0

روش احیای گل در حال خشک شدن چگونه است .

سوال پاسخ داده شده
گذاشتن نظر
0

_۴ روش بی نظیر و موثر برای احیا کردن گیاهان آپارتمانی در حال خشک شدن:
آیا پس از یک روز پرمشغله به خانه آمدید و دیدید که گیاه زیبا و محبوبتان در حال از دست رفتن است؟ فعلا آرامشتان را حفظ کنید چون هنوز امیدی برای احیای آن هست.
فکر میکنید برای دادن جانی دوباره به گیاهتان چه کاری باید انجام دهید؟ به آن آب بدهید؟ خیر! متاسفانه بیشتر مردم فکر میکنند که با اضافه کردن آب به گیاهان پژمرده میتوانند آن ها را سرحال و سالم کنند. اما اینگونه نیست و گاهی اضافه کردن فقط مقدار کمی آب بیشتر می تواند آسیب زیادی به گیاه شما وارد کند.
اما قبل از اینکه برویم سر اصل مطلب، یک نکته ساده اما مهمی هست که باید بگوییم. آن هم اینکه هر چیز بسیار زیاد و یا بسیار کمی، سلامت گیاه شما را از بین می برد. با این وجود بسیاری از راه حل های بهبود وضعیت گیاهان بسیار ساده است. اجازه بدهید یک مثال ساده برایتان بزنیم. تصور کنید گیاه شما که در یک اتاق پرنور، زیر تابش مستقیم آفتاب است، پژمرده شده و وضعیت مناسبی ندارد. در این شرایط لازم نیست اول سراغ راه حل های پیچیده بگردید، فقط کافی است آن را به سایه منتقل کنید.
اما قبل از هر اقدامی باید مراقبت های اولیه را انجام دهید. مایلید بدانید چگونه باید شروع کنید؟ پس ادامه مطلب را از دست ندهید.
میتوانیم گیاهی را که در حال از دست رفتن است احیا کنیم؟​
پاسخ این است: بله! اما در درجه اول باید به ریشه ها توجه کنید. ریشه گیاه باید زنده باشد تا شانسی برای ادامه حیاتش داشته باشد. اگر ریشه سفیدرنگ بود و در شرایط بهتری، هنوز نشانی از رنگ سبز دیده می شد، یعنی جای امیدواری هست.
خوب، حالا برای شروع سراغ برگ ها بروید و برگ های مرده را جدا کنید. اگر ریشه بسیار آسیب دیده است، توصیه می کنیم کمی هم از شاخ و برگ گیاه کم کنید. این کار باعث میشود که ریشه بخش های کمتری از گیاه را تغذیه کند و در نتیجه سریع تر و بهتر احیا شود.
حالا نوبت ساقه هاست. بخش های مرده ساقه را تا جایی که به ساقه های سبز برسید ببرید. نگران نباشید، به زودی ساقه های جدید و سالم از همین مکانی که برش زدید رشد میکند.
اگر گیاه شما از آبیاری شدن بیش از حد آسیب دیده، از اضافه کردن کود و یا غذای مخصوص گیاهان به آن تا زمانی که کاملا سالم نشده خودداری کنید. فراموش نکنید که ریشه ها بسیار حساسند و برای درمان، به زمان کافی احتیاج دارند. این گیاهان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و تا زمان بهبود ریشه ها، فقط مقدار بسیار کمی آب به آن ها بدهید. گیاه شما زمانی سالم شده که برگ ها دوباره مثل سابق سبزرنگ شده باشند و خاک رطوبت متعادلی داشته باشد. ( یعنی نه خیس باشد و نه خشک )
_آب دادن بیش از حد:
نشانه ها : قهوه ای و پلاسیده شدن برگ ها، خاک خیس و بیش از حد مرطوب
راه حل : گیاه را دور از نور مستقیم خورشید نگه داری کنید و آب خیلی کمی به آن بدهید. اگر می توانید خاک آن را هم عوض کنید.
کم آبی
نشانه ها : خشک و قهوه ای شدن و یا پژمرده شدن برگ ها، خاک خشک و سفت
راه حل : به اندازه کافی به گیاه خود آب بدهید. آن را در هوای مرطوب تری قرار دهید و از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
هر گیاهی رفتار و میزان مقاومت متفاوتی در برابر نور خورشید دارد. بعضی گیاهان نیازمند حضور در نور مستقیم خورشید هستند در حالی که گیاهان دیگر نمی توانند این حجم از نور مستقیم را تحمل کنند و آسیب میبینند. گاهی تغییرات ناگهانی در محیط گیاه، مثل انتقال آن به اتاق دیگر، می تواند گیاه شما را شوک زده کند. برای جلوگیری از این موضوع، باید میزان نور مورد نیاز گیاه خود را بدانید و با توجه به آن مکان مناسبی در منزل برایش پیدا کنید.
_نور زیاد خورشید:
نشانه ها : سفید یا تیره شدن بخش هایی از گیاه، خشک شدن برگ ها
راه حل : گیاه را به مکان کم نور تر و مرطوب تری ببرید. به اندازه کافی به آن بدهید و برگ هایش را مرتبا هرس کنید.
_نور کم خورشید:
نشانه ها : کوچک و رنگ پریده شدن برگ ها، ضعیف شدن ساقه و کند شدن رشد گیاه.
راه حل : گیاه را به مکان پرنورتری ببرید و گرد و غبار روی برگ ها را مرتبا تمیز کنید. شیشه پنجره را تمیز کنید و برای انعکاس بیشتر نور، به خاک آن ماسه های رنگی اضافه کنید.
گیاهان مکان بسیار مناسبی برای حمله آفت ها، موجودات ریز و حشرات موذی هستند. البته خیلی جای نگرانی نیست. چون خوشبختانه به راحتی میتوان بسیاری از آن ها را از بین برد. مثلا میتوانید در اطراف گیاه خود، گیاهان مخصوصی که حشرات را دور میکنند قرار دهید. احتمالا برایتان سوال پیش آمده که نشانه های حضور این حشرات در گیاه شما چیست؟ علایم مختلفی وجود دارد. مثل برگ های تغییرشکل داده شده و یا بی رنگ شده که نشان می دهند موجودات موذی در حال جویدن برگ و مکیدن شیره گیاه هستند. همچنین رشد غیر طبیعی بخش هایی از گیاه هم حاصل پنهان شدن این آفات و یا تخم حشرات در داخل گیاه شماست.
_حشرات:
نشانه ها : تغییر حالت و رنگ برگ ها، وجود حفره و سوراخ بر سطح برگ، تا شدن و یا لوله شدن برگ ها، سفید شدن برگ و رشد غیر طبیعی برگ ها
راه حل : اکثر حشرات و موجودات موذی با اسپری کردن یک محلول رقیق آب و صابون از بین می روند.
از مناسب بودن میزان آب، نور، و عدم حضور آفات مطمئن شده اید و هنوز مشکل گیاهتان یافت نشده؟ به احتمال زیاد مشکل از کمبود مواد مغذی است.

این مشکل هنگامی رخ می دهد که شما به خاک گیاه خود، کود و یا محلول تغذیه کننده اضافه نکرده اید. گیاهان دائما در حال برداشت مواد مغذی و مورد نیاز خود از خاک هستند، در نتیجه پس از مدتی خاک آنها از مواد ضروری خالی شده و اگر این کمبود را با اضافه کردن خاک و یا کود غنی از مواد مغذی جایگزین نکنید، رشد گیاه دچار مشکل شده و گیاه بیمار میشود.
شما می توانید به راحتی غذای گیاه خود را با استفاده از مواد موجود در منزل درست کنید و نیاز آن به موادمغذی را کاملا برطرف کنید.
_کمبود مواد مغذی:
نشانه ها : ضعیف و یا خشک شدن ساقه، تغییر رنگ یا حالت برگ ها، توقف و یا کاهش رشد گیاه
راه حل : خاک گیاه را عوض کنید و آن را به گلدان بزرگ تری منتقل کنید تا ریشه ها فضای کافی برای رشد داشته باشند. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، به همان خاک قبلی مقداری کود (غذای گیاه) اضافه کنید.
اگر این راه ها را امتحان کردید ولی احساس می کنید که دیگر راهی برای احیای گیاهتان وجود ندارد، اگرچه ناراحت کننده است اما شاید بهتر باشدکه گیاه مرده خود را کمپوست کنید تا حداقل بتوانید با استفاده از آن به گیاهان بعدی خود کمک کنید.
ولی توصیه میکنیم که صبر کنید. مدت زمان زیادی طول می کشد تا گیاهتان مثل روز اول، سالم و سرحال شود. شاید از چند هفته تا چند ماه! در طی این مدت، شما باید با صبوری و آرامش، شرایط مناسبی برای آن ها فراهم کنید و از آن ها مراقبت کنید.

منبع : https://www.golsetan.com/blog/how-revive-plants/

ارسال نظر جدید
mahbanot1 اظهار نظر کرد

سلام گلمو دوروز پیش خریدم حالشم کاملا خوب بود ولی امروز که رفتم آبش بدم برگاش خشک شده بود پژمرده بود اخه چرا؟؟ نه تو آفتاب بود روزی یه بارم آبش دادم

سلام و درود خدمت شما دوست گرامی درخصوص رفع مشکل بیماری گیاه و درمان آن لطفا سوال خود را در انجمن مطرح نمایید و عکس گیاه رو بارگذاری کنید تا کارشناسان گیاه پزشک شما را راهنمایی کنند .
لینک طرح سوال کلیک کنید

گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 2 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .