0

خواص استفاده از کود گیاه خاکشیر طبی را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه خاکشیر طبی را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از کود گیاه خاکشیر طبی را شرح دهید ؟

مشخصات ظاهری گیاه خاکشیر طبی:

گیاه علفی یکساله، سبز یا کم و بیش خاکستری، با کرکهای مویی زبر ساده برگشته به طرف قاعده ، به ارتفاع 30_60 سانتیمتر.ساقه ها ایستاده ، در بالا منشعب. برگهای قاعده ای به طول 6_10 سانتیمتر، تقریبا طوقه ای، دمبرگ دار، واژ تخم مرغی ، شانه ای بخش، با لوب انتهایی کوتاه، پهن یا کم و بیش دایره ای ، نوک کند، با دندانه های کنگره ای نامنظم ، بسیار نزدیک با لوبهای جانبی یا تقریبا پیکانی، لوبهای جانبی سه گوشه یا مستطیلی، نوک کند؛ برگهای ساقه ای دمبرگ دار، شانه ای منسقم تا ربابی شکل، با لوب انتهایی پیکانی پهن؛ برگهای انتهایی ساقه بدون دمبرگ، پیکانی، کامل. گل اذین خوشه ای، پرگل؛ یدون برگه؛ گلها کوچک، با دمگل کوتاه . کاسبرگها به طول 2_2/5 میلیمتر، مستطیلی، با انتهایی گرد. گلبرگها به طول 3_4 میلیمتر، زرد کم رنگ، نوک کند_ سربریده یا گوه ای _ واژ تخم مرغی؛ دمگلهای میوه دار به طول 2_4 میلیمتر، به ساقه فشرده، ضخیم، میوه ها در خوشه های طویل؛ میوه به طول 1_1/8، به عرض 0/1_ ./15 سانتیمتر، کرکی زبر یا بدون کرک، با دم میوه ای راست، ضخیم و فشرده به ساقه، به تدریج به طرف خامه باریک شونده. منتهی به کلاله ای سرسان. دریچه دریچه ها سخت، سه رگه ای. دانه ها کوچک، مستطیلی، قهوه ای _ نارنجی.

پراکندگی جهانی: سراسر اروپا و بخش غربی اسیای جنوب غربی.

پراکندگی جغرافیایی در ایران: مازندران، گیلان، لرستان و شمال خوزستان.

مصارف و کاربرد ها: گیاه کامل مصرف میشود. گیاه مدر، مقوی معده، مقوی قلبی ضعیف و خلط اور است. خاکشیر طبی در سوس ها مصرف می شود و غنی از ویتامین C است، اغلب ان را با شیره گیاه و تر تیزک ابی غرغره میکنند و سبب رفع احتقان، گرفتگی صدا، التهاب حنجره و بیماریهای گلو و ضعف شش ها می شود. محرک مقوی است و سبب دفع اخلاط سینه می شود و سرفه ها و اسم را تسکین میبخشد.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) گیاه خاکشیر طبی:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) گیاه خاکشیر طبی:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) گیاه خاکشیر طبی:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .