0

ارکیده سیمبیدیوم | تکثیر و پرورش

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

ارکیده سیمبیدیوم | تکثیر و پرورش

ارکیده سیمبیدیوم گونههای  بسیار سرد تحمل نسبت به بسیاری از رایج گونه از ارکیده .  آنها از ویژگی های اسپری از شکوفه بزرگ در سرمای زمستان در خوشه های گل است که می تواند برای حدود یک تا سه ماه به طول انجامد. به علاوه ، برگهای نازک و بلند آنها نیز جذابیت خاصی به گیاه می بخشد. برای رسیدن به بهترین نتیجه ، با یک گیاه خریداری شده در فروشگاه شروع کنید و منتظر بمانید تا بعد از گلدهی آن در بهار مجدداً گیاه (یا آن را در زمین قرار دهید). یک نهال جدید ممکن است چندین سال طول بکشد تا شکوفا شود.

نام گیاه شناسی
سمبیدیوم

نام متداول
ارکیده Cymbidium ، ارکیده قایق

نوع گیاه
گل همیشه سبز

اندازه بالغ
در حدود 2 فوت قد

قرارگیری در معرض نور خورشید
خورشید جزئی

نوع خاک
لومی ، مرطوب ، خوب تخلیه می شود

PH خاک
5.5 تا 6.5

زمان شکوفه
اواسط پاییز تا اواسط بهار

رنگ گل
صورتی ، سبز ، زرد ، سفید

مناطق مقاومت
10 تا 12

منطقه بومی
آسیا و استرالیا

چگونه ارکیده سمبیدیوم را پرورش دهیم

ارکیده سیمبیدیوم ارکیده های خارق العاده ای برای رشد در مناطق معتدل است. آنها را می توان در ظروف خارج از بهار ، تابستان و پاییز کشت کرد و در اولین تهدید از یخ زدگی به داخل آنها منتقل کرد.  سمبیدیم ها را می توان به راحتی در حین بارگذاری مجدد در بهار تقسیم کرد. و در طول تابستان ، آنها به سرعت رشد می کنند ، پیازهای شبه جدیدی را می گذارند که با برگهای بلند پوشانده شده است.

فصل شکوفائی طبیعی آنها در زمستان است که اگر گیاهان شما در فضای داخلی برای نمایش قرار بگیرند ایده آل است. شکوفه با ترکیبی از کاهش دما و کاهش آب ایجاد می شود.

سبک

در طول فصل رشد ، ارکیده های cymbidium از نور آفتاب مخلوط قدردانی می کنند. اگر ارکیده های شما در فضای باز نیستند ، مطمئن شوید که در معرض تابش مستقیم آفتاب نیستند ، زیرا باعث سوختگی گیاه می شود. چند ساعت نور آفتاب صبحگاهی همراه با بعد از ظهرهای سایه دار باید کاملاً مناسب باشد.

اگر ارکیده های خود را در داخل خانه پرورش می دهید ، پنجره ای رو به جنوب شرقی یا شرقی ایده آل است. در شرایط نوری مناسب ، برگها باید سبز سیب باشند و در مقابل سبز تیره نیستند. یک گیاه سبز تیره به احتمال زیاد نور آفتاب کافی را برای تحریک شکوفائی دریافت نمی کند.

خاک

ارکیده سیمبیدیوم ارکیده نیمه زمینی است. آنها به طور طبیعی در هوموس لومی رشد می کنند و ریشه های نازکی را به خاک می فرستند. بنابراین ، آنها کاملاً متناسب با شرایطی هستند که به راحتی در خانه تکرار می شوند: یک مخلوط گلدان غنی ، سست و آلی.

اکثر تولیدکنندگان استفاده از ترکیبی از پوست صنوبر ، پرلیت ، پیت ماس ​​و سایر مواد آلی سست را برای ارکیده سمبیدیم استفاده می کنند. یک ترکیب ارکیده تجاری ارکیده سیمبیدیوم معمولاً به خوبی به این گیاهان خدمت می کند.

اب

در فصل رشد (به عنوان مثال بهار ، تابستان و پاییز) این گیاهان را مرتباً آبیاری کنید. و به یاد داشته باشید هرچه آب خالص تر باشد ، گیاهان سالم ترند. نمکهای جمع شده از آب لوله کشی می تواند باعث آسیب شود ، مانند برگرداندن نوک برگ ، وضعیتی که نوک برگها سیاه می شود و می میرد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا انتها از طریق مخلوط گلدان ، آب را بشویید.

در طول شکوفه زمستان ، آبیاری را کاهش دهید. با این حال ، اجازه ندهید گیاه کاملا خشک شود. در عوض ، مخلوط گلدان را کمی لمس کنید.

دما و رطوبت

ارکیده سیمبیدیوم به طور قابل توجهی تحمل بیشتری نسبت به برخی دیگر از گل ارکیده های محبوب در برابر هوای سرد دارد. انواع بزرگتر سمبیدیوم برای تحریک شکوفایی به یک دوره طولانی سرما احتیاج دارند ، در حالی که انواع مینیاتوری وابستگی چندانی به هوای سرد ندارند.

شناخته شده است که سمبیدیوم ها به طور خلاصه در برابر درجه حرارت یخ زدگی مقاومت می کنند ، اگرچه سرما سرانجام آنها را از بین می برد.  شب هایی که دمای آنها تا 40 درجه فارنهایت است باید خوب باشد. در طرف دیگر ، سمبیدیوم ها همچنین می توانند بدون پژمردگی در برابر گرمای تابستان مقاومت کنند ، زیرا آنها برای مناطق معتدل آسیا که در آن تغییرات قابل توجهی در دمای فصلی و روز به شب وجود دارد ، مناسب هستند.

در فضای باز ، این ارکیده ها می توانند بیشترین میزان رطوبت را تحمل کنند ، به جز در مناطق بسیار خشک. و در داخل خانه ، آنها سطح رطوبت حدود 40 تا 60 درصد را دوست دارند. در صورت نیاز به افزایش رطوبت ، می توانید ظرف گیاه خود را روی سینی سنگریزه های پر از آب قرار دهید. فقط مطمئن شوید که کف ظرف آب را لمس نمی کند ، زیرا این امر می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

کود

در طول فصل رشد ، هر دو ماه یکبار با کود ارکیده ضعیف تغذیه کنید . یا در اوایل فصل گلوله های آهسته رهش را در محیط در حال رشد پراکنده کنید. مراقب باشید از کود با مقدار زیاد نیتروژن پرهیز کنید ، زیرا این امر می تواند باعث رشد سریع شاخ و برگ گیاهان در هزینه شکوفه های گل ارکیده شود.

آفات و بیماری های شایع

سمبیدیوم خوب رشد کرده باید در برابر بیشتر حشرات و بیماری ها مقاوم باشد. اما مانند تمام ارکیده ها ، احتمال ابتلا به شته ، مقیاس و سایر حشرات نیز وجود دارد. طبق دستورالعمل های برچسب ، در اسرع وقت با محصولات حشره کش درمان کنید

انواع ارکیده ارکیده سیمبیدیوم

گونه ها و هیبریدهای زیادی از گل ارکیده سمبیدیوم وجود دارد. آنها عبارتند از: 

  • Cymbidium dayanum : این گونه که با نام cymbidium Day یا ارکیده ققنوس شناخته می شود ، از گلهای سفید و راه راه سورمه ای استفاده می کند.
  • Cymbidium erythrostylum : این گیاه بومی ویتنام است و دارای گلهای سفید با قرمز در مرکز آن است.
  • Cymbidium tracyanum : این ارکیده معروفبهTracy’s cymbidium است ، دارای گلهای بزرگ ، معطر ، سبز زرد و دارای نوارهای قهوه ای است.

جهت خرید انواع گیاه های آپارتمانی زینتی میتوانید وارد فروشگاه گیاهان آپارتمانی ما شوید .

منبع : www.thespruce.com

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .