0

نهال آلبالو چگونه کاشته می شود ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

نهال آلبالو چگونه کاشته می شود ؟

آلبالو یکی از بهترین طعم دهنده های میوه های تازه تابستان است و پرورش آن در خانه بسیار آسان است. پیشرفت ها و پیشرفت های صورت گرفته طی سال های اخیر به این معنی است که برای پرورش آنها نیازی به باغی به اندازه یک باغ یا نردبانی ندارید!

دو نوع اصلی وجود دارد. آلبالو های شیرین ( Prunus avium ) میوه های خوشمزه ای تولید می کنند که به صورت تازه خورده می شوند ، در حالی که آلبالو های اسیدی یا آلبالویی ( Prunus cerasus ) همانطور که از نامشان پیداست ترش تر هستند تا به صورت خام خورده شوند و در آشپزی برای تهیه شیرینی ها ، پودینگ ها و نگهداری ها استفاده می شوند.

آلبالوهای میوه نیز بسیار تزئینی هستند و شکوفه های آلبالو لذت بخشی را در بهار تولید می کنند. اما تعداد زیادی آلبالو شکوفه شکوفا نیز وجود دارد که صرفاً برای شکوفه و شاخ و برگ گیاهان زینتی پرورش یافته اند.

نحوه پرورش آلبالو
زراعت
آلبالو های شیرین به محلی گرم و آفتابی احتیاج دارند که زیاد در معرض آفتاب نیست – وزش باد شدید می تواند باعث کاهش گرده افشانی توسط زنبورها شود و منجر به محصول ضعیف شود. در نتیجه ، آنها اغلب به عنوان یک فن پرورش می یابند ، که در برابر یک دیوار یا حصار رو به جنوب آموزش می بینند.

آلبالوهای اسیدی مقداری سایه را تحمل می کنند و برای رشد روی دیوار یا حصار رو به شمال ایده آل هستند.

همیشه از جیب های یخ زدگی بکارید ، این امر می تواند روی گلها تأثیر بگذارد و باعث کاهش گرده افشانی شود و منجر به محصول ضعیف شود.

آنها ترجیح می دهند یک خاک حاصلخیز قلیایی به خنثی غنی شده با مقدار زیادی مواد آلی ، که رطوبت زیادی را در بهار و تابستان نگه می دارد ، خشک نشود اما غرقاب شود. آنها از خاکهای شنی کم عمق و تخلیه آزاد بیزار هستند.
انواعآلبالو
انواع مختلف آلبالوشیرین بسیار عالی وجود دارد ، اما تعداد محدودتری از آلبالو های اسیدی وجود دارد.

رنگ پوست میوه آلبالو شیرین از زرد تا قرمز تا قرمز تیره / سیاه متفاوت است.آلبالو های گوشت سفید اکنون بسیار محبوب هستند و به طور کلی بسیار شیرین تر از انواع معمولی تر از نوع صورتی صورتی هستند.

اگر فقط می خواهید یک درخت آلبالو شیرین پرورش دهید ، مطمئن شوید که تنوعی را انتخاب کنید که خود بارور باشد.آلبالو های اسیدی خود بارور هستند.
آلبالو
موارد زیر همه انواع عالی خود بارور هستند:

  • Celeste: تنوع عالی در اوایل فصل با میوه های قرمز تیره / سیاه.
  • رودخانه های اولیه: محصولات سنگین و زودرس میوه سیاه.
  • لاپین: میوه ای سیاه و براق برای چیدن در اواخر تابستان.
  • Stardust: اولینآلبالو دارای گوشت سفید و خود بارور که از اواخر ژوئیه با یک دوره چیدن طولانی محصولات قابل توجهی تولید می کند.
  • استلا: میوه سیاه بزرگ ، محصولات سنگین برای چیدن در ماه جولای.
  • Sunburst: میوه سیاه آماده چیدن در اواسط تابستان است.

آلبالو های اسیدی

  • مورلو: میوه قرمز تیره ، محصول سنگین ، آماده چیدن در جولای و اوایل ماه اوت.
  • Nabella: محصولات زیادی از میوه های آبدار و سیاه که آماده برداشت در اواخر تابستان است.

گرده افشانی
بسیاری از انواع آلبالو به یک نوع آلبالو متفاوت دیگر احتیاج دارند که به طور هم زمان گل می دهد تا به گرده افشانی و تولید میوه های خوب کمک کند. الزامات گرده افشانی آلبالو های غیر حاصلخیز کاملاً پیچیده است و انتخاب بهتر و آسان تر این است که به انواع خود بارور که تعداد زیادی از آنها وجود دارد ، پایبند باشید.
پایه های ریشه ای
درختان آلبالو به پایه های مختلف پیوند زده می شوند ، که اندازه کلی درخت را رشد می دهند و همچنین اینکه در اوایل زندگی خود باردهی را چگونه کنترل می کنند. شایع ترین آنها در زیر نشان داده شده است. اندازه نهایی بسته به خاک شما متفاوت خواهد بود. در خاک های رس و خاک حاصلخیز درختان کمی بزرگتر می شوند.

آلبالو های شیرین را معمولاً روی پایه نیمه پرشور کلت پیوند می زنند ، که درختان بزرگی را تولید می کند که در حدود 6 تا 8 متر رشد می کنند ، اما برای رشد به عنوان طرفداران مناسب است.

Gisela 5 و Tabel نیمه کوتوله درختانی تولید می کنند که به 3-4 متر (10-13 فوت) می رسند ، و این بهترین انتخاب برای باغ های کوچکتر یا پرورش در ظروف است.

آلبالو های اسیدی از قدرت کمی نسبت به انواع شیرین برخوردار هستند و فقط در ارتفاع 3-3.5 متر (10-12 فوت) رشد می کنند که در پایه کلت رشد کنند.
کاشت آلبالو
درختان ریشه برهنه را بین ماه های نوامبر و مارس بکارید و درختانی که از ظروف رشد می کنند ترجیحاً در پاییز یا بهار بکارید.

یک سوراخ به عمق 60x60cm (2x2ft) و 30cm (12in) عمیق کنید. یک لایه از مواد آلی – مانند کمپوست یا کود پوسیده خوب – به قاعده سوراخ اضافه کنید و وارد آن شوید. ریشه های درخت را در سوراخ کاشت قرار دهید و عمق کاشت را طوری تنظیم کنید که خاک قدیمی روی تنه قرار گیرد با سطح خاک هم سطح است.

اکنون مواد آلی بیشتری را با خاک مخلوط کرده و سوراخ کاشت را پر کنید. درخت را با چوب درخت سفت و سخت و دو گره درخت بچسبانید تا کاملاً در برابر بادهای غالب پشتیبانی شود. آب را در چاه قرار دهید ، یک خوراک عمومی دانه ای را روی خاک اطراف درخت بمالید و یک مالچ عمیق 5 سانتی متری (2 اینچ) از کمپوست باغچه یا پوست کنده پوست پوسیده در اطراف منطقه ریشه اضافه کنید. گلدان های بزرگ پاسیو (حداقل 40-50 سانتی متر در 16) از قطر 20 اینچ) می توان برای پرورش آلبالو در پایه های نیمه کوتاه استفاده کرد. از كمپوست John Innes No 3 استفاده كنید ، زیرا وزن آن به پایداری ظرف كمك می كند.

نحوه مراقبت ازآلبالو
درختان آلبالو پس از استقرار ، بعید است به آبیاری منظم نیاز داشته باشند ، مگر در شرایط بسیار خشک ، اما ممکن است هنگام رشد میوه به آبیاری نیاز داشته باشند تا از محصول سپر اطمینان حاصل شود. اما قبل از چیدن از آبیاری خودداری کنید زیرا این امر باعث شکاف پوست می شود.

درختانی که در ظروف رشد می کنند ، برای جلوگیری از خشک شدن کمپوست به آبیاری منظم در بهار و تابستان احتیاج دارند.

برای اطمینان از تغذیه درخت در تمام طول فصل رشد ، هر بهار یک ماده غذایی دانه ریز به سطح خاک اضافه کنید . درختانی که محصولات ضعیف میوه تولید می کنند از تغذیه با سولفات پتاس بهره مند می شوند.

گل های آلبالو می توانند در معرض آسیب های یخبندان قرار بگیرند ، بنابراین در صورت پیش بینی یخبندان هرجا پوشش عملی با پشم گوسفند داشته باشید.
هرس
اگر یک درخت آلبالو کاملاً آموزش دیده بخرید حداقل برای چند سال اول به هرس کمی نیاز دارد.

هرس باید همیشه هنگامی انجام شود که درخت رشد کامل دارد – معمولاً هر زمان از ماه مه تا پایان ماه اوت. هرس در سایر مواقع سال عفونتهای ناشی از بیماری را به خطر می اندازد – خصوصاً شانکر باکتریایی که حتی می تواند درختان کاملاً رشد کرده را نیز از بین ببرد.

دانستن اینکه چه چیزی ، چگونه و چرا هرس می کنید ، هزینه دارد ، زیرا هرس اشتباه یا زیاد می تواند منجر به کاهش محصول شود. در بیشتر مواقع تنها کاری که شما باید انجام دهید حذف شاخه های مرده ، بیمار ، در حال مرگ یا آسیب دیده است ، شاخه هایی که به یکدیگر می مالند و شاخه هایی که از یک طرف درخت به دیگری منتقل می شوند.

اگر برای کاهش ارتفاع آن باید مرتباً بالای درخت را هرس کنید ، پس احتمالاً درختی خریداری کرده اید که روی پایه اشتباهی رشد کرده باشد!
آلبالو شیرین
میوه آلبالو شیرین روی چوب یک ساله و بزرگتر. هدف از هرس برداشتن برخی از قدیمی ترین چوبها و جایگزینی آنها با رشد جدید است که محصول بعدی را در سال بعد تولید می کند.
آلبالو های اسیدی
آلبالو های اسیدی تقریباً تمام میوه های خود را در رشد سال قبل می دهند.

درختان ایستاده از هر چهار یا پنج شاخه قدیمی میوه دار را هرس کرده و به یک جنب جوان تبدیل کنید.

طرفداران شاخه های عقب را دور از دیوار به دو تا سه برگ رشد می دهند. شاخه های میوه دار را به پشت و کنار مناسب برگردانید تا جای شاخه های برداشته شود.
برداشت
میوه را بعد از اینکه رنگ خوبی پیدا کرد ، انتخاب کنید اما قبل از اینکه خیلی نرم شود ، آن را کنار ساقه نگه دارید ، نه خود میوه ، که به راحتی کبود می شود. چیدن بهتر است در هوای خشک انجام شود.

آلبالو شیرین بهتر است به صورت تازه خورده شود ، اما می تواند در یخچال و در کیسه پلاستیکی تا 10-7 روز نگهداری شود.

فصل گلدهی
بهار

فصل (ها) شاخ و برگ
بهار ، تابستان ، پاییز

نور خورشید
سایه کامل ، سایه جزئی ، آفتاب کامل

نوع خاک
گچ ، خشت ، لومی

PH خاک
قلیایی

رطوبت خاک
مرطوب اما خوب تخلیه

ارتفاع نهایی
بستگی به پایه 8 متر (26 فوت) دارد

گسترش نهایی
بستگی به پایه تا 5 متر (16 فوت) دارد

زمان رسیدن به ارتفاع نهایی
10-15 سال

جهت بررسي توليد کنندگان انواع نهال در سراسر ايران بر روي گزينه نهال فروش کليک کنيد

منبع : www.lovethegarden.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .