0

نهال بادام چگونه کاشته می شود ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

نهال بادام چگونه کاشته می شود ؟

بادام های خوشمزه و مغذی از میوه درخت بادام حاصل می شوند که بومی خاورمیانه و آسیای جنوبی و نسبی به درختان میوه هلو ، زردآلو و دیگر درختان سنگی است. بادام می تواند گیاهان ظریفی برای رشد باشد. بدون داشتن آب و هوای مناسب یا روشهای مراقبت مناسب ، درختان بادام ممکن است برای زنده ماندن تلاش کنند ، چه رسد به اینکه میوه بدهند

قسمت1

کاشت درخت بادام

 1. 1
  اطمینان حاصل کنید که منطقه شما از شرایط مناسب پرورش بادام برخوردار است. درختان بادام ، که بومی آب و هوای گرم و خشک خاورمیانه و آسیای جنوبی است ، تابستان های گرم و زمستان های معتدل را به بهترین شکل انجام می دهند و به ویژه با شرایط دیگر سازگار نیستند. بادام معمولاً در مناطق سردتر به هیچ وجه رشد نمی کند. [1] تا زمانی که تنظیمات بزرگ در محیط رشد و کنترل دقیق نداشته باشید ، ممکن است برای پرورش بادام در خارج از مناطق با مشخصات آب و هوای مدیترانه ای یا خاورمیانه مشکل داشته باشید.

  • اگر در ایالات متحده هستید ، روش خوبی برای تعیین مناسب بودن آب و هوای محلی برای پرورش بادام استفاده از نقشه منطقه مقاومت گیاهان USDA است. [2] این نقشه ها مناطق جغرافیایی را با کمترین دما درجه بندی می کنند ، و به طور تقریبی انواع گیاهانی که می توانند در آنجا زنده بمانند را نشان می دهد. برای بادام ، می خواهید منطقه شما حداقل “6” باشد – بالاتر از این بهتر است.
  • طبق این سیستم ، مناطق مناسب در ایالات متحده شامل بسیاری از مناطق مرکزی و جنوبی کالیفرنیا و همچنین مناطقی از آریزونا ، تگزاس و فلوریدا داخلی است.
 2. 2
  بذر یا نهال خریداری کنید. شما برای شروع درخت بادام دو گزینه دارید – می توانید از دانه ها (آجیل های تازه ، فرآوری نشده) یا نهال (درختان جوان) استفاده کنید. [3] آجیل به شما این امکان را می دهد که از همان ابتدا روند رشد را تجربه کنید ، اما می تواند زمان و تلاش بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر ، نهال راحت تر است ، اما می تواند کمی گران تر باشد.

  • اگر می خواهید بادام خوراکی برداشت کنید ، حتماً بذرها یا نهال هایی را برای یک درخت بادام شیرین میوه دار انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که بادام تلخ غیرقابل خوردن است و همه درختان بادام شیرین میوه نمی دهند. این انواع فقط برای سایه و تزئین مناسب هستند. اگر مطمئن نیستید که درختان بادام مثمر ثمر هستند ، با کارمندان فروشگاه لوازم باغبانی محلی خود صحبت کنید.
 3. 3
  مکان آفتابی را برای درخت انتخاب کنید. درختان بادام با آفتاب زیاد خوب عمل می کنند. قبل از شروع ، مکانی را در حیاط یا باغ خود پیدا کنید که آفتاب کامل و مستقیم و عاری از سایه داشته باشد. شما درخت بادام را قبل از کاشت در گلدان پرورش خواهید داد ، اما هنوز هم مهم است که مکان را زودتر از موعد انتخاب کنید – درخت فقط برای مدت طولانی در گلدان قرار می گیرد.

  • همچنین باید اطمینان حاصل کنید که محل رشد شما خاک تخلیه خوبی دارد. درختان بادام اگر اجازه داده شود آب در اطراف ریشه آنها جمع شود خوب عمل نمی کنند – این می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.
 4. دانه ها را جوانه بزنید. اگر درخت بادام خود را از یک بذر پرورش می دهید (که فقط مغز بادام است که توسط پوسته محافظ آنها احاطه شده است) ، با جوانه زدن بذر در یک محیط کنترل شده شروع کنید – پس از شروع آن ، می توانید آن را در گلدان یا زمین بکارید. ابتدا بذرهای خود را در یک کاسه بزرگ جمع کنید (هرچه بیشتر استفاده کنید ، بهتر است – بعضی ممکن است جوانه نزنند یا تسلیم قالب شوند). سپس ، آنها را طبق مراحل زیر جوانه بزنید:

  • آب اضافه کنید و بگذارید بذرها یک شب خیس بخورند.
  • روز بعد ، با استفاده از یک مهره شکن ، پوسته های بادام را کمی باز کنید – پوسته هنوز باید خودش را نگه دارد ، اما شما فقط باید مهره داخل آن را ببینید. بذرهایی را که نشانه هایی از کپک دارند ، دور بریزید.
  • چند گلدان کوچک را با خاک گلدان پر کنید. مطمئن شوید گلدان ها در زیر سوراخ هایی برای تخلیه دارند.
  • بذرها را یک یا دو اینچ زیر سطح خاک بکارید و ترک ها به سمت بالا باشد. گلدان را در محلی که در معرض تابش مستقیم آفتاب است ، در داخل خانه استراحت دهید. حالا فقط صبر کنید تا نهال ها جوانه بزنند.

   4

 5. 5
  جوانه ها را پیوند بزنید. هنگامی که نهال هایتان شروع به رشد کردند (یا در عوض ، اگر نهال های آماده برای کاشت خریداری کرده اید) ، محل مورد نظر خود را برای کاشت در زمین آماده کنید. برای هر نهال یک تپه کوچک به ارتفاع یک یا دو اینچ (و کمی گسترده تر از آن که بلند است) ایجاد کنید. نهال را حدود یک اینچ به مرکز تپه فشار دهید تا زیر سطح خاک قرار بگیرد. این روش تپه از جمع شدن آب در اطراف ریشه گیاه هنگام رشد جلوگیری می کند ، که می تواند مشکلات جدی ایجاد کند (از جمله پوسیدگی ریشه).

  • اگر در حال کاشت نهال جوانه زده هستید ، آنها را در پایان زمستان یا بهار بکارید. در غیر اینصورت ، اگر بذرهای جوانه زنی نشده می کارید ، آنها را در اواخر پاییز بکارید تا در همان آغاز فصل شکوفه زدن ، در بهار فرصت جوانه زدن داشته باشند. [4]
  • در صورت کاشت چندین درخت ، به هر درخت حداقل با فاصله 1/20 متر (6.1 متر) فاصله دهید. این فضای کافی به ریشه درختان می دهد و امکان آبیاری آسان و موثر را فراهم می کند. [5]

مراقبت از یک درخت بادام

 1. 1
  آب سخاوتمندانه. بلافاصله پس از کاشت ، درختان بادام باید حداقل یک گالن آب “مخزن” شوند (به شدت سیراب شوند) تا خاک کاملاً آبرسانی شود. [6] بعد از این آبیاری اولیه ، شما می خواهید با رشد درخت یک برنامه آبیاری منظم را حفظ کنید. درختان بادام در آب و هوای گرم رشد می کنند ، اما گیاهان بیابانی نیستند ، بنابراین آبیاری برای سالم نگه داشتن گیاه در حال رشد بسیار مهم است. [7]

  • هر گیاه بادام را حداقل هفته ای یک بار آبیاری کنید مگر اینکه باران ببارد. درختان مستقر می توانند با دو یا سه اینچ آب بدون باران زنده بمانند ، اما گیاهان رشد معمولاً به مقدار بیشتری نیاز دارند. [8]
  • متناوباً ، ممکن است بخواهید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید . اگر درختان زیادی دارید این گزینه به خصوص مناسب است.
 2. 2
  در بهار کود دهید. پس از شروع فصل رشد ، استفاده از مقدار مناسبی کود برای تقویت رشد گیاه مناسب است (البته این مورد نیازی نیست). برای درختان جوان ، شما می خواهید از دوزهای کوچک نیتروژن هر چند هفته در طول فصل رشد استفاده کنید. از طرف دیگر ، برای درختان بالغ می خواهید حدود دو پوند اوره یا 30 پوند کود (یک بار استفاده کنید) استفاده کنید.

  • مهم نیست که از چه کودی استفاده می کنید ، پس از استفاده از آن حتما “آن را آب دهید”. اگر کود بدون آب استفاده شود و یا مقدار زیادی از آن به یکباره استفاده شود ، کود می تواند اثر “سوختن” مضر روی گیاه بگذارد. [9]
 3. 3
  برداشت آجیل در پاییز . درختان بادام میوه دار در فصل رشد شروع به رشد میوه های کوچک سبز می کنند – این میوه های سخت و ترش یک غذای معمول در دنیای غرب نیستند ، اما در خاور میانه نیمه محبوب هستند. در پاییز ، این میوه ها سفت می شوند ، قهوه ای می شوند و ترک می خورند. هنگامی که پوسته های بادام در معرض نمای بیرونی خشک و قهوه ای قرار گرفتند ، آماده برداشت هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد برداشت به زیر مراجعه کنید.

  • درخت بادام دو نوع است: درختانی که بادام “شیرین” می کارند و درختانی که بادام “تلخ” می کارند. بادام تلخ و میوه آن برای خوردن بی خطر نیست . بادام تلخ حاوی اسید پروسیک ، یک سم است. فقط یک مشت بادام تلخ خام و فرآوری نشده به طور بالقوه می تواند کشنده باشد. [10] با این وجود ، می توان بادام تلخ را با یک فرآیند شستشوی سم خاص ، پردازش کرد و باعث خوردن آن شد.
 4. 4
  در اوایل زمستان هرس کنید. زمستان زمان مناسب برای هرس است – چوب خفته درخت باعث می شود که ایمن و آسان برداشته شود. اما توجه داشته باشید که اندامهای مرده یا بیمار باید بلافاصله و در هر زمان از سال برداشته شوند. برای هرس شاخه ها ، از یک جفت قیچی باغبانی برای ایجاد برش تمیز نزدیک ته شاخه استفاده کنید. برای کارهای هرس سخت تر ، از اره استفاده کنید.

  • هرس درخت باعث رشد سالم ، یکنواخت و جذاب بصری می شود. انتخاب هرس هوشمند همچنین می تواند درخت را مقاوم ، مقاوم و مقاوم در برابر بیماری های خاص کند. [11]
  • هنگام هرس ، سعی کنید به خصوص مناطق متراکم شاخ و برگ را نازک کرده و نقاطی را که دو شاخه به یکدیگر می مالند از بین ببرید. همچنین می خواهید شاخه های ولگردی را که بیشتر یا بیشتر به طرف دیگر رشد می کنند هرس کنید تا رشد را تشویق کند. [12]

قسمت3

درخت خود را به ثمر برساند

 1. 1
  قبل از انتظار میوه 5 سال صبر کنید. درختان بادام برای تولید آجیل مدتی زمان می برد. به طور معمول ، این دوره “انتظار” حدود پنج سال طول می کشد. با این وجود ، بسته به نوع درخت ، 12 سال طول می کشد تا به ظرفیت کامل تولید آجیل برسد. صبور باشید – یک درخت بالغ و سالم می تواند در یک برداشت بیش از 40 پوند آجیل تولید کند!

  • هنگامی که یک درخت بادام شروع به باردهی می کند ، هر ساله به مدت 50 سال این کار را انجام می دهد ، و اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی بادام برای سال های آینده وجود دارد.
 2. 2
  مطمئن شوید که درخت گرده افشانی شده است. مهم است که درک کنیم بیشتر درختان بادام “به طور پیش فرض” بادام تولید نمی کنند. میوه درخت بادام (و بنابراین ، خود بادام) معمولاً به عنوان پاسخی به گرده افشانی به عنوان روش تولید مثل جنسی تولید می شود. این بدان معناست که اگر انواع درخت بادام خود گرده افشانی نداشته باشید ، برای بدست آوردن بادام باید درخت خود را با درخت دیگری از رقم متفاوت گرده افشانی کنید.

  • ساده ترین راه برای این کار معمولاً فقط داشتن چندین درخت از گونه های مختلف است. هنگامی که دو تا سه درخت در نزدیکی یکدیگر رشد می کنید ، گرده افشان ها مانند زنبورها گرده را از یک درخت به درخت دیگر به عنوان بخشی از رفتار طبیعی خود می آورند.
  • همچنین می توانید با گرفتن شاخه گلدار از درخت دیگر و مالیدن آن به گلهای درخت اول ، درختان را گرده افشانی کنید و در این مرحله گرده های درخت را مخلوط کنید. با این حال ، این زمان بسیار بیشتر است و ممکن است مانند گرده افشانی طبیعی کار نکند.
 3. 3
  به عنوان یک جایگزین ، تنوع دیگری را روی درخت پیوند دهید. اگر درخت موجود از خود باروری نداشته باشد و شما از یک پیوندک از یک نوع دیگر پیوند بزنید ، پیوند یک درخت غیرمولد را به یک درخت بارور تبدیل می کند. پس از “پیوند زدن” ، قسمت پیوند شده همچنان توانایی تولید میوه را دارد ، حتی اگر بقیه درخت این کار را نکند. اینگونه است که اکثریت قریب به اتفاق برخی محصولات خاص ، مانند پرتقال ، پرورش می یابد.

  • روش های مختلفی برای پیوند اندام تولیدی روی درخت وجود دارد. ساده ترین آن معمولاً تکنیکی به نام T-budding است که شامل ایجاد یک برش باریک و طولانی روی درخت “میزبان” و لیز خوردن اندام جدید در شیار تشکیل شده است. پس از این ، اندام جدید با اتصالات رشته ای یا لاستیکی محکم می شود تا زمانی که درخت میزبان آن را بپذیرد.
  • توجه داشته باشید که بیشتر پیوندها در بهار زمانی انجام می شود که مواد زیر پوست مرطوب و سبز باشد.
  • بخاطر داشته باشید که پیوند در صورت عدم تولید به دلیل ضعف در انتخاب محل ، کمبود مواد مغذی و غیره ، باعث تولید مثمر نخواهد شد.
 4. 4
  بادام را هنگام رسیدن برداشت کنید. بادام معمولاً بین جولای و اکتبر برداشت می شود (در بعضی از کشورها مانند عربستان سعودی اواخر ماه مه آغاز می شود) پس از خشک شدن و ترک خوردن میوه خارجی. درخت را تکان دهید و بادام هایی را که می ریزد جمع کنید و مراقب باشید هر نوع پوسیده ای را که به آن برخورد کردید بیرون بریزید. گاهی اوقات ، میوه ممکن است بدون لرزش درخت بیفتد. تا زمانی که شروع به پوسیدگی نکنند ، این مغزها هنوز خوراکی هستند.

  • پس از برداشت ، بهتر است پوست بادام خود را برای مدت 1-2 هفته منجمد کنید تا آفات باقیمانده از بین برود. [13]

درمان مشکلات رایج

 1. 1
  برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه از آبیاری زیاد خودداری کنید. یک مشکل که می تواند تقریباً هر درختی (از جمله درخت بادام) را تحت تأثیر قرار دهد ، پوسیدگی ریشه است. این وضعیت مضر عمدتا توسط قارچ هایی ایجاد می شود که در صورت تماس بیش از حد با آب در ریشه های درخت شروع به رشد می کنند. از آنجا که درمان پوسیدگی ریشه بسیار دشوار است ، بهترین سیاست پیشگیری است. هرگز درخت خود را بیش از حد آبیاری نکنید – هر نوع آبیاری که منجر به ایستادن آب در اطراف پایه درخت شود ، می تواند صدمه ای بیش از سود داشته باشد.

  • برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد ، ممکن است بخواهید قابلیت زهکشی خاک خود را افزایش دهید. این کار را می توان با مخلوط کردن مقدار زیادی هوموس یا مواد آلی برای ایجاد نفوذپذیری بیشتر ، انجام داد. توجه داشته باشید که خاک های کم عمق ، سنگین و غنی از خاک رس دارای زهکشی ویژه ای نیستند.
  • اگر موردی از پوسیدگی ریشه بر روی دستان خود دارید (که معمولاً با علائم خشکسالی مانند زرد شدن ، پژمردگی و از بین رفتن برگها مشخص می شود) ، ریشه های گیاه را حفر کرده و وصله های تیره و لزج را برش دهید. در صورت ادامه مشکلات ، گیاه را دور بیندازید تا از گسترش قارچ در باغ شما جلوگیری کند.
 2. 2
  کنترل خوب علف های هرز را تمرین کنید. علف های هرز برای درختان بادام قدیمی و تثبیت شده نگرانی زیادی ندارند اما می توانند تهدیدی جدی برای نهال های جوان باشند. علف های هرز برای همان عناصر غذایی ، آب و خورشید که درختان بادام جوان هستند ، به شدت رقابت می کنند. در صورت نادیده گرفته شدن ، علفهای هرز حتی می توانند یک نهال را قبل از اینکه فرصت رشد پیدا کند ، “خفه” کنند. [14]

  • بهترین سیاست برای علف های هرز ، به خصوص در چند ماه اول گیاه ، شروع علف های هرز زود هنگام و غالباً است. سعی کنید یک نوار پنج یا شش پا را در امتداد هر ردیف نهال عاری از علف های هرز نگه دارید – می توانید برای از بین بردن علف های هرز از روش های دستی (مانند دستان خود یا ابزار باغبانی) یا علف کش استفاده کنید. [15]
  • برای کنترل علف های هرز می توانید از یک لایه مالچ ، یا پارچه محوطه سازی استفاده کنید. این برای باغ های کوچک و خانگی بسیار خوب است.
 3. 3
  برای مبارزه با کرم نارنجی ناف ، درخت را فاقد مومیایی ها نگه دارید. یکی از آفتهای بادام مخصوصاً آزار دهنده ، کرم نارنجی نافی است. در طول زمستان ، این حشرات در آجیل های به اصطلاح “مومیایی” – بادام هایی که برداشت نمی شوند و در اواخر پاییز و زمستان روی درخت باقی می مانند ، پناه می گیرند. به محض چرخش فنر ، این گراب ها فعال می شوند و در نتیجه به محصول بادام آسیب می رسانند. بهترین راه برای جلوگیری از این مسئله به راحتی خلاص شدن از شر مومیایی ها است. در طول زمستان بدون هیچ محلی برای پناه دادن ، کرم نارنج نباید ظاهر شود ، زیرا در اواخر سال نمی تواند به میوه های سالم نفوذ کند.

  • بعد از اینکه مومیایی ها از درخت جدا شدند ، حتماً آنها را با چمن زنی از بین ببرید. کرم های نارنجی هنوز هم می توانند در مومیایی های دست نخورده روی زمین پناه بگیرند.
 4. 4
  از اسپری Bacillus thuringiensis برای منگنز کننده شاخه های هلو استفاده کنید. حشره شاخه های هلو دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – حشرات ریز و درشت مانند که به میوه های سنگی مانند هلو و بادام تبدیل می شوند. این حشرات با تغذیه آنها می توانند به محصولات بادام آسیب قابل توجهی بزنند ، بنابراین اگر این اشکالات مزاحم را مشاهده کردید (یا برگهای جویده شده ، که می توانند وجود آنها را نشان دهند) ، بلافاصله از یک آفت کش استفاده کنید تا از محصول خود محافظت کند. Bacillus thuringiensis ، یک حشره کش باکتریایی ، یک انتخاب عالی برای از بین بردن متهورها است. اسپری را با فصل جوجه ریزی بهاری تنظیم کنید تا حشرات قبل از اینکه آسیب زیادی ببینند از بین ببرند. [16] [17]

  • علاوه بر دو مثال فوق ، طیف عظیمی از آفات اضافی می توانند به درختان بادام حمله کنند – در واقع تعداد بسیار زیادی ، که ذکر همه آنها در اینجا غیرممکن است. برای اطلاعات بیشتر ، از یک جستجوی موتور جستجو برای “آفات بادام” استفاده کنید یا با فروشگاه لوازم باغبانی محلی یا بخش گیاه شناسی دانشگاه محلی تماس بگیرید.
  • همچنین ممکن است بخواهید در مورد مدیریت تلفیقی آفات اطلاعات کسب کنید. این روشی برای کنترل آفات است که ترکیبی از روش های بیولوژیکی ، زیست محیطی و شیمیایی برای کنترل آفات است. این م thanثرتر از استفاده از یک روش به تنهایی است. [18]

  جهت بررسي توليد کنندگان انواع نهال در سراسر ايران بر روي گزينه نهال فروش کليک کنيد

  منبع : www.wikihow.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .