0

خواص استفاده از کود گیاه زرشک شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه زرشک را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

شمایل ظاهری گیاه زرشک :

درختچه ای به ارتفاع تا 3 متر  شاخه های امساله شیاردار سبز یا قهوه ای _قرمز شونده شاخه های یکساله و مسن تر خاکستری کدر بدون ضعیفی بدون پوست شونده خارها به طول تا 1 _1/5 سانتیمتر ساده یا سه سه شاخه بندرت در شاخه های بلند5 پاره ( شاخه ) زرد یا قهوه ای مایل به زرد  برگهای شاخه چه های گلدار به طول 4_5 سانتیمتر نازک بیضوی تا بیضوی پهن یا واژ تخم مرغی منتهی به دمبرگی به طور مشخص  باریک شده به طول 5_10 میلیمتر همیشه کم و بیش منظما دندانه اره ای ریز  نوک تیز یا نوک کند رگبرگها نازک مشبک انبوه در سطح تحتانی مشخص تر  گل آذین به طول 3_6 _7 سانتیمتر همیشه در شاخه های خاکستری 10_25_30 گلی سته به طول تا 10_11 میلیمتر قرمز تیره بیضوی نرم و بدون خامه

پراکندگی جهانی : 

اروپا شمال اناتولی تالش شمال غرب ایران قفقاز

پراکندگی جغرافیایی در ایران :

مازندران: پل زنگوله . دره تالار . دره چالوس . حسن آباد . ناحیه کجور بین نمازیه و زانوس . شیب شمالی گردنه کندوان

گرگان:آلمه . جنگل گلستان

آذربایجان : کوه قره داغ نزدیک حسن بیگلو

گیلان : کوهای گیلان

مصارف و کاربردها :

ریشه پوسته و میوه این گیاه مصرف می شود و خواص درمانی مقوی و اشتها آور محرک معده صفرا آور منقبض کننده وریدها مدر ملین پیشگیری کننده سرطان دارد در موارد سوهاضمه توام با بی اشتهایی اختلالات قاعدگی اتساع وریدها نقرس روماتیم بیماریهای کبدی یرقان سنگ کیسه صفرا و کلیه قولنج کبدی و کلیوی کمی ادرار یبوست اسکوربوت و سرطان می توان از ان استفاده کرد

اثرات درمانی زرشک :

ضد آمیب ضد الزایمر ضد الهاب مفاصل ضد میکروب ضد سرطان ضد تشنج ضد تهوع ضد التهاب ضد خارش ضد تب جبرای کننده کمبود ویتامین c ضد اسپاسم قابض صفراآور معرق ادرارآور خلط آور ضد قارچ تقویت کننده کبد کاهش دهنده پرفشاری خون محرک سیستم ایمنی بدن مسهل مسکن آرام بخش  تقویت کننده رحم گشادکننده رگ ها  و تند یا کند کننده حرکات دودی روده هاست.

زرشک مقوی  معرق و گندزداست زرشک در موارد ناهنجاریهای صفراوی و مجاری ادرار بویژه در سنگهای صفراوی و کلیوی احتقان شکمی و حفره های لگن خاصره و روماتیسم مصرف میشود در موارد زردی دردهای کبدی ناتوانی های عمومی و بیماریهای کبدی بکار میرود  اعمال وکار کلیه ها و کیسه مثانه  را زیاد میکند سپس روی کبد و غشا لنفاوی اثر میگذارد

ریشه ساقه پوست ریشه ومیه ان مصرف میشود نیوه ان غنی از ویتامین c استودر موارد کمبود ویتامین از ان استفاده میشود  پو.ست ریشه ان قابض است و در معالجهاسهال اسهال خونی ویرقان بکار میر ود در اروپا از جوشانده انبرای درمان سوهاضمه مزمن استفاده میشود پوست ساقه پوست ریشه میوه های سته ان مصرف میشود  تاثیرات خوبی روی کیسه صفرا دارد وسبب بهبود جریان صفرا و یرقان میشود خاصیت ضدعفونی کنندگی قوی ان بهبود اسهال خونی آمیبی وبا  ودی گر عفونتهای معدی_روده ای کمک میکند پوست ان قابض ضد اسهال شفادهنده دیواره روده  و بطور کلی اثرات مفید و عالی روی سیستم گوارشی دارد زرشک  به بهبود حالات و بیماریهای مزمن پوستی همچون اگزما و دالصدف کمک میکند  جوشانده ان اثرات ملایم وموثری در شستشوی چشم دارد .

جنس زرشک berberis i در ایران 5 گونه دارد  که به طور عموم اب انها توسط مردم محلی مصرف میشود  وخواصی شبیه berberis vulgaris iبرای انها قائل انددراینجا برای اشنایی به نام های علمی انها اشاره می شود

زرشک زالزالکی  berberis  crataegina dc

زرشکزرافشانی  berberis  integerrima bunge

زرشک خراسانی  berberis khorasanica browicz

زرشک راست خوشه berberis  orthobotrys bienert ex c.k schneider

زرشک بیدانه berberis  sp

زرشک بی دانه به نظر میرسد  که کولتیواری از زرشک زرافشانی باشد که در اثر اصلاح نژاد به شکل زرشک بی دانه درامده است و شاید بتوان ان را berberis  integerrima asperma نامید در بعضی از منابع انرا berberis  vulgaris asperma نامیده اند که با توجه به پرزاکندگی جغرافیایی berberis  vulgaris i  وعدم وجود ان در جنوب خراسان نمی تواند نام درستی باشد

منبع : شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه زرشک:

مشخصات کود های میکرو یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است . میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .

جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :

با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) گیاه زرشک:

مشخصات کود های ماکرو در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .

معرفی عناصر کود ماکرو : کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود . جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) گیاه زرشک:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد !

با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود !

همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .