0

خواص استفاده از گیاه-گزنه-سای-زرد را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه-گزنه-سای-زرد را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه گزنه سای زرد را شرح دهید ؟

مشخصات گیاه گزنه سای زرد :

گیاه چند ساله . ساقه زیر زمینی ساقه ای شکل ، چوبی ، بسیار کوتاه یا به طول تا چندی ده سانتی متر ، ساقه رونده دار .

ساقه خیزان ، ساده ، به ارتفاع 25 – 60 سانتی متر ، کاملا پوشیده با کرک های مویی تنک .

برگها دمبرگ دار ؛ دمبرگ به طول 0.5 – 6 سانتی متر ، از پهنک اغلب کوتاه تر ؛ برگهای فوقانی بدون دمبرگ ؛ پهنک تخم مرغی تا تخم مرغی – سر نیزه ای ، پایینی ها با قاعده قلبی تا باریک شده – سر بریده ، با راس نوک تیز ، فوقانی ها نوک دار ، در بخشی دو بار کنگره ای درشت تا دندانه دار ، با دو سطح کرک دار فشرده تنک .

برگ های ساقه ای به طول  تا 9 سانتی متر ؛ برگ های کنار گلها به طول 2-5 تا 9 سانتی متر .

چرخه های کاذب گل 3 تا 10 تایی ، تنک 8 تا 20 گلی .

برگه ها به طول 2 تا 7 ، به عرض 0.5 میلی متر ، کرکی مویی تنک و اصولا با لبه به کوتاهی کرک غده ای دار – کرک مویی ، سیخک دار ، بدون کرک . کاسه گل به طول 0.75 تا 1.25 سانتی متر ، با قاعده تقریبا بی کرک یا کرکی فشرده تنک ، به طرف راس کرک مویی دار ؛ با لوبهای مساوی نصف طول لوله ، دلتایی ، گاهی با لبه به کوتاهی کرک غده ای دار – کرک دار ، با راس سیخک دار بی کرک.

جام گل زرد ، با خطوط قهوه ای ، به طول 2 تا 2.5 سانتی متر ؛ لوله کمی S شکل ، به تدریج پهن شده ، به طول 0.75 – 1.25 سانتی متر ؛در سطح خارجی بی کرک یا تقریبا بی کرک ، در سطح داخلی مولد حلقه کرکی مورب ؛ لب فوقانی به طول 8 تا 12 ، به عرض 6 تا 8 میلی متر ، با راس گرد شده ، با لبه کامل یا کمی مواج ، در سطح خارجی کرکی تنک تا انبوه تا کرک مخملی ، با لبه مخلوط با کرک های مویی بلند سخت شکننده ؛ لب تحتانی برگشته ، با لوب های جانبی تخم مرغی مورب بدون دندانه ، به طول 5 تا 6 ، به عرض 3 تا 3.5 میلی متر ؛

لوب های میانی به طول 5 تا 8 ، به عرض 3 تا 4 میلی متر ، دو لوبه نیست ، با لبه مواج . پرچمها جلویی به طول 11 تا 12 میلی متر ، از پشتی ها 3 تا 4 میلی متر بلند تر و 1.5 تا 2 میلی متر زیر آن قرار گرفته ؛ میله های پرچم ها به کوتاهی کرکی غده دار ؛ کیسه های بساک به طول 2 تا 2.5 ، به عرض 1  تا 1.25 میلی متر ، بی کرک .

طبق به عرض حدود 1.5 میلی متر . خامه حدودا هم اندازه جام گل . فندقه به طول 2.75 تا 4.5 ، به عرض 1.75 تا 2.25 میلی متر ، در قاعده بالدار ، سیاه – قهوه ای .

پراکندگی جهانی گیاه گزنه سای زرد :

غرب ، میانه و جنوب شرق اروپا ، شمال ترکیه و شمال ایران .

پراکندگی جغرافیایی گیاه گزنه سای زرد در ایران : 

ارتفاعات متوسط مرتعی یا جنگلی استان های مازدران و گیلان.

مصارف و کاربرد های گیاه گزنه سای زرد :

به عنوان مدر ، التیام دهنده ، آرام کننده ، قابض و ضد نزله به کار می رود.

گیاه اثرات در مانی ضد اسپاسم ، قابض ، مدر ، خلط آور ، بند اورنده خون و تگ کننده عروق دارد .

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه گزنه سای ساقه زرد :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه گزنه سای ساقه زرد :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه گزنه سای ساقه زرد :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .