصاص به باغبانانی با فضای و زمان زیاد اختصاص داشت. درست است که این توت های خوش طعم کمی بیشتر تلاش می کنند ، اما برداشت خوشمزه آن همه را ارزشمند می کند. امروز ، نسل جدیدی از توت های مدرن در صحنه هستند. اندازه کوچک ، اما با عطر و طعم بزرگ ، آنها حتی در گلدان های بالکن رشد می کنند . داشتن تمشک و توت سیاه گیاهی روی میز هرگز ساده تر نبوده است.

درک چگونگی رشد بوته های بری

تمشک و شاه توت کمی متفاوت از توت های معمول دیگر رشد می کنند. این گیاهان که غالباً کنگره نامیده می شوند ، میوه های خود را از روی “تاج” گیاه روی عصا تولید می کنند – بخشی از گیاه درست در سطح زمین ، جایی که ریشه های زیر زمین و عصا در بالای سطح زمین به هم می رسند. تمشک گسترش می یابد و از ریشه نیز عصا تولید می کند ، اما توت سیاه فقط از تاج عصا رشد می کند.

تاج و ریشه روی گیاهان زغال اخته “چند ساله” است ، به این معنی که آنها سال به سال زندگی می کنند و تولید می کنند – اغلب یک یا دو دهه برای تمشک هایی که به خوبی نگهداری می شوند .1 با این حال ، عصایی که از تاج رشد می کند “دو ساله” است. آنها فقط دو سال زندگی می کنند.

برای اکثر تمشک ها و شاه توت ها ، میوه ها فقط در سال دوم (آخرین) زندگی خود روی عصا رشد می کنند. چند نوع محصول محصول توت پاییزه در سال اول خود محصول کمی تولید می کنند ، اما محصول بزرگ در تابستان از عصای دو ساله حاصل می شود.

تمشک را می توانید از توت سیاه با کلاهک های توخالی تشخیص دهید.

انتخاب انواع توت ها برای خانه شما

هنگام انتخاب انواع توت ها ، به دنبال انواع مناسب آب و هوا در محل زندگی خود باشید. مقاومت به سرما – توانایی گیاه در مقاومت در برابر دمای سرما – مهم است ، زیرا جوانه های تولید کننده گل و میوه توت شما باید به اندازه کافی سخت باشند تا زمستان شما را تحمل کنند. در مناطق گرمتر از آب و هوا به انواع مختلفی احتیاج دارید که بتوانند دمای متوسط ​​زمستان را تحمل کنند و همچنان برداشت های زیادی داشته باشند. مهد کودک های محلی شما این اطلاعات را دارند.

اندازه نیز مورد توجه است. بعضی از کلوچه ها به راحتی 7 تا 8 فوت یا بیشتر قد می کشند و تمشک می تواند در زیر زمین پخش شود و در جایی که انتظار ندارید ظاهر شود. با این حال ، انواع جدید توت جمع و جور ، با نام هایی مانند Raspberry Shortcake raspberry و Baby Cakes شاه توت ، فقط 3 تا 4 فوت رشد می کنند ، اما تمشک و توت سیاه با اندازه کامل ، با طعم کامل ارائه می دهند. آنها برای ظروف بزرگ مناسب هستند  . همچنین ، عصای آنها اغلب برخلاف اکثر گیاهان تمشک بدون خار است. این نکته مهمی است ، مخصوصاً اگر بچه ها در نزدیکی بازی کنند

تمشک در چندین رنگ از جمله سیاه ، بنفش و زرد وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که توت مورد علاقه شما تمشکی سیاه است یا توت سیاه ، می توانید از شکل میوه آن مطلع شوید. تمشک وقتی رسید ، از هسته جدا شده و شبیه کلاهک های توخالی است. شاه توت هسته اصلی خود را دست نخورده نگه می دارد.

تمشک ها در رنگ های مختلفی از جمله زرد طلایی بسته بندی شده با طعم و مزه وجود دارند.

فضای در حال رشد خود را آماده کنید

تمشک و توت سیاه برای سالم ماندن و در اوج کارایی خود به آفتاب کامل و خاک کاملاً زهکشی شده و غنی از مواد آلی نیاز دارند. انجام آزمایش خاک ایده خوبی است تا اطمینان حاصل کنید که توت شما خاک لازم برای تغذیه مناسب را بدست می آورد.

Caneberry در خاک کمی اسیدی با PH نزدیک به 5.6 تا 6.2.1 بهترین عملکرد را دارد. با آزمایش خاک ، می دانید که  برای اصلاح pH خاک از چه  اصلاحاتی در خاک استفاده می کنید. با افزودن آهک ، می توانید pH خاک را افزایش دهید. افزودن گوگرد باغ یا سایر محصولات می تواند به کاهش آن کمک کند. دفتر تمدید شهرستان محلی شما   می تواند راهنمایی کند.

برای تمشک و شاه توت ، بهتر است قبل از حفره های کاشت ، خاک را تنظیم کنید. اگر در ظروف رشد می کنید ، می توانید گلدان های تجاری را برای گیاهان دوستدار اسید تهیه کنید. آنها PH مورد نیاز توت شما را خواهند داشت.

کاشت تمشک و توت سیاه

اگر هدف شما ترکیدن وصله توت با گیاهان در اندازه کامل است ، شما به یک سیستم نرده محکم و ردیف هایی با فاصله مناسب احتیاج دارید. وقتی عصای بلند با میوه سنگین باشد ، نمی تواند از پس زندگی برآید. اگر ترجیح می دهید در پاسیوی خود گیاهان فشرده یا کانتینر کنسرو پرورش دهید ، می توانید از پشتیبانی آن صرف نظر کرده و فقط گیاه را بکارید.

تمشک و توت سیاه بهتر است در بهار پس از از بین بردن خطر سرما کاشته شود. انواع جدید آن در ظروف فروخته می شود ، اما بسیاری از گیاهان زغال اخته هنوز هم به عنوان گیاهان “ریشه برهنه” خاموش فروخته می شوند. همانطور که از نامش پیداست ، اینها ریشه های خفته با تمام خاک برداشته شده هستند. نگران نباشید ؛ این طبیعی است و راهی عالی است برای شروع توت ها

توت های خود را با فاصله حدود 2 تا 3 فوت فاصله دهید ، بنابراین گردش خون کافی برای جلوگیری از بیماری دارند. بکارید تا تاج در سطح محل رشد قبلی باشد یا کمی دقیقاً پایین باشد. تمشک و شاه توت ریشه کم عمقی دارند ، بنابراین برای محافظت از آنها یک لایه 3 تا 4 اینچی مالچ ارگانیک مانند کمپوست یا سوزن کاج اضافه کنید.

مراقبت از بته های تمشک و توت سیاه

پس از کاشت بوته های توت ، مراقبت بسیار ساده است. در اوایل بهار با کود کامل و متعادل آنها را تغذیه کنید – کودی که هر  سه عدد NPK روی کیسه  روی آن یکسان باشد ، مانند 10-10-10. حدود شش هفته بعد به آنها یک تغذیه دوم بدهید و آنها به خوبی تغذیه خواهند کرد.

آبیاری برای توت های پرپشت و آبدار ضروری است. بوته ها در طول فصل رشد به حدود 1 تا 2 اینچ در هفته نیاز دارند. آب برای تکمیل بارندگی در صورت لزوم. مراقب علائم آفت حشرات باشید که ممکن است سعی کند دمپر را در برنامه توت شما قرار دهد. از رها کردن نترس آفت کش ها، مانند  Sevin به ®  نام تجاری  حشره کش ها، کمک می کند تا کنترل یک طیف گسترده ای از حشرات ناخواسته به حفظ برداشت خود را در مسیر. با استفاده از Sevin® Insect Killer آماده برای استفاده در تیمارهای لکه ای و Sevin® Insect Killer Concentrate یا Sevin® Insect Killer Ready to Spray برای پوشش توت های توت ، شما می توانید گیاهان زغال اخته را تا یک روز کامل قبل از برداشت توت درمان کنید.

هرس تمشک و توت سیاه

خلاص شدن از شر عصا های قدیمی و غیرمولد بوته های توت را زیبا و پربار می کند. هرس و رقیق تمشک و توت سیاه باید هر ساله در اواخر زمستان انجام شود – و این ساده تر از آن است که فکر می کنید.
در طول فصل رشد ، عصای کاملاً جدید به رنگ سبز روشن است. این گیاهان که “primocanes” نامیده می شوند ، محصولاتی هستند که محصول بزرگ خود را تا سال بعد ارائه نمی دهند. عصاهای میوه دار و میوه دار دو ساله ، ” floricanes ” نامیده می شوند ، پوست نازک و قهوه ای دارند. بعد از اینکه آن عصای سال دوم به ثمر نشست ، آنها می میرند – دیگر هرگز میوه نمی دهند. در اواخر زمستان ، آنها پوست خاکستری و پوست کنده ای دارند که از بقیه جدا می شود. فقط تمام آن عصای کهنه و لایه بردار را به قسمت تاج برش دهید.
برای هر گیاه یک کانتینر یا گیاهان فشرده ، هرس کاملاً ساده است. از قیچی های هرس تیز و بای پس استفاده کنید. loppers دسته بلند نیز به خوبی کار می کند. اگر گیاهان یا توت های بزرگتری با عصای خاردار پرورش می دهید ، همیشه از دستکش های ضخیم ، ژاکت سنگین برای محافظت از بازوها استفاده کنید و عینک محافظ را فراموش نکنید.

لذت بردن از برداشت تو

تمشک وقتی رسیده ، از هسته دور می شود ، درست در دست شما قرار می گیرد. توت سیاه از طریق نرمی و رنگ ، بلوغ را نشان می دهد. هر دو نوع توت را به محض رسیدن برداشت کنید – و آنها را به مقدار دل خود بخورید.

اگر توت را به شکل مربا یا ژله در می آورید ، تأخیر نداشته باشید. آنها فقط پس از یک یا دو روز در یخچال شروع به خراب شدن می کنند. اگر بعداً قصد دارید از توت در پخت و پز استفاده کنید – مثلا برای چیلی چیپوتل تمشک – آنها را روی یک ورق پخت پهن کرده و به صورت جداگانه منجمد کنید. سپس آنها را در کیسه های فریزر یا ظروف نگهداری کرده و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.

همچنین ممکن است بخواهید ساقه های برش خورده با توت های رسیده را درمان کنید. برگ های تمشک با رنگ قرمز و توت های رنگارنگ همراه با گل های رز باغبانی  و شاخه های گیاهان ، پایه ای زیبا برای یک دسته گل آشپزخانه معمولی در یک گیاهان روستایی و الهام گرفته از طبیعت هستند.

جهت بررسي توليد کنندگان انواع نهال در سراسر ايران بر روي گزينه نهال فروش کليک کنيد

منبع : www.gardentech.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .