3

بهترین کود برای درخت گیلاس چه کودی است؟

کود مناسب برای درخت گیلاس چه کودی است و نحوه کود دهی برای درخت گیلاس چگونه است

سوال پاسخ داده شده

سلام و درود بر شما دوست گرامی
از اینکه سوالات را به صورت تخصصی همراه با عکس مطرح مینمایید قدردانم
این فرایند قدم بزرگی‌ برای کمک به کشاورزان ایران بزرگ است
کود درخت گیلاس سوالی تخصصی در خصوص تغذیه و بهبود تولیدات می‌باشد .

گذاشتن نظر
0

بهترین کود برای درخت گیلاس چه کودی است؟
کوددهی درختان گیلاس
کود دادن یک روش عالی برای دوباره پر کردن مواد مغذی موجود در خاک ، به ویژه نیتروژن است. نیتروژن رشد رویشی سبز را تشویق می کند ، این دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید قبل از رسیدن درخت گیلاس به سالهای باردهی آن را تقویت کنید.

همیشه قبل از استفاده از کود ، خاک خود را آزمایش کنید. خاک های مختلف می توانند مقدار متفاوتی از عناصر بومی مورد نیاز برای حمایت از رشد و نمو درخت گیلاس داشته باشند. اگر متوجه شدید خاک شما فاقد مواد مغذی لازم (ازت ، فسفات ، پتاس و غیره) است ، حتما کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تکمیل کند.

قبل از انجام هرگونه تغییر ، خاک خود را بشناسید و به اهمیت آزمایش خاک پی ببرید 
درباره کودها

  • کودها – هم مصنوعی و هم آلی (به طور طبیعی مشتق شده) – اصلاحاتی در خاک هستند که با “تجزیه و تحلیل تضمین شده” مواد مغذی مانند نیتروژن (N) ، فسفات (P) و پتاس (K) برچسب گذاری شده اند
  • متناوباً ، اصلاحات آلی خاک ، مانند کمپوست و کود پیر / پوسیده وجود دارد. آنها مانند کود استفاده می شوند ، اما از نظر فنی کود نیستند. شما می توانید از طریق مواد غذایی یا ضایعات باغ ، اصلاحات ارگانیک خاک ، مانند کمپوست را انجام دهید ، یا حتی از یک منبع محلی مورد اعتماد ، کود کود ، کود و سایر مواد آلی خاک را دریافت کنید. در حالی که این مواد به مواد مغذی برای حمایت از درختان گیلاس شما کمک می کنند ، اما ارزش “تجزیه و تحلیل تضمینی” نخواهند داشت
  • به طور کلی ، درختان گیلاس زمانی رشد می کنند که عناصر مغذی مانند نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) وجود داشته باشد. نیتروژن به تشویق رشد رویشی (برگ و شاخه) کمک می کند. فسفر رشد ریشه و شکوفه را تشویق می کند. پتاسیم / پتاس مسئول اثر مقاومت در برابر بیماری طبیعی درخت گیلاس و سیستم هایی است که از سلامت کلی آن حمایت می کنند ، مانند سیستم ایمنی بدن. کود محلول در آب که به طور خاص برای استفاده در درختان گیلاس جوان فرموله شده است ، مواد مغذی این درختان را در طول سالهای اولیه خود پس از استقرار در زمین ، تأمین می کند

درختان گیلاس غذای سبک هستند و کود کم نیتروژن مانند 5-10-10 یا 10-15-15 را ترجیح می دهند. مراقب باشید که بیش از حد کود ندهید ، در غیر این صورت ممکن است درختی تولید کنید که نامتعادل باشد ، که می تواند بر تولید میوه تأثیر بگذارد و درخت را در معرض آفات و بیماری ها قرار دهد.
مواد مغذی درشت
ازت ، فسفر / فسفات و پتاسیم / پتاس از عناصر مغذی درشت “بزرگ” درختان گیلاس هستند که به طور طبیعی رشد می کنند. آنها در خاک سالم وجود دارند ، اما ممکن است در صورت کمبود خاک به آنها اضافه شوند. نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر مورد استفاده درختان گیلاس قرار می گیرد. در سرتاسر خاک حرکت می کند ، با رشد طبیعی از بین می رود و باید با ترکیبات آلی یا مصنوعی جایگزین شود. منبع اصلی نیتروژن ، مواد آلی در حال پوسیدگی است. از علائم کمبود عناصر مغذی زیاد در درختان گیلاس می توان به برگهایی به رنگ قرمز یا کم رنگ ، برگهای باریک یا کوچک و لکه های مرده روی برگ ها اشاره کرد
ریز مغذی ها
درختان گیلاس همچنین به عناصر ریز در خاک نیاز دارند که به در دسترس بودن عناصر مغذی درخت کمک می کند. به عنوان مثال ، مولیبدن به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می کند. مس و روی از ایجاد لکه های رنگی و برگ های نامناسب جلوگیری می کند. کلسیم یکی دیگر از ریز مغذی های ضروری درختان گیلاس است که باعث بهبود کیفیت برگ و میوه می شود. ساده ترین راه برای افزودن ریز مغذی ها افزودن کمپوست پیر یا کود خوب و متعادل درخت میوه است که حاوی ریز مغذی ها بخشی از فرمول است
چه موقع درختان گیلاس را بارور کنید

  • در خاک غنی از مواد مغذی ، می توانید از کودها جلوگیری کنید تا زمانی که درختان گیلاس شما میوه بدهند (به طور متوسط: 4-7 سال برای گیلاس های شیرین ؛ 3-5 سال برای پای / گیلاس های ترش / ترش). اگر درختان تازه گیلاس شما در طول فصل رشد چندین اینچ رشد سبز جدید ایجاد نمی کنند ، کوددهی را از بهار بعدی در نظر بگیرید
  • به طور معمول برای درختان گیلاس ، یک بار در سال کافی است – کود اوزیته کم در اوایل بهار ، حدود دو یا سه هفته قبل از شکوفه درخت استفاده کنید. بعد از شکستن غنچه ها هنوز می توانید کود دهید ، اما به هیچ وجه بیشتر از جولای نیست. برای هر گونه دستورالعمل خاص استفاده از کود ، همیشه به اطلاعات چاپ شده روی برچسب محصول خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که مشاوره های محلی در مورد کود دهی ممکن است در فصول خاصی از سال موثر باشند. لطفاً به خاطر محیط محلی خود ، این محدودیت ها را رعایت کنید
  • بسیاری از درختان میوه پس از شروع باردهی به نیتروژن بیشتری احتیاج دارند ، اما درخت گیلاس به آن نیاز ندارند. هر سال خاک را آزمایش کنید تا ببینید به چه چیزی نیاز دارد و اگر سطح نیتروژن کم به نظر می رسد ، چند هفته قبل از شکستن جوانه در اوایل بهار کود کم ازت به مقدار کم استفاده کنید. درختان خود را مالچ کنید و علف های هرز را دور نگه دارید ، زیرا علف های هرز برای تهیه مواد مغذی با درختان گیلاس شما رقابت می کنند.

منبع : starkbros.com

کود مناسب رشد و عناصر ریز مغذی ( میکرو ) درخت گیلاس:
مشخصات کود های میکرو
یکی از صدها خدمات مجموعه ی بزرگ پارادایس تهیه و بسته بندی بهترین نوع کودهای میکرو می باشد ، که تهیه نمودن آن برای شما دوستان عزیز به علت سنگین بودن وزن بسته های آن (25 کیلوگرم ) هزینه بر و گاهی اوقات غیرممکن است .
میکرو المنت ها یا عناصر یا عناصر کم مصرف ( ریز مغذی ها ) مانند :
آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بور ، مولیبدن و کلر گیاهان مختلف برحسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایشات خاک و برگ به کود های فوق نیازمند خواهند بود . ادامه مطالب کلیک کنید .
جایگاه میکروالمنت در تولیدات کشاورزی :
با وجود این که گیاهان به شکل واضحی به کود های ماکروالمنت ها نیازمندند ، اما کودهای میکروالمنت یا ریز مغذی ها علی رغم نیاز کم گیاهان جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند لذا از آنها به عناصر خرد با تاثیرات مکان یاد میشود.

کود مناسب رشد و عناصر درشت مغذیماکرو) درخت گیلاس:
مشخصات کود های ماکرو
در این قسمت از بانک اطلاعاتی مجموعه ی پارادایس نظر شما را به توضیحاتی هر چند مختصر توسط متخصصان این مجموعه در رشته ی کشاورزی و کود شناسی در رابطه با کود های ماکرو بستته بندی شده توسط این مجموعه جلب می نماییم .
معرفی عناصر کود ماکرو :
کودهای ماکرو موضوع بحث ما را تشکیل می دهند این کودها از مجموع سه عنصر : ازت ، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری گیاه تشکیل میشود .

حال برای درک هرچه بیشتر تاثیر این کودها نظر شما را به تاثیر هر یک از این عناصر به تنهایی بر روی گیاهان و درختان جلب می نماییم : جهت مطالعه ادامه مطالب کلیک کنید .

کود مناسب تقویت محصول و گلدهیپتاس بالا ) درخت گیلاس:

تغذیه گیاهان شامل چندین مرحله می باشد، مرحله رویشی ، نمو و گلدهی، گیاهان برای رشد به ازت برای ریشه دهی و شروع سوخت و ساز و پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فیزیولوژیک گیاه می باشد. گیاهی که وارد فاز گلدهی نمی شود، به خاطر رشد رویشی ناشی از مصرف کود ازته یا ضعف عمومی گیاه می باشد. فاز رویشی ناشی از استفاده از ازت باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و نسبت C/N را کمتر یا به زبان ساده پوست به گوشت را بیشتر میکند، و همین عامل باعث می شود گیاه شما بزرگ و قوی شده ولی به شما گل نمی دهد ! با دادن کودهای گلدهی میزان گوشت را بیشتر کرده و از شیره گیاهی کاسته می شود. همین امر موجب افزایش گلدهی در همه گیاهان می شود. برای افزایش کیفیت گلها باید هنگام اتمام عمر گل ، غنچه های خشک شده رو از ته بچینید ، تا انرژی گل روی تولید بذر متمرکز نشود ! همینطور برای افزایش کیفیت گلدهی باید از مکمل های غذایی استفاده نمود ، از آنجایی که جذب مواد غذایی و کودهای شیمیایی تابع اسیدیته ی خاک می باشد و درصورت بالاتر رفتن اسیدیته خاک از 7 ، برخی از مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می دهند  جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوال کلیک کنید .

جهت خرید انواع محصولات کشاورزی اعم از کود ، سم و اقلام کلیک کنید .

جهت بازدید از ویدئو های آموزش کشاورزی رایگان کلیک کنید .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 1 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .