0

فائوکاریا | تکثیر و پرورش

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

فائوکاریا | تکثیر و پرورش

اگر به دنبال یک گیاه منحصر به فرد و با نگهداری کم هستید ، بیشتر از آب میوه های فائوکاریا (Faucaria tigrina) نگاه نکنید. شاداب فائوکاریا  که به دلیل برگهای تند و خوشه ای که به آن ظاهری شبیه فک حیوانات فن دار داده است ، در میان جمع کنندگان گیاهان آپارتمانی و آماتورها مورد احترام است. گرچه سنبله های برگهای آنها ترسناک به نظر می رسد ، اما در واقع نرم و بی ضرر هستند و برای کمک به هدایت رطوبت از هوا به پایین به ریشه های گیاه طراحی شده اند.

اگر تجربه پرورش ساکولنت های دیگری مانند آلوئه یا هاورتیا را دارید ، در پرورش ساکولنت فائوکاریا  مشکلی نخواهید داشت. به طور کلی ، همان بهترین روش ها از نظر نور ، آب و انتشار وجود دارد!

نام گیاه شناسی
Faucaria tigrina

نام متداول
گیاه فائوکاریا ، گیاه فک کوسه

نوع گیاه
شاداب

اندازه بالغ
3 اینچ قد

قرارگیری در معرض نور خورشید
آفتاب مستقیم

نوع خاک
تخلیه خوب ، خاک کاکتوس

PH خاک
6.6 تا 7.5

زمان شکوفه
پاییز ، اوایل زمستان

رنگ گل
زرد

منطقه بومی
آفریقای جنوبی

چگونه فائوکاریا را ساکولنت پرورش دهیم

ساکولنت های فائوکاریا  که به آن ساکولنت های فک کوسه نیز گفته می شود ، ساکولنت های مقاوم و با رشد آهسته هستند که در صورت داشتن شرایط مناسب می توانند در محیط داخلی رشد کنند. بوته ساکولنتهای فائوکاریا  را بومی استان کیپ شرقی در آفریقای جنوبی می توان در میان سنگها و خاک رس در بیابانهای نیمه گرمسیری منطقه پرورش داد. فصل رشد آنها از بهار آغاز می شود و در تمام تابستان ادامه دارد و آنها گلهای زرد درخشان را در طول پاییز به نمایش می گذارند – اگرچه معمول نیست که وقتی در فضای داخلی رشد می کنند ، گل دهند. ساکولنت های فائوکاریا برای حیوانات یا انسان سمی نیستند ، اما خوردن میان وعده گیاه توصیه نمی شود ، بنابراین هنگام رشد شاداب فائوکاریا حتما بر حیوانات خانگی یا کودکان کنجکاو نظارت کنید.

ساکولنت های فائوکاریا  مستعد ابتلا به آفات یا بیماری خاصی نیستند ، با این وجود اگر بیش از حد آبیاری شوند یا در معرض رطوبت زیاد قرار بگیرند ، به راحتی می توانند پوسیدگی ریشه ایجاد کنند . از علائم اصلی پوسیدگی ریشه می توان به لکه های قهوه ای روی برگها و نزدیک پایه گیاه و همچنین برگها یا ساقه های گل آلود اشاره کرد. به آرواره های ببر خود یک محل روشن و آفتابی در خانه خود ببخشید تا رشد کنند.

خاک

مانند اکثر ساکولنت ها ، ساکولنت های فائوکاریا  برای رشد به خاک متخلخل و زهکشی خوب نیاز دارند. در زیستگاه طبیعی آنها ،فائوکاریا  را اغلب می توان در مناطق صخره ای و باز با خاک رس مشاهده کرد. اما در فضای داخلی ، یک خاک استاندارد کاکتوس یا یک مخلوط 1: 1 خاک گلدان و پرلیت کافی است.

سبک

ساکولنت های فائوکاریا  گیاهانی دوستدار آفتاب هستند که حداقل به سه ساعت نور مستقیم و روشن در روز نیاز دارند. جابجایی گیاه در تابستان به بیرون کمک می کند تا نوری را که لازم دارد بدست آورد. اگرچه غیر معمول است که گیاهان ساکولنت فائوکاریا  در هنگام رشد در فضای داخلی شکوفا می شوند ، اما قرار دادن گیاه در تابستان در فضای باز به افزایش احتمال گلدهی کمک می کند. ساکولنت های فائوکاریا  در ماه های زمستان نور کمتری را تحمل می کنند ، اما هنوز هم باید در یک مکان روشن قرار بگیرند.

اب

در طول دوره رشد خود (آوریل – آگوست) ، ساکولنتهای فائوکاریا  باید بیشتر آب داده شوند و خاک باید همیشه مرطوب و ملایم باشد. در طول پاییز و زمستان اجازه دهید خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود.

دما و رطوبت

ساکولنتهای فائوکاریا  در زیستگاه بومی خود در شرایط خشک و گرم رشد می کنند. با این حال ، آنها همچنین قادر به تحمل درجه حرارت پایین تر از بسیاری دیگر از گونه های آبدار هستند. وقتی در خانه رشد می شود ، متوسط رطوبت خانگی برای ساکولنت های فائوکاریا  مناسب است ، اما نباید در معرض رطوبت زیاد قرار بگیرند (بنابراین حمام احتمالاً مکان ایده آل برای این ساکولنت ها نیست!) در طی دوره رشد ، ساکولنتهای فائوکاریا  به دمای بالاتر (69 تا 90 درجه فارنهایت) نسبت به ماههای زمستان (60 تا 75 درجه فارنهایت) نیاز دارند.

کود

ساکولنتهای فائوکاریا  نیازی به کوددهی منظم ندارند . در حقیقت ، کود بیش از حد می تواند منجر به رشد ناموزون و موزون شود که باعث می شود گیاه لگی شود یا از هم بپاشد. با این حال ، در طول دوره رشد فعال (آوریل تا آگوست) ساکولنت های فائوکاریا  را می توان یک یا دو بار با یک کود مایع رقیق شده بارور کرد تا به رشد جدید کمک کند.

گلدان و گلدان

ساکولنت های فائوکاریا  رشد کندی دارند و بنابراین نیازی به تغییر مکان مکرر ندارند. آنها باید فقط در زمانی که ظرف قبلی خود را بیش از حد رشد داده اند – تقریباً هر دو سال یا یکبار دیگر بارگیری شود . هنگام جابجایی مجدد ساکولنت فائوکاریا  ، به یاد داشته باشید که از ظروف گلدان کم عمق استفاده کنید زیرا فائوکاریا  دارای سیستم ریشه ای کم عمق است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که گلدان مورد استفاده شما دارای سوراخ های زهکشی است زیرا ساکولنت های فائوکاریا در صورت ماندن در آب در ظرف گلدان ، پوسیده می شوند.

ساکولنت های فک ببر مانند گیاهان آلوئه و ساکلنت هاورتیا با جدا کردن جبران ها از گیاه اصلی ازدیاد می یابند . بهتر است که فائوکاریا  را در دوره رشد فعال خود ، در اواخر بهار یا اوایل تابستان تکثیر کنید. هنگام جدا کردن جبران ها ، ممکن است برخی از گیاهان که هیچ یک از ریشه های خود را بهم پیوسته نباشند. این جبران ها را نباید بلافاصله در خاک قرار داد ، بلکه باید قبل از بارگیری مجدد آنها را روی بی حسی قرار داد. وقتی پایه جبران سخت شد ، می توان آن را همانند گیاه معمولی در خاک قرار داد.

ساکولنت های فائوکاریا  که به تازگی تکثیر شده اند باید در نور متوسط ​​قرار گیرند و با توسعه سیستم های ریشه ای آنها ، کمتر آبیاری شوند. بعد از چند هفته ، ممکن است به تدریج به نور مستقیم و روشن معرفی شوند و به عنوان یک گیاه فائوکاریا  معمول رفتار کنند.

جهت خرید انواع گیاه های آپارتمانی زینتی میتوانید وارد فروشگاه گیاهان آپارتمانی ما شوید .

منبع : www.thespruce.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .