0

فیکوس بنجامین ابلق | تکثیر و پرورش

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

فیکوس بنجامین ابلق | تکثیر و پرورش

انجیر گریان (که به آن درخت فیکوس نیز می گویند) به عنوان یک درخت بزرگ برگ سبز و همیشه سبز در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند ، اما بیشتر این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی در خانه ها و دفاتر کار می کند و یکی از ویژگی های محبوب در محوطه سازی تجاری داخلی است. این یک درخت نادر است که تحمل خوبی برای شرایط نوری محدود در محیط های داخلی دارد.

انجیر گریان گیاهی ظریف و دارای شاخه های باریک است که از یک تنه خاکستری روشن و با برگهای تیره و براق متراکم و براق قوس می گیرد که ممکن است هنگام تنش گیاه ریخته شود. وقتی گیاهان در فضای داخلی رشد می کنند ، به طور معمول هرس می شوند تا حدود 3 تا 6 فوت قد داشته باشند ، و تنه های آنها گاهی اوقات برای جذابیت تزئینی بافته می شود. در آب و هوای گرمسیری ، انجیر گریان را می توان به عنوان درختان نمونه پرورش داد که ارتفاع آنها تا 60 فوت می رسد و گاهی اوقات آنها را به عنوان پرچین کاشته و هرس می کنند.

انجیر گریه یکی از بهترین گیاهان برای بهبود کیفیت هوا در فضای بسته است. این یکی از بالاترین میزان حذف سموم هوا مانند فرمالدئید ، بنزن و تری کلرواتیلن است. یک گیاه انجیر گریان را در اوایل بهار به گلدان جدید منتقل کنید ، خواه خانه دائمی تری به گیاه جدید بدهید یا گیاه موجود را دوباره بچینید. این یک پرورش دهنده سریع است و ممکن است نیاز باشد که حداکثر یک بار در سال بارگیری شود.

نام گیاه شناسی
فیکوس بنجامین ابلق 

نام متداول
انجیر گریه ، درخت فیکوس ، انجیر بنیامین

نوع گیاه

درخت همیشه سبز معمولاً به عنوان گیاه خانگی رشد می کند

اندازه بالغ
3 تا 6 فوت در هنگام رشد در داخل منزل. تا 60 فوت در فضای باز

قرارگیری در معرض نور خورشید
خورشید صاف شده و درخشان

نوع خاک
خاک گلدان غنی و سریع زهکشی

PH خاک
6.0 تا 6.5 ؛ کمی اسیدی تا خنثی

زمان شکوفه
به ندرت در فضای داخلی شکوفا می شود

رنگ گل
N / A

مناطق مقاومت
در خارج از منزل در مناطق 10 و 11 رشد می کند

منطقه بومی
هند ، آسیای جنوب شرقی ، استرالیای شمالی

مسمومیت
غیر سمی

گریه مراقبت از درخت انجیر

انجیرهای گریان در ظروف پر از مخلوط گلدان بر پایه خاک و قرار گرفتن در معرض نور غیرمستقیم روشن یا در مناطق آفتابی که سایه بعد از ظهر دارند ، به راحتی در داخل خانه رشد می کنند. آنها باید در طول فصل رشد به طور منظم آبیاری شوند اما از پاییز تا اواخر زمستان خشک تر شوند. بعد از آخرین تاریخ سرما در بهار ، می توان انجیرهای گریان را برای تابستان در فضای باز آورد و پس از سرد شدن هوا دوباره به داخل خانه بازگرداند.

ریزش برگ که با علل دیگر توضیح داده نمی شود ، گاهی نشانگر آفت زدگی توسط آفات رایج ، از جمله شته ها ، اشکالات نرم ، مقیاس و مگس سفید است.

سبک

انجیر گریان به یک اتاق روشن با نور غیرمستقیم فراوان و حتی شاید کمی آفتاب مستقیم صبح نیاز دارد. در زیستگاه بومی آن ، غالباً در شرایط نیمه سایه کاشته می شود ، اما در داخل خانه برای رشد به نور خوبی احتیاج دارد. این گیاه دوست ندارد که جابجا شود و در صورت وجود ممکن است برگها را رها کند. مهم است که شما یک نقطه خوب و روشن برای آن پیدا کنید و آن را در آنجا نگه دارید.

خاک

هر خاک گلدان خوب و سریع زهکشی به احتمال زیاد انجام می شود. انجیر گریان به خاکی نیاز ندارد که به ویژه دارای مواد مغذی یا مواد آلی باشد. در صورت گلدان سازی مجدد ، از خاک گلدان پایه ای خاک حاوی پرلیت ، شن و ورمیکولیت برای بهبود زهکشی استفاده کنید. 

اب

گیاه را مرتباً مرطوب نگه دارید ، اما اجازه ندهید که در آب بنشیند در غیر اینصورت باعث ریزش برگها و پوسیدگی ریشه می شود. در محیط بومی خود ، گیاهان به طور معمول در آغاز فصل خشک برگ می ریزند ، که باعث می شود آنها به شدت به تغییر رطوبت حساس شوند. اطمینان حاصل کنید که برنامه آبیاری شما سازگار است.

دما و رطوبت

درختان فیکوس با دمای شبانه بین 65 تا 70 درجه فارنهایت و دمای روز بین 75 تا 85 درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارند. تنظیم ترموستات خود را برای تنظیم نوسانات دما در خانه خود در نظر بگیرید. در تابستان از تهویه مطبوع سنگین استفاده نکنید ، زیرا اگر دمای داخل خانه به زیر 70 درجه فارنهایت برسد انجیر گریان دچار مشکل خواهد شد.

انجیرهای گریان به عنوان بومی مناطق گرمسیری رطوبت بالا را ترجیح می دهند. اگر آنها خیلی خشک شوند ، ممکن است درختان داخلی برگهای خود را از دست بدهند. استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز را برای تنظیم میزان رطوبت در خانه خود در نظر بگیرید. خاک را در اطراف پایه درخت خود مرطوب نگه دارید و برای جلوگیری از خشک شدن آن ، گاهی برگهای درخت را غبارآلود کنید.

کود

این گیاهان فیدرهای سنگینی هستند و در تمام طول فصل رشد به کود زیادی احتیاج دارند . در ابتدای فصل رشد با استفاده از گلوله های آهسته رهش خود را تغذیه کنید. آنها سریع تولید می کنند و از لقاح ماهیانه در بهار و تابستان و هر دو ماه یک بار در پاییز و زمستان بهره مند می شوند.

اگر گیاه شما علی رغم داشتن نور مناسب ، دما ، رطوبت و سطح کود ، در حال ریزش برگ است ، سعی کنید با کمی منیزیم و منگنز مکمل کنید.

آیا فیکوس بنجامین ابلق  سمی است؟

گیاهان فیکوس گرچه سمی نیستند اما نگران کننده کسانی است که از آلرژی به لاتکس رنج می برند. در گیاه فیکوس لاتکس وجود دارد و نباید آنها را در همان محیطی که مبتلایان به آلرژی به لاتکس هستند نگهداری کرد.

انواع گیاهان Ficus

  • F. بنجامین : F. بنجامین  دارای برگ سبز براق باریک و رشد می کند به درختچه های کوچک یا درخت. این گیاه نسبت به درخت لاستیک تحمل کمتری به سرما و سایه دارد. انواع متنوع شامل  F. benjamina variegata  و  F. benjamina ‘ Starlight’ است.
  • F. elastica : درخت لاستیک  است بزرگ، برگ های براق ضخامت دارد. انواع آن شامل  F. elastica robusta  با برگهای پهن ، بزرگ و  تزئینات F. elastica است .
  • F. lyrata : انجیر برگ کمانچه دارای برگهای بزرگ و ویولونی شکل تا طول 18 اینچ است.

گلدان و گلدان

فیکوس سالم گیاهی با رشد سریع است و باید به گلدان آن توجه دقیق شود. اگر مشاهده کردید گیاه شما با سرعت کمتری رشد می کند ، احتمالاً به دلیل کمبود آب یا دمای پایین است. شرایط مورد نیاز برای بارگیری مجدد نیز به نحوه رشد گیاه بستگی دارد – فیکوس فوق العاده انعطاف پذیر است. آنها را می توان به عنوان استاندارد ، سطح بالایی ، استاندارد بافته شده ، گیاهان خانگی منظم و حتی بونسای پرورش داد. نشانه های خود را از گیاه بگیرید و آماده باشید تا سالانه در بسیاری از شرایط تخلیه کنید.

ریشه انجیر از ریشه نسبتاً آسان است ، حتی بدون هورمون ریشه زایی . بهتر است در بهار وقتی می توانید گرما و رطوبت را راحت تر تهیه کنید ، یک قلمه بزنید. فیکوس به ندرت از بذر رشد می کند و اکثر گیاهان داخل سالن هرگز میوه نمی دهند و بذر نمی دهند.

  1. یک برش 3 تا 5 اینچی بردارید که شامل حداقل دو مجموعه برگ از نوک شاخه سالم باشد. برش را در حدود 1/4 اینچ زیر مجموعه ای از برگ ها قرار دهید. برگها را از نیمه پایین قلمه بریزید. در صورت تمایل می توانید انتهای بریده شده را با هورمون ریشه زنی بپوشانید.
  2. انتهای قلمه را در ظرفی پر از پیت ماس ​​مرطوب قرار دهید. ظرف را با یک کیسه پلاستیکی بزرگ بپوشانید ، مطمئن شوید که پلاستیک به برش برخورد نمی کند (چوب یا سیخ می توانند کیسه را بالا ببرند). کیف را از قسمت پایین آن بسته کنید.
  3. ظرف را در محلی با نور غیر مستقیم و روشن اما خارج از نور مستقیم خورشید قرار دهید. سعی کنید گلدان را بالاتر از 65 درجه فارنهایت نگه دارید تا برش را روزانه بالا نگه دارید. اگر در قسمت بالا احساس خشکی کرد خاک را مرطوب کنید.
  4. طی دو تا چهار هفته ، باید قلمه ها ریشه کافی ایجاد کنند تا بتوانید شکاف های کیسه را برش دهید تا به شرایط اتاق برسد.
  5. پس از حدود شش هفته ، قلمه را به گلدان 6 اینچی پیوند زده و به رشد آن به یک درخت کوچک ادامه دهید.

هرس

اصلاح گیاهان فیکوس در صورتی که گیاه سقف را لمس کند یا بخواهید آنرا کوچکتر یا شکل دهید ، ضروری است. زمان بندی مهم است: وقتی گیاه دیگر به طور فعال رشد نمی کند ، هرس کنید. اکثر گیاهان فیکوس در بهار و تابستان فعال هستند و رشد آنها در پاییز کاهش می یابد و در زمستان گیاه به حالت خواب رفته و کمتر در معرض آسیب ناشی از هرس است. همچنین اطمینان حاصل کنید که شاخه های مرده را هرس کرده و برگ های مرده را برای جلوگیری از شیوع بیماری ها یا عفونت های قارچی که می تواند گیاه شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد ، جدا کنید. این هرس را می توان در هر زمان از سال انجام داد.

فیکوس بنجامین ابلق در مقابل شکل پرده

F. benjamina  و  F. microcarpa (انجیر پرده) اغلب در یک گروه قرار گرفته و با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند ، زیرا گیاهان بسیار مشابهی هستند. F. benjamina  عادت رشد گریه آورتری دارد ، در حالی که  F. microcarpa  به صورت ایستاده رشد می کند.  ارقام F. benjamina برای عادتهای جدید و مفید رشد ، مانند فرم spire ستونی ، پرورش داده شده اند. برای رشد بهتر در محیط داخلی بدنبال انواع و اقسام برگهای تیره بگردید زیرا احتمال تحمل آنها در شرایط کم نور بیشتر است.

جهت خرید انواع گیاه های آپارتمانی زینتی میتوانید وارد فروشگاه گیاهان آپارتمانی ما شوید .

منبع : www.thespruce.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .