0

خواص استفاده از کود گیاه ترتیزک  شاهی را شرح دهید ؟

کاربرد کود گیاه  ترتیزک  شاهی را در صنایع کشاورزی و دارویی توضیح دهید ؟

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

خواص استفاده از کود گیاه ترتیزک  شاهی را شرح دهید ؟

مشخصات ظاهری گیاه تر تیزک شاهی:

گیاه علفی یکساله با ساقه ایستاده، در بالا منشعب، به ارتفاع 20_50 سانتیمتر، بدون کرک یا بندرت کرکدار برگهای قاعده ای شانه ای _ ربابی، دمبرگ دار، سریعا پژمردنی؛ برگهای ساقه ای با تقسیمات کمتر و قطعات مستطیلی _ خطی؛ برگهای فوقانی کامل. گلها سفید یا بندرت بنفش. میوه خرجنیک بیضوی پهن یا تخم مرغی _ دایره ای، نوک چالدار، به طول 5_6 به عرض 4_5 میلیمتر دم میوه به طول 2_3 میلیمتر، بالا رونده.

پراکندگی جهانی: سراسر نواحی معتدله نیمکره شمالی .

پراکندگی جغرافیایی در ایران: این گونه در سراسر ایران و از جمله در مناطق مختلف استانهای سراسر کشور کاشته شده.

مصارف و کاربرد ها: بخشهای مورد استفاده ان: گیاه کامل ریشه، دانه ها و برگهای ان است؛ ترتیزک بمنظور درمان بواسیر خون دار، اسم و سرفه همراه با خلط مصرف میشود. ریشه ان برای درمان سیفلیس ثانویه و دل پیچه بکار میرود. دانه های ان مسهل ضعیف، مدر، مقوی، محلل، ارام بخش، محرک قوه باء، باد شکن، شیرافزا و قاعده اور هستند و کاربرد ان بعد از جوشانیدن با شیر سبب سقط جنین می شود در دوران زایمان به عنوان مقوی مصرف میشود. موسیلاژ دانه های ان سبب کاهش تحریک لایه مخاطی روده میشود و به عنوان ملین ضعیف استفاده میشود. خمیر دانه های ان در مصرف خارجی برای درمان درد کمر و روماتیسم توصیه میشود . چای دانه های ان برای درمان سکسکه مفید است. برگهای ان در سالاد به عنوان اشتها اور و ملین ملایم مصرف می شود. محرک موضعی است و مصرف بیش از حد ان سبب سقط جنین میشود. جوشانده ان با شیر برای سقط جنین بکار میرود. دانه های ان را فقط هنگامی که تازه است باید خورد. گیاه در موارد اسم و سرفه به عنوان خلط اور مصرف میشود. دانه های ان محرک ، مقوی، محرک قوای جنسی و لینت اور است و برای درمان اسهال خونی، اسهال وبواسیر خون دار بکار میرود. در استعمال خارجی برای معالجه امراض پوستی و دردهای روماتیسمی بکار میرود. برگهای ان به عنوان محرک و مدر مصرف میشود و به عنوان سبزی خوردن نیز استفاده میشود. مهمترین اثرات درمانی تر تیزک عبارت است از: ضد باکتری، ضد سم، ضد کمبود ویتامینc، ضد ویروس، مهسل ، ادرار اور، مقوی قوای جنسی، قاعده اور، محافظ معده، محرک ایمنی بدن، شیر ازا و محرک.

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو )گیاه تر تیزک شاهی:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو)گیاه تر تیزک شاهی:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) گیاه تر تیزک شاهی:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .