1

خواص استفاده از  گیاه موسیر پیاز موسیررا شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه موسیر پیاز موسیررا در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از  گیاه موسیر پیاز موسیررا شرح دهید ؟

شکل ظاهری گیاه موسیر

پیاز به قطر 2.5-4 سانتیمتر ،با پوسته های خارجی خاکستری،نازک،قویا شیاردار و در بخشی به رشته ها جداشونده.ساقه عریان به ارتفاع 80-120 سانتیمتر،کمی رگه دار .برگها 4-5 تا به عرض تا 5 سانتیمتر با لبه مژه دار یا بندرت بی کرک . اسپات دولوبه به طول  حدود 3 سانتیمتر .چتر کروی ،دمگلها به طول 3.5-5 سانتیمتر.گلپوش ستاره ای ،ارغوانی بندرت سفید،قطعات گلپوش به طول 8-9میلیمتر تقریبا خطی،با لبه های تا 2.3 موازی سرانجام باریک شده ،نوک کند،سرانجام برگشته و پیچیده .میله های پرچمها به طول 6-7 میلیمتر -در قاعده کم و بیش به وضوح زاویه دار -پهن شده یا سه گوشه نخی شکل -تا حدود 1میلیمتر پیوسته و تا کمی بالای قاعده قطعات گلپوش پیوسته کیسه های بساک به طول حدود 2 میلیمتر .تخمدان زگیل دار .پایک دار .خامه به طول 3-4 میلیمتر .کپسول به قطر 5-8 میلیمتر وکروی.

پراکندگی جهانی :انحصاری ایران

پراکندگی جغرافیایی در ایران:آدربایجان غربی،کردستان ،کرمانشاه،همدان،لرستان،اصفهان،چهارمحال بختیاری،کهکیلویه و بویر احمد و فارس.

مصارف و کاربردها:پیاز این گونه در مناطق مختلف رویشی در ایران بنام موسیر بحالت خشک شده ولایه لایه شده برای تهیه انواع ترشی مصرف می شود و گاهی نیز به غلط به آن نام انگلیسی  SHALLOT داده می شود که در واقع این نام انگلیسی معادل نام لاتینی گیاه ALLIUM ASCALONICUM است که در بعضی از منابع موسی نامیده شده در حالی که این گیاه در ایران نمی روید و عنوان نام فارسی موسیر برای آن کاملا اشتباه است به هرحال آنچه می توان گفت اینکه موسیر در ایران اگرچه گیاهی کاملا شناخته شده است اما از خواص دارویی آن اطلاع کاملی در دست نیست

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه موسیر:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه موسیر:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه موسیر:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .