1

خواص استفاده از گیاه-کلاغک-پری را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه-کلاغک-پری را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه-کلاغک-پری را شرح دهید ؟

شکل ظاهری کلاغک پری

پیاز به قطر 1.5-3.5 سانتیمتر،با پوسته قرمز.برگها 3-5تایی ایستاده -گسترده ،به طول 7-40 سانتیمتر به عرض 5-17 میلیمتر ،کمی ناودار ،خطی ،با راس باریک شده ، از ساقه عریان اغلب کوتاهتر .ساقه عریان  به ارتفاع 15-50 سانتیمتر ،ایستاده.خوشه تنک استوانه ای به طول 40-80 به عرض 3-6 سانتیمتر 15-100 گلی .دمگلهای گلهای بارور گسترده به طول 5-10  سانتیمتر بحالت میوه دار طویل نمی شوند .گلهای بارور به طول 6-10  به عرض 2-4 میلیمتر مستطیلی -کوزه ای در پایین قهوه ای کمرنگ با شانه گرد شده ،قهوه ای تیره ،با لوبهایی به طول 5/. -1 میلیمتر اخرایی یا کرم چرک یا خاکستری -زردشونده کم رنگ دمگلهای گلها عقیم بالارونده یا بندرت تقریبا افقی به طول- میلیمتر بنفش.گلهای عقیم کروی یا واژتخم مرغی بندرت لوله ای بنفش تیره ،به طول   2-6 میلیمتر از گلهای بارور کوتاهتر اغلب متعدد بصورت تاج انتهای چشمگیر .خوشه میوه دار تنک به طول 8-40 به عرض 2.5-4 سانتیمتر.کپسول به قطر 10-15 میلیمتر تخم مرغی -بیضوی پهن تا تقریبا دایره ای ،تقریبا چالدار ،با کفه های کمی فشرده ،دانه ها به قطر 2-3 میلیمتر.

پراکندگی جهانی :جنوب اروپا ،ناحیه مدیترانه ای آناتولی ،سوریه ،عراق ،ایران،و عربستان.

پراکندگی جغرافیایی در ایران:این گونه عموما بصورت علف هرز در نقاط مختلف استانهای آذربایجان شرقی،کردستان،کرمانشاه،لرستان،کرمان و تهران می روید.

مصارف و کاربردها:در یونان پیازهای خوراکی آن در بهار جمع آوری و برای خارج کردن مزه تلخ آن را می جوشانند.ترکیبات و خواصی مشابه پیاز دارد و ازآن با سرکه ترشی تهیه می کنند . از نظر دارویی خاصیت محرک و مدر دارد.اثر قی آور و مدر دارد.بطور کلی از گذشته در بین خانواده های روستایی رواج داشته و مرسوم بوده است مه کلاغک ها سمی هستند و بطور عموم در اوایل فصل رشد کودکان را از نزدیک شدن به آنها منع می کردند .بنابراین هرگونه مصرف دارویی این گیاهان باید با احتیاط کامل باشد و نیازمند تحقیقات جامع و گسترده می باشد تا از خواص دارویی آنها مطلع شویم یادآور می شویم که جنس کلاغک در ایران 8 گونه به شرح زیر دارد .کلاغک قفقازی،پری،صخره روی،کردی،پابلند،سرمه کلاغ،گرگانی،ظریف اگرچه کلیه گونه آن در ردیف گیاهان پیازدار چندساله هستند و پیاز آنها برای سالها در خاک باقی می ماند و قدرت تولید مثل و گیاه جدید را دارد اما بیشتر آنها فقط در اوایل بهار ظاهر می شوند و پس از تولید برگ ،گل و میوه بسرعت از بین می روند.بنابراین اصولا جایگاه آنها در طب سنتی ناشناخته است.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه کلاغک :
مشخصات کود های 
میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب 
کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه کلاغک:
مشخصات کود های 
ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر 
کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه کلاغک:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .