0

خواص استفاده از گیاه-گزنه-سای-قرمز را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه-گزنه-سای-قرمز را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه گزنه سای قرمز را شرح دهید ؟

گیاه یکساله ، ریشه نازک ، منشعب – دسته ای . ساقه به ارتفاع 10 تا 25 سانتی متر ، از قاعده منشعب ، بی کرک ، فرم اغلب با رنگ دویدگی ارغوانی ، علفی ، کم و بیش افتان ، با میان گره اهای فوقانی 1 تا 2 تایی طویل شده ، بقیه کوتاه شده . گیاه بدبو .

برگ ها دمبرگ دار ؛ دمبرگ به طول 5 تا 10 میلی متر ؛ پهنک به طول 10 تا 20 میلی متر و تقریبا با پهنای مساوی طول ، سه گوشه ای – قلبی ، با لبه های کنگره ای ، با راس نوک کند ، روی سطح فوقانی به نرمی کرک دار ، در سطح تحتانی تقریبا بدون کرک ؛

برگ های همراه گلها مشابه ، تقریبا بدون دمبرگ ، بالایی ها تقلیل یافته ( کوچک شده ) ، کم و بیش پوشاننده گلها . برگه ها به طول 3 تا 3.5 میلی متر ، مژه دار .

چرخه های گل 3 تا 7 تایی . 6 تا 10 گلی ، کم و بیش نزدیک بهم . گلها بدون دمگل ، کم و بیش کرک دار مویی ؛ دندانه ها به طول کم و بیش 3 میلی متر ، سر نیزه ای ، گسترده ، با لوله مساوی یا تقریبا مساوی . جام گل به طول 13 تا 16 میلی متر ، ارغوانی ؛

لوله جام از دندانه های کاسه نه به دشواری بلند تر ، راست ، در قاعده سطح داخلی حلقه کرکی دار ، با لب فوقانی به طول 3.5 میلی متر ، تقریبا نیمه دایره ای محدب ، کرک دار ؛ لب تحتانی کمی بلند تر ، با لوب میانی بزرگ ، چالدار – نوک دار ، با لوب های جانبی کوچک تر نوک دار .

کیسه های بساک بنفش ، زیر لب فوقانی قرار گرفته یا از آن کمی بلند تر . فندقه به طول 2 تا 2.5 میلی متر ، تخم مرغی – چهار گوشه ، خاکستری ، صاف .

پراکندگی جغرافیایی گیاه گزنه سای قرمز در ایران :

گیلان : جنگلهای بین سرداب و دیلمان .

پراکندگی جهانی گیاه گزنه سای قرمز :

تقریبا سراسر اروپا ، در ناحیه مدیترانه ای در کوه ها و بخشی از آن دیده نمی شود ، جنوب غرب آسیا ، غرب سیبری ، در ژاپن و شمال آمریکا معرفی شده .

مصارف و کاربرد های گیاه گزنه سای قرمز :

گیاه کامل اثرات درمانی قابض ، معرق ، مدر ، مسهل و بند آورنده خون دارد .

جوشانده گیاه به خصوص برای کنترل انواع خون ریزی مفید است ، در حالی که له شده برگ تازه ان را می توان در استعمال خارج برای مداوای انواع زخم ها و بریدگی ها به کار برد .

جنس گزنه سای قرمز در ایران 7 گونه دارد همگی کم و بیش معطرند ، اگر چه عطر آنها شدید و تند نیست ، اما در مورد خواص دارویی 4 گونه از آنها توضیحاتی داده شد .

با توجه به پراکندگی جغرافیایی نسبتا محدود گونه های مذکور در ایران ، جا دارد که در مورد ارزش دارویی انها تحقیقات دقیقی صورت گیرد تا بتوان در مورد این کاربری خاص نیز قضاوت درست داشت.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه گزنه سای ساقه قرمز :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه گزنه سای ساقه قرمز :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه گزنه سای ساقه قرمز :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .