0

خواص استفاده از گیاه بادرنجبویه  بالنگو را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه بالنگو را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از گیاه بالنگو را شرح دهید ؟

مشخصات گیاه بالنگو :

ساقه اغلب ساده ، به ارتفاع 10 تا 50 سانتی متر .

برگها به طول تا 60 ، به عرض 11 تا 18 میلی متر ، با دمبرگی به طول 5 تا 10 میلی متر ، دندانه ای – گرد و نامشخص؛

برگهای فوقانی به طول 40 تا 45 ، به عرض 11 میلی متر ، در قاعده باریک شده . گلها متعدد ، در چرخه های جدا و تنک ، سنبله ها به طول 4 تا 17 سانتی متر ، به ضخامت 1/5 تا 2/5 سانتی متر.

برگ های همراه گلها بدون پایک ، خطی – سر نیزه ای ، نوک کند ، از گلها تقریبا دوبار بلند تر ، با لبه 4 تا 8 سیخکی.

برگه ها با دمبرگ کوتاه یا تقریبا بدون دمبرگ ، تخم مرغی یا باد بزنی یا گوه ای ، با دندانه های منقار دار ، بالایی ها تخم مرغی ، پایینی ها سر نیزه ای .

جام گل آبی آسمانی یا بنفش بندرت سفید – مایل به زرد ، به طول 11 تا 18 میلی متر ، به اندازه نصف از کاسه بلند تر یا مساوی آن ، در سطح بیرونی کم و بیش کرکی ، با لب کوتاه ؛

لب بالایی به طول 4 ، به عرض 2 تا 3 میلی متر ؛ لب پایینی به طول 2.5 تا 3 میلی متر ؛ لب میانی به طول 2.5 ، به عرض 2 میلی متر ، لوب های جانبی تخم مرغی حداقل دو بار پهن تر .

پراکندگی جهانی گیاه بالنگو :

شرق نواحی مدیترانه ای ، آناتولی ، عراق ، تالش ، ایران ف ترکمنستان و ماورای قفقاز .

پراکندگی جغرافیای گیاه بالنگو در ایران :

گرگان ، آذربایجان شرقی و غربی ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، اصفهان ،چهارمحال بختیاری ، فارس ، سمنان و تهران.

مصارف و کاربرد های گیاه بالنگو :

گیاه را بدلیل داشت دانه های موسیلازی می کارند و تصور می شود که خنک کننده و مسکن و آرام بخش است .

برای تهیه نوشابه موسیلاژ دار استفاده می شود.

آن را برای سرفه و به عنوان محرک و محرک قوه بکار می برند.

دانه های آن به عنوان خنک کننده و آرام بخش مصرف می شود.

از دانه های ان روغنی تهیه می شود که به مصرف تغذیه می رسد.

دانه اش جهت دفع خون روی لثه ها و بیماری روانی و تقویت کبد و قوای جنسی مصرف می شود.

برگهای گیاه به صورت پخته مصرف می شود.دانه های ان را به صورت خام یا پخته می خورند و غنی از مواد روغنی است.

از دانه های آن روغن خوراکی بدست می آورند.

جنس بالنگو در ایران 5 گونه دارد که همگی کم و بیش معطرند و همگی آنها به جز یک نوع آنها یکساله هستند و اغلب به صورت علف هرز در میان اراضی کشاورزی و باغها و اراضی رها شده دیده می شوند اما در ارتباط با خواص دارویی آنها اطلاع دقیقی وجود ندارد.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه بالنگو :

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذی ( ماکرو) گیاه بالنگو :

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم . معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهی ( پتاس بالا ) گیاه بالنگو :

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش

کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .