1

خواص استفاده از -گیاه-گزنه-سفید-گزنه-سا را شرح دهید ؟

کاربرد کود -گیاه-گزنه-سفید-گزنه-سا را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه گزنه سفید گزنه سا را شرح دهید ؟

مشخصات گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

گیاه چند ساله ، ساقه های زیر زمینی ساقه مانند ، بسیار کوتاه و چوبی ، یا به طول تا چند سانتی متر ، ساقه رونده دار .

ساقه اغلب خیزان و ساده ، به طول 30 تا 45 سانتی متر ، در قاعده بی کرک تا بی کرک شونده ، در بالا کرکی کوتاه فشرده ، برگها دمبرگ دار ؛

دمبرگ به طول 1.5 تا 5 سانتی متر ، اغلب از پهنک کوتاه تر ، بالایی ها اغلب دمبرگ دار ؛ پهنک تخم مرغی تا فوقانی ها تخم مرغی – مستطیلی تا تخم مرغی – سر نیزه ای در قاعده قلبی تا در بالایی ها باریک شده – سر بریده ، با راس نوک تیز در بالایی ها با نوک کمی نوک دار ، با لبه اغلب کنگره ای درشت تا در بالایی ها دندانه دار یا دندانه اره ای ، در هر دو سطح کرک دار شونده فشرده تنک ؛ برگ های ساقه ای به طول 3 تا 7 سانتی متر ؛ برگهای کنار گلها به طول 3 تا 6 سنتی متر .

چرخه های کاذب 4 تا 5 تایی ، تنک ، 16 تا 20 گلی.

برگه ها به طول 2 تا 6 ، به عرض 0.5 تا 1 میلی متر ، کرکی مویی مخلوط با کرکهای غده دار کوتاه ، با راس سیخک دار کرکی.

کاسه گل به طول 1 تا 1.5 سانتی متر ، در قاعده بی کرک در بالا کرکی مویی تنک ؛ دندانه ها از لوله بلند تر یا کوتاه تر یا هم اندازه آن ، سه گوشه ای باریک ، با لبه به کوتاهی کرک دار – کرک غده ای دار ، سیخک دار ، کرک دار.

جام گل سفید ، خیلی به ندرت قرمز ، به طول 2 تا 2.5 سانتی متر ؛ لوله جام S مانند ، به یکباره پهن شده ، 1.5 تا 1.75 میلی متر ، در قاعده سطح خارجی بی کرک ، با سطح پشتی در بالا کرک دار ، در سطح داخلی با حلقه کرکی مورب .

لب فوقانی به طول 8 تا 10 ، به عرض 5 تا 6 میی متر ، با راس گرد تا سر بریده یا نوک چالدار ، با لبه اغلب مواج ، در سطح خارجی کرک مخملی ؛ لب تحتانی برگشته ؛ لوبهای جانبی گرد شده ، به طول تا 2 میلی متر ؛ لوب میانی به طول 3 تا 5 ، به عرض 4 تا 8 میلی متر ، دو لوبه ، با لبه مواج .

پرچم های جلویی به طول 9 تا 11 میلی متر ، از پشتی ها حدود 3 میلی متر بلند تر و حدود 1 میلی متر زیر آن قرار گرفته ؛ میله های پرچم ها به کوتاهی کرک غده ای دار – کرکی ؛ کیسه های بساک به طول 1.5 تا 2 ، به عرض 0.75 تا  میلی متر ، در سطح پشتی و شکمی موی ریشی کوتاه تر .

طبق به عرض حدود 0.5 میلی متر.

خامه از جام 3 تا 4 میلی متر کوتاه تر . فندقه به طول 3 تا 3.25 ، به عرض 1.5 تا 1.75 میلی متر.

قهوه ای تیره با لکه های خاکستری شونده کوچک.

این گونه از نظر پراکندگی بسیار متنوع و وسع می باشد ، به طوریکه دو زیر گونه آن در ایران می روید.

پراکندگی جهانی گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

سراسر اروپا ، تمام نقاط متعدله آسیا ، معرفی شده در شمال آمریکا.

پراکندگی جغرافیایی گیاه گزنه سفید یا گزنه سا در ایران :

این گونه و زیر گونه های آن در ایران دارای پراکنش وسیع بوده در اغلب نقاط سایه ، کنار مناطق دارای تراوش آب ، در جنگلها ، نقاط سایه پناه صخره ها و … در استانهای گرگان ، مازندران ، گیلان ، آذربایجان شرقی و غربی تا زنجان ، کردستان ، همدان ، کرمانشاه ، اراک ، چهارمحال بختیاری ، لرستان ، کهکیلویه و بویر احمد ، کرمان ، سمنان و تهران می روید.

مصارف و کاربرد های گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

برگها و گلهای این گیاه خواص درمانی : مقوی قابض ، منقبض کننده عروق ، تب بر ، ضد التهاب و تصفیه کننده خون دارد و برای درمان : اسهال ، اسهال خونی ، خون ریزی رحمی ، خروج خون همراه با خلط از ریه ، خون ریزی ، ترشحات سفید زنانه ، قاعدگی های دردناک ، بواسیر ، واریس ، مشکلات ادراری در مردان سالخورده و ورم مثانه بکار می رود.

ریشه گیاه مصرف می شود و آن را قابض می دانند و به عنوان محلل و آرام بخش استفاده می کنند .

قابض ، مقوی ، خلط آور و بند آورنده خون است.

تنتور آن برای مداوای تورم دستگاه تنفسی در موارد برونشیت و قاعدگی دردناک به کار می رود.

سبب توقف خون ریزی رحمی ، تورم پروستات و تنظیم قاعدگی می شود.

گزنه سفید قابض و آرام بخش است. اصولا به عنوان مقوی رحم ، بازدارنده خون ریزی بین دو قاعدگی و کاهش دهنده زیادی خون قاعدگی است.

داروی سنتی برای تخلیه غیر عادی رحم است.

گیاه گاهی برای تسکین قاعدگی دردناک به کار می رود. قابض بودن آن به درمان اسهال کمک می کند و در استعمال خارج برای تسکین بواسیر و واریس مصرف می شود.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه گزنه سفید یا گزنه سا :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .