1

خواص استفاده از گیاه بادرنجبویه  پرساقه را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه بادرنجبویه پرساقه  را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه بادرنجبویه  پرساقه را شرح دهید ؟

مشخصات گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

گیاه با قاعده چوبی ضخیم ، خشبی – پشته ای ، پر ساقه. ساقه ها به ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر ، خمیده – بالا رونده ، اغلب ساده ، کرکی انبوه .

برگ های پایینی ساقه سریعا پژمردنی ؛ برگ های میانی به طول 15 تا 20 ، به عرض 3 تا 7 میلی متر ، کم و بیش سر نیزه ای باریک ، با قاعده باریک شده به دمبرگی کوتاه ، با راس نوک تیز ، اغلب در جهت طولی چین دار ، چرخه های گل 2 گلی ، در گل آذین سنبله ای کوتاه یا نسبتا بلند نسبتا تنک بهم آمده (انبوه شده) .

برگه ها تخم مرغی یا سر نیزه ای ، از کاسه کوتاهتر ، کامل ، ممتد به سیخکی به طول 3 میلی متر ، کاسه گل به طول 15 تا 17 میلی متر ، دو لبه ، به کوتاهی کرکدار ؛ لب فوقانی تا 1/3 شکافته به دندانه های تخم مرغی – سه گوشه ؛

لب تحتانی تا 1/4 بخش به دندانه های تخم مرغی – سه گوشه همگی بلند درفشی شکافته.

جام گل به طول 25 تا 32 میلی متر ، زرد کاهی کم رنگ ، در سطح خارجی کرک دار ؛ لوله جام از کاسه گل بیرون زده ، به تدریج بزرگ شده.

پراکندگی جهانی گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

شرق ترکیه ، ایران ، قفقاز و شرق ماورای قفقاز

پراکندگی جغرافیایی گیاه بادرنجبویه پر ساقه در ایران :

در نواحی سنگی و صخره ای و اغلب دامنه های کوهستانی استانهای آذربایجان شرقی و غربی تا زنجان.

مصارف و کاربرد های گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

در ارتباط با این گونه از گیاهان معطر در ین مردم بومی مناطق مختلف رویشگاه آن به عنوان گیاه دارویی شهرت کاذبی وجود دارد ، اما در ارتباط با خواص دارویی آن به طور مستند مطلبی در دست نیست .

اگرچه باید گفت در ارتباط با مواد و ترکیبات شیمیایی آن اطلاعات نسبتا جامعی در دست می باشد ، اما هر گونه کاربری دارویی آ نیازمند مستند سازی است.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه بادرنجبویه پر ساقه :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

پاسخ ویرایش شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .