0

خواص استفاده از گیاه-زوفا را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه-زوفا را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه-زوفا را شرح دهید ؟

مشخصات گیاه زوفا :

بوته ای پر ساقه.

ساقه به طول 30 تا 40 سانتی متر ، 4 گوشه ، بالا رونده یا کم و بیش ایستاده ، پوشیده با کرکهای مویی فردار رو به پایین برگشته ، اغلب با شاخه های فراوان.

برگها به طول 15 تا 35 میلی متر ، به عرض 1 تا 3 میلی متر ، خطی باریک ، گسترده ، اغلب با لبه به بیرون برگشته ، با رگه میانی مشخص ، تقریبا با نوک تیز ، کرکی کوتاه – خاکستری شونده و منقوط فرو رفته ، بالایی ها و کنار شاخه ای ها کمی کوچک شونده.

سنبله ها به طول 4 تا 8 ساتی متر ، نسبتا انبوه ، یک طرفه ؛ چرخه های گل با دمگل آذین کوتاه یا تقریبا بدون پایک.

برگه ها کم و بیش مساوی دمبرگ ، خطی – نخی شکل.

کاسه گل به طول 7 تا 8 میلی متر ، تقریبا مخروطی – لوله ای ، کرکی تنک یا انبوه ، با کرک های غده ای بدون پایک زبر ، اغلب کم و بیش با رنگ دویدگی بنفش؛

دندانه ها سر نیزه ای – درفشی ، از لوله اغلب کمی کوتاه تر .

جام گل ب طول 10 تا 2 میلی متر ، آبی آسمانی – بنفش ؛

لوله کم و بیش به طول 8 میلی متر ؛ لب فوقانی به کوتاهی 2 لوبه؛لب تحتانی بلند 3 لوبه ، با لوب میانی واژ قلبی ، جانبی ها تخم مرغی .

2 تا از پرچم ها با خامه از جام گل کمی بالا زده.

فندقه به طول 2 ، به عرض 1 میلی متر ، قهوه ای تیره ، صاف ، نوک تیز یک رگه ای.

پراکندگی جهانی گیاه زوفا :

شرق ترکیه ، شمال ایران ، قفقاز و ماورای قفقاز.

پراکندگی جغرافیایی گیاه زوفا در ایران :

نواحی جنگلی و ارتفاعات بالای استان های مازندران و گیلا و ارتفاعات البرز و در شیب شمالی و سمنان.

مصارف و کاربرد های گیاه زوفا :

اندام های مختلف این گیاه در استعمال داخلی خواص درمانی : خلط آور و ضد احتباس ترشحات برونشی ، گند زا ، ضد سرفه ، نرم کننده ، محرک بصل النخاع ، افزایش دهنده فشار خون ، معرق ، مدر ، بهبود دهنده هضم ، محرک معده ، یش اندازنده قاعدگی ، دافع کرم ، ضد سرطان برای معالجه آسم ، تب یونجه ، تنگی نفس ، برونشیت های مزمن ، سرفه ، گریپ ، سل ، بی اشتهایی ، اختلالات پوستی ، روماتیسم ها ، فشار خون پایین ، سنگ مجاری ادراری ، تب های توام با بنورات ، سوء هاضمه ، ضعف هضم ، درد های ناشی از التهابات معده ، قولنج ، ترشحات سفید و در استعمال خارجی اثرات التیام بخش و محلل دارد .

برای درمان زخم ها ، خون مردگی ، ضایعه پوستی ناشی از سیفلیس ، حالات سرطانی و اگزما بکار می رود.

اثرات درمانی گیاه زوفا :

درمان زخم گلو ، خلط آور ، تحریک کننده پوست ، ضد ویروس ایدز .

زوفا به طور متداول گیاه دارویی کم ارزشی است و به طور عمومی مفید به عنوان آرام بخش و مقوی است ، اثرات مثبت ان به هنگام مصرف برای درمان برونشیت و عفونتهای تنفسی ، به ویژه هنگامکه تولید مخاط زیاد وجود دارد اشکار می شود.

به نظر می رسد که زوفا تولید مایع مخاطی را تقویت می کند و در همان زمان به طور ارامی به عنوان خلط اور عمل می نماید.

مجموعه این خاصیت ها سبب پاک شدن ضخامت و گرفتگی خلط سینه می شود.

زوفا می تواند پرده مخاطی را تحریک کند بنابراین بهترین زمان استفاده از ان وقعی است ه عفونت به حداکثر رسید هنگامیکه گیاه بهبودی عمومی را تقویت و ترفیب نماید.

به عنوان مسکن زوفا دارویی مفید برای درمان اسم کودکان و بزرگسالان است به ویژه هنگامیکه بیماری با احتقان مخاط وخیم تر شد.

مانند بسیاری از دیگر گیاهان با روغن فرار قوی دستگاه هضم غذا را آرام می کند و می تواند دارویی موثر بر علیه سوء هاضمه ، باد شکم و نفخ و قولنج باشد.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه زوفا :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه زوفا :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه زوفا :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .